Skocz do zawartości

Pytanie

W czasie dojrzewania baniaka , pojawiło się kilka żyć . Te milsze i mniej milsze ?.

 Jako niedoświadczeni i całkiem nowi w tym temacie nie wiemy czym są , wszystko nas zaskakuje i wszystko jest dla nas nowe . A miało być tylko nemo dla córki z bajki ?? . Okazało sie ze akwarium morskie to bardziej nowe dziecko mamy i taty , a gdzie to nemo?? . . .

W nocy poświecilismy latarką aby sprawdzić czy na żywej skale jest wiecej gości  i o naszym zdumieniu jest cos nie za duże wyglada nam na wieloszczet , szybko sie chowało jak dłużej widziało światło ciezko było zrobic zdjęcia , chyba jest ich kilka, co tu z nimi zrobic . Na tym etapie zbiornika, zostawić , wyciągnąć ? 

Czy wieloszczety zyja w gorszych warunkach wodnych ? 

7E272532-25B5-4FC9-A101-8A295B079C0E.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak zdjęcie kiepskie ,było dość ciezko zrobic dobre.Czyli dobrze je mieć , a czy nie rosną zbyt szybko ? Gdzies mi sie obiło o uszy ze rosną duże, jezeli to wogole jest to ?

Chodzi mi o dojrzewanie zbiornika i parametry wodne . Ponieważ zbiornik nie jest jeszcze gotowy na organizmy a wieloszczety wyglądają zadowolone jezeli to sa one ?.

84670665-7E79-4260-9B91-68BA806DB342.jpeg

Czy wieloszczety wychodzą tylko nocą ?

 

Edytowane przez Aggi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie chce byc nachalna ale jestesmy dosłownie zieloni w tym temacie , a na skale wychodzą kolejne nowe życia ?

Nie wiem czy powinnam otworzyć nowy temat D7F7C555-9DD1-4F00-A0EB-E55054DD7F66.thumb.jpeg.4fcfe32bcd15bb2b04883296691377ec.jpegczy tutaj dołączyć . 

Mianowicie co to jest ? Bardzo mi sie podoba ?, chodzi sobie po skałce .

6FF8E46B-96CC-4AEE-929C-68D3BBB9E9C1.jpeg

D7C4345C-EE29-48EE-B8FC-80C642323223.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
19 minut temu, MorskiMen napisał:

Spokojnie ,kto pyta nie błądzi :)  rozgwiazda Asterina ,poczytaj sobie o nich.

Jaka cudna ?

34 minuty temu, fresz33 napisał:

Nadal bardzo słabo widać. Wieloszczet głodny wyjdzie i w dzień. Jak masz odpowiednie zasolenie to nic im nie będzie.

No tak wiem zdjęcie marne . Właśnie wyszedł a jak chciałam zrobic zdjęcie to sie schował , widział mnie ? ?

Jezeli to on to zapewne głodny.

Zasolenie dobre .

Ale jak tak czytam , ludzie pytają jak sie pozbyć rozgwiazd , jak sie pozbyć wieloszczetow . Tak wszystkiego sie pozbywać hmmm ? 

Ta rozgwiazda bardzo mi sie podoba nie chciałabym sie jej pozbyć he ?

Edytowane przez Aggi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie pozbywaj się, długo nie staną się plagą a jak się staną to kupisz najpiękniejszą krewetkę jako rozwiązanie Harlequin.

Te Twoje "wieloszczety" że zdjęć to bardziej wyglądają na wężowidła.

Generalnie, nic pochopnie nie wyrzucaj bez gruntownej weryfikacji tematu. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z pocałowaniem ręki zabierze takie niechciane życie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A faktycznie tez bardzo podobne do wężowidła chociaz widziałam tylko kończyny ale czy one także sie tak chowają w skale ? 

