Skocz do zawartości
Pablo1910

Akwarium 220x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam do państwa kilka pytań :) wiec zaczne od tego że chciałbym po 18 latach doświadczeń i pasji w zbiornikach Malawi spełnić swoje marzenie o akwarium morskim. Niestety nie mogę mieć dwóch baniakow bo narzeczona zgodziła się tylko na jedno. Wiec chciałbym w morskim wykorzystać mój baniak który jest nowy i zrobiony specjalnie pod wymiar wyspy w kuchni. Szkoda mi go wywalać bo dużo pracy włożyłem żeby to wszystko ładnie wyglądało i dlatego moje pytanie brzmi. Czy da rade zrobić z niego morskie bez sumpa gdy ma wymiary 220x40x45 jakieś 350l.? Jaki sprzęt jeśli to wykonalne trzeba włożyć żeby to dobrze chodziło .? Licze na wyrozumiałość i pomoc. Dziękuje i pozdrawiam. Paweł z Łodzi

Edytowane przez Pablo1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mozna. Lecz wymiary trochę nie teges...

Głębokość 40 z jakieś 20cm za mało i wysokość 45cm jeszcze by przeszła.

Do takiej wilkości dobrze jest mieć zaplecze, sump lub panel.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na nowy baniak nie mam szans. Więc jeśli to by dało rade pociągnąć byłoby super. Na sumpa nie mam miejsca. A taki panel jestem w stanie sam wykonać czy to specjalista musi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo wklejenie przegrody do akwarium trudne nie jest, trochę trudniejsze jest zrobienie tego estetycznie. Najlepszym wyjściem byłby tutaj sump, nie tracisz wtedy wiele miejsca w samym akwarium, a cała maszyneria, rurki i kable znajduje się poniżej. Nie dasz rady wygospodarować kawałka miejsca w wyspie? Zrezygnuj z kilku garnków w szafce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, naFiji napisał:

Zrezygnuj z kilku garnków w szafce ?

Już widzę jakbym mojej żonie w kuchni powiedział żeby zrezygnowała z kilku rzeczy :D

Pewnie po takim pytaniu dostałbym patelnią między oczy :D:D:D

Ja bym wklejał panel z boku,wiadomo to nie będzie sump ale to zawsze coś

Masz akwa 220 cm więc możesz się pobawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, naFiji napisał:

Nie dasz rady wygospodarować kawałka miejsca w wyspie? Zrezygnuj z kilku garnków w szafce ?

Właśnie pod akwa mam mało miejsca bo szafke zrobiłem sam i  jest dobrze wzmocniona. I jeszcze moja Pani ma swoje pierdoły pochowane więc jak się zgodziła na morskie to nie chce bardziej jej marudzic ?. Więc dlatego bez sumpa. 

3 godziny temu, elespero napisał:

Jest widoczne z 3 stron? 

Nie tylko z dwóch.

IMG_20190926_092522.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pablo1910 Spokojnie można prowadzić bez sumpa tylko będziesz kilka kaskady potrzebował na media i jakiś odpieniacz zewnętrzny. Nawet na sasiednim forum jest gość co prowadzi ponad 500l bez sumpa właśnie na zasadach tych aquael największych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zbiornik się nadaje na morskie, ludzie miewają nawet mikro morszczaki w wazonach :)Problem jest tylko w tym, co w takim zbiorniku będziesz mógł hodować i ile się narobisz przy nim, żeby się nie zniechecic. 

Same niewymagajace koralowce da się mieć i bez zadnej filtracji, jedynie cyrkulatory i jakiś skimmer, żeby nalot z lustra wody wybierał.  Z rybami w takim niskim zbiorniku nie będzie problemu, tylko musiałyby to być ryby nieduże, spokojne, a jeśli zbiornik jest odkryty, to jeszcze takie, które nie skaczą. Jeśli dasz piach, odliczysz grubość szkła na dnie i lustro wody kilka cm poniżej krawędzi zbiornika, to zostanie że 33-34 cm słupa wody. Ale są też takie niskie, a piękne zbiorniki morskie. Ja bym tam widziała ze 3 wyspy ze skał z półkami dla koralowców, ukwiala z blazenkami, kilka spokojnych, niedużych ryb, ślimaki, falujace koralowce miękkie, plus jakieś lps, jak caulastrea czy duncanopsammia. A na dnie z niewielką warstwą piachu jeszcze kilka skalek porosnietych zoanthusami, xenią, bruareum fluo. Do tego jakies rurowki, krewetki, kraby, może malża tridacne. Z każdego zbiornika da się zrobić coś pięknego slonego, tylko trzeba dobrze dobrać obsadę i sprzęt. Jeśli będzie dużo koralowców i kilka małych rybek, a temperatura wody nie będzie miała szansy spadać poniżej 21-22 stopni, to wystarczą cyrkulatory, skimmer i kaskada. Im więcej ryb, tym lepsza filtracja będzie potrzebna. Są osoby, które prowadzą zbiorniki z większą ilością ryb, bez odpieniacza, bez sumpa, nawet bez podmian, ale do tego trzeba juz mieć wiedze, znać swój zbiornik i potrafić rozpoznać wszelkie niepokojące objawy odpowiednio wcześnie. 

Nie wiem, jakie są Twoje preferencje, czy masz juz jakąś wizję tego akwarium, może napisz, co byś chciał tam mieć, to wtedy będzie można kombinować. 

Edytowane przez Nika1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie zapominacie że jeszcze kilka lat temu głównym system filtracji w morskim była skala. Ja w twoim przypadku dał bym ok 40-50kg skały. Oparł bym to na jednej kaskadzie na absorbery i odpieniacz typu tunze 9012. Jeśli będziesz pilnował się z karmieniem ryb to wszystko będziesz mógł tam trzymać. Oczywiście jeszcze zależy od oświetlenia. 

Pamiętaj tylko że bez sumpa czy panelu nie będziesz miał tak estetycznie jak z. Z czasem zrozumiesz jak ruszysz o co mi chodzi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×