Skocz do zawartości
karol86

500l rafy w salonie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
Godzinę temu, karol86 napisał:

Może ktoś mógłby doradzić lub się wypowiedzieć czy jest sens wymieniać lampę na jakąś hybrydę LED plus t5?

Raczej nie chce samym ledów.

Jaka jest różnica w poborze prądu?

Raczej nie wielka i dojdzie tobie jeszcze koszt lampy . Popatrz bodaj na ati nawet takiej długość co jest twoja lampa , czyli według producenta za krótka pod twój baniak ma 216W t5 i 225 W Led . T5 oczywiście pójdą na max i Led wysterujesz na 70% może więcej.  Jedynie co odejdzie to kilka W/h i wymiana 4 świetlówek.  Ale dojdzie cena lampy , nowa 1100€ dłuższa wersja 1200€ . Nawet jeśli poszedł byś w maxspekt do ciebie wyjdzie najdłuższa wersja RSX 300W , 990€ i dołożysz 2xt5 bo chcesz to w wtatach wyjdzie trochę mniej niż twoja ATI ale dojdzie cena lampy.  Przy odpowiednim ułożeniu skały można zejść z watów , powiedzmy 2 filary i 2 osobne lampy bezpośrednio nad nimi . A reszta baniaka będzie słabo oświetlona , lub skała na środeki tylko Led beż t5 .  Nie widzę zbytnio sensu zmiany lampy . Bo to co wydasz na lampę możesz mieć na dopłaty do prądu.  U mnie jest inna sytuacja bo ja juz mam chybryde i mogę trochę pozmieniać w baniaku , wywalić 4x24W t5 I zostawić 185W Led. Oszczędności kilku wat będzie i nie wydam na lampę,  bo już jest . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź właśnie tego się obawiałem. Cena takich łam jest kosmiczna . Jedyne co zyskam to nowa ozdoba nad akwarium. Ewentualnie szukanie okazji na necie jeśli ktoś likwiduje akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te same myśli co Ty :) Tylko ja chcę zmienić całkiem na Ledy. U mnie praktycznie Same LPS-y i kilka acropor. Akwa ma 90x55x50cm i myślę o reef flare. Są ładne akwaria pod nimi, tylko dylemat czy dać 160, czy 240W. Ludziska piszą, że mocne światło dają... I być tu mądry :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, danielj napisał:

Ludziska piszą, że mocne światło dają... I być tu mądry :P

Raczej skupione i przez to mocne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Raczej skupione i przez to mocne. 

Nie, skupione nie jest, miałem w rękach, widziałem na żywo jak świecą, światło równomiernie rozłożone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jak jest z mocą LED tzn jeśli przy t5 na 400l wystarczy 400 w t5. To jak jest z mocą przy LED?

Ile wat potrzebuje? Czy wystarczy 

2x 54w t5 i 300 w LED?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, karol86 napisał:

A powiedzcie mi jak jest z mocą LED tzn jeśli przy t5 na 400l wystarczy 400 w t5. To jak jest z mocą przy LED?

Ile wat potrzebuje? Czy wystarczy 

2x 54w t5 i 300 w LED?

Możesz śmiało liczyć 1-1 , lampy Led ze względu na możliwość ustawienia kanałów nie świecą pełną mocą . Czyli idzie więcej niebieskiego a inne kolory zazwyczaj są skręcane,  po czym z 300W osiąga się 220. Według mnie bardziej skupił bym się na rozłożeniu mocy i pokryciu powierzchni,  czyli większą powierzchnia tym lepiej . Co do lamp które kolega tobie zaproponował,  nie mówię że źle świecą,  zastanawiające jest to że były wersję testowe do sklepów na ebay za kilka € bo diody po 6 miesiącach się zjarały i zaraz pojawiły się pro .  Jak popatrzysz na rozłożenie światła w ledach pod lampą i kilka cm od niej to różnice są bardzo duże.  Przez to większość lamp Led potrafi popalić korale pod lampą , a z boku lampy już będzie inaczej . Twoja lampa t5 pokrywa dużą powierzchnię i oświetla korale z każdej strony , przez to nawet spore egzemplarze będą ładnie rosły i nie będą gubiły tkanki pod spodem,  przy punktowym ledzie koral nie jest tak oświetlony,  przez to zwracam uwagę na powierzchnię świetlną. Im większa tym lepiej . I nie chodzi o to co producent napisał.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej rozłożone diody ma ATI Straton, ale z tego co piszą na ich stronie, to na moje akwa musiałbym mieć dwa Stratony, a u Ciebie musiały by być trzy. Czyli kasy morze :P  Ale są piękne akwaria po Radionami (Grzegorz Grębosz), choć i tutaj jest tych lamp nakładzione. W sumie chyba najlepiej jakieś DiY wystrugać hybrydowe na bazie np Sunpowera. Tanio, a trochę "avatara będzie :) 