Krewetka Harlequin cudna ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
2 minuty temu, Aggi napisał:

wężowidła chociaz widziałam tylko kończyny

I nie licz że zobaczysz więcej

Przeważnie siedzą w skałach i wystawiają tylko macki

A co do rozgwiazda Asterina to mam ich parę sztuk w akwarium i nie widziałem żeby cokolwiek szkodziły (bynajmniej na tym etapie swojego rozwoju) a na szybie wygląda ślicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
6 minut temu, Speedo1544 napisał:

I nie licz że zobaczysz więcej

Przeważnie siedzą w skałach i wystawiają tylko macki

A co do rozgwiazda Asterina to mam ich parę sztuk w akwarium i nie widziałem żeby cokolwiek szkodziły (bynajmniej na tym etapie swojego rozwoju) a na szybie wygląda ślicznie

W taki razie wyglada to bardziej na wężowidła , nie chce sie pokazać widziałam tylko macki które szybko chowa .  Czy moze on jakos szkodzić ? 

Rozgwiazda jest fajna , cieszy oko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Niestety nie mam wężowideł w baniaku a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo

Z tego co czytałem nic nie robią złego,ale lubię sam się przekonać o tym

Niech wypowie się ktoś kto ma je u siebie

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam minimum 100szt w 200l, miałem ponad 50! w 43l, żadnej szkodliwości z ich strony poza tym, że czasem szybciej zabierały mysis nim koral złapał. Pożyteczne bo wyjada resztki. Niezbyt często widać je całe, zwykle machają po prostu jedną macką. Ciekawe w obserwacji jak przesuwają jedzenie po macce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wow to dużo , moja jest bardzo mała ,często widać jej macki wystawia je raz z jednej strony skaly raz z drugiej . Wiszą sobie i czasami macha do nas ? , szkoda ze nie można jej zobaczyć całej . Czy w nocy bardziej sa aktywne ? Powinnam czymś ją karmić? ?

Twoje sie same rozmnożyły w takiej ilości ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ma dziwny kolor.

 

 

Edytowane przez Aggi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Co do asterin, jestem pewna, że właśnie ona jest na zdjęciu. Póki jest ich mało to nie widac szkód w akwarium. U mnie stały się plagą i zezarly mi zoanthusy. Siedziałam i obserwowałam, jak asterina powoli wdrapywala się na mordke zoa, kiedy podrazniony schował ramiona, asterina wlazila na sam wierzch i powolutku pozerala polip. Potem kolejny. Próbowałam je usuwać, ale przy takiej ilości nie było szans opanować tej plagi. Pomogła krewetka harlequin, tylko trzeba pamiętać, że to specjalista pokarmowy i żywi się wyłącznie rozgwiazdami i trzeba go oddać, zanim zje wszystko. Inaczej umrze z glodu, bo nie pobiera żadnego innego pokarmu. Jeśli masz w akwarium jakiekolwiek inne rozgwiazdy, nawet 20 razy większe od harlequina, to także je zje. 

Co do zdjęcia "wezowidla" to według mnie nie jest to wezowidlo. Wezowidla maja zwykle 5 ramion równomiernie rozlozonych wokół "głowy", a nie widać na zdjęciu, aby to "ramię" było z czymś połączone. Wydaje się dosc grube, podczas gdy ramiona wezowidel są cienkie i długie. Może to peanut worm, może coś innego. Trudno określić, bo zdjecie jest bardzo niewyraźne. 

Edytowane przez Nika1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Godzinę temu, Nika1 napisał:

Co do asterin, jestem pewna, że właśnie ona jest na zdjęciu. Póki jest ich mało to nie widac szkód w akwarium. U mnie stały się plagą i zezarly mi zoanthusy. Siedziałam i obserwowałam, jak asterina powoli wdrapywala się na mordke zoa, kiedy podrazniony schował ramiona, asterina wlazila na sam wierzch i powolutku pozerala polip. Potem kolejny. Próbowałam je usuwać, ale przy takiej ilości nie było szans opanować tej plagi. Pomogła krewetka harlequin, tylko trzeba pamiętać, że to specjalista pokarmowy i żywi się wyłącznie rozgwiazdami i trzeba go oddać, zanim zje wszystko. Inaczej umrze z glodu, bo nie pobiera żadnego innego pokarmu. Jeśli masz w akwarium jakiekolwiek inne rozgwiazdy, nawet 20 razy większe od harlequina, to także je zje. 

