Skocz do zawartości
AniaWol

Dwupłaszczowy komin akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, może ktoś z Was słyszał albo ma u siebie rozwiązanie komina dwupłaszczowego? Mogłam coś poplątać więc proszę o wyrozumiałość w temacie :). Podobno chodzi o dosłownie podwójny komin, w którym woda przelewa się przez dwie ściany. Jedna zaciąga wodę bardziej z dna akwarium, natomiast druga zasysa standardowo z góry. Nie wiem