Moje światełko tak świeci. To Sunpower 6x39+ 36 diód 3 royal blue, blue i dwie zielone+ dwie UV

20220401_171616.jpg

20220409_201349.jpg

Cd.

20220401_171435.jpg

20220401_171517.jpg

20220401_171556.jpg

Edytowane przez danielj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, danielj napisał:

Chyba najlepiej rozłożone diody ma ATI Straton, ale z tego co piszą na ich stronie, to na moje akwa musiałbym mieć dwa Stratony, a u Ciebie musiały by być trzy. Czyli kasy morze :P  Ale są piękne akwaria po Radionami (Grzegorz Grębosz), choć i tutaj jest tych lamp nakładzione. W sumie chyba najlepiej jakieś DiY wystrugać hybrydowe na bazie np Sunpowera. Tanio, a trochę "avatara będzie :) 

Moje światełko tak świeci. To Sunpower 6x39+ 36 diód 3 royal blue, blue i dwie zielone+ dwie UV

20220401_171616.jpg

20220409_201349.jpg

Cd.

20220401_171435.jpg

20220401_171517.jpg

20220401_171556.jpg

Piękne lpsy. o takie mi chodzi. Możesz coś więcej napisać jak ci się udało wychodowac takie okazy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, karol86 napisał:

Piękne lpsy. o takie mi chodzi. Możesz coś więcej napisać jak ci się udało wychodowac takie okazy?

Dziękuję, ale jeszcze im daleko do ideału :) Właściwie nic nie robię, światło jak wyżej napisałem, akwarium na soli i color elements  z Fauna marin. Co tydzień podmiana 20l na ok 290-300 l wody w systemie, do tego 7ml bacto blend i tyle. Koralowce dwa razy w tygodniu karmione zmiksowanymi mrożonkami, wrotka, ikra morska i lasonogi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej mało się dowiesz na polskim forum.  W DE i USA jest trochę więcej , ale i tak zbyt wiele nie ma . Teraz tak , rośnie praktycznie pod wszystkim,  jeśli jest odpowiednie światło.  Kolor to rzecz względna, bo często traci kolor na żecz wzrostu.  A my dążymy za kolorem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś dziwnego stało się w moim akwarium. Od dawna walczę z po 4 i dziś przy pomiarze Hanka wyszło mi 000. Wcześniej nie schodziło poniżej 0.06

Azotany też  wyszły 000, mierzone testem salfert wcześniej między 2 a 5

Niby fajnie ale no właśnie co?

LPS będą marnieć ? Miękkie też? 

Czy acropory lubią 0 fosforany,?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja po restarcie.

Akwarium ponownie zalane 28.06

Z życia przetrwały

Nemo 

Mandaryn 

Goniopory x3 

Krewetka debelius 

3xtrahophylie 

Utter haos x100

Caluastrea candy cane.

Cdn...

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220828_123639.jpg

Aktualnie zbiornik dojrzewa .

Glony schodzą niestety Dino /cyjano jest dalej na piasku i skale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, karol86 napisał:

po restarcie

Jeżeli mogę zapytać. Co było przyczyną restartu?  Miałeś ładne akwarium i piękne korale 🤔

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyba się odkleiła i poszła woda😭. I przez nerwy nie dałem odpieniacza do zastępczego akwarium i już potem poleciało. Szkoda życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×