Co do zdjęcia "wezowidla" to według mnie nie jest to wezowidlo. Wezowidla maja zwykle 5 ramion równomiernie rozlozonych wokół "głowy", a nie widać na zdjęciu, aby to "ramię" było z czymś połączone. Wydaje się dosc grube, podczas gdy ramiona wezowidel są cienkie i długie. Może to peanut worm, może coś innego. Trudno określić, bo zdjecie jest bardzo niewyraźne. 

Post dodałam jakis czas temu . Gdy po raz pierwszy zobaczyłam asterine to sie ucieszyłam , pierwsze życia w zbiorniku ?

Teraz inaczej na to patrzę asterina zaczęły sie mnożyć , jak widzę wiecej jak 2 to wybieram pinceta i wyrzucam . Jedna siedziała mi na zoanthusie a teraz ten zoanthus wyglada na martwego nie otwiera sie ☹️☹️

Obserwując zbiornik po upływie czasu zaobserwowałam ze to są wężowidła wiecej jak jeden , także niestety mam wieloszczety na które czycham z ogromna pinceta ale jakos ostatnie dwie noce nie wychodzą ?. Oprócz tego mam dużo innych robaków których nie potrafię z identyfikować ?

Zbiornik bardzo mały 55l szału nie ma ?

Załączam lepsze zdjęcia wężowideł chociaz nie rewelacyjne . 

Dziekuje za odpowiedz i rady . 

2716634B-F0B7-420D-B8CA-A60D43B1A673.png

E11E45C5-D3CD-470E-B874-0B0FDE4A3B8B.png

Akurat jedno wężowidło wyszło ale jest dziwne ma 3 ramiona ? 

CADA9AA5-0754-4D2C-A486-78D96C1289F5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na wieloszczety można sobie zrobić fajne diy pułapki. Bierzesz jakiś zamykany pojemnik. Czy to organizer na śrubki czy pudełko na kanapki czy cokolwiek masz niepotrzebnego a zmieści Ci się na dnie akwarium. Wywiercasz lub wypalasz gorącym srubokretem kilka otworów. W te otwory można wetknac słomki od napojów, ale tak, żeby "wejście" do słomki było na piachu i żeby w środku pojemnika wystawaly troche. Nie za dużo tych otworow, ze 4 czy 5. Do środka kładziesz jakiś gruz koralowy. Możesz poświęcić kawalek skałki i rozlupac ja na drobniejsze czesci, albo jakieś stare podstawki, cokolwiek, żeby obciążyć pojemnik i zapewnić wieloszczetow schronienie, dajesz do środka trochę mrożonki czy innego pokarmu i zostawiasz na noc. Rano wyjmujesz polapke, otwierasz i wyciagasz dziadostwo :) w Google pod hasłem pułapka na wieloszczety znajdziesz kilka filmikow z pomysłami na takie pułapki.

Wezowidlom ramiona odrastają. To ich patent na przeżycie. Gdy wrog próbuje je wyciągnąć ze skały ciągnąć ca ramię, odrzucają je. 

Asteriny wyjmuj ile możesz, skoro już się dobraly do korali. Możesz zapytać na forum, czy ktoś nie potrzebuje dla harlequina, bo szkoda usmiercac cokolwiek, co może posłużyć chociaż jako żywy pokarm. Są też tacy, co potrzebują wieloszczetow. 

W dużym zbiorniku jest łatwiej kontrolować ich populację, bo można mieć ryby, które chętnie zjadają młode wieloszczety, ale są to dość duże ryby. Ja mam 750l i nie widuje wieloszczetow,  czasem jakieś małe sztuki pod podstawka z koralowce. Wargacze chyba trzymają je w ryzach. Małe gatunki ryb raczej wieloszczeta nie zjedzą. Krewetki boksujace moga je zjadać, ale one też mają swoje "za uszami" i nie w każdym zbiorniku będą mogły mieszkać bez szkody dla innych. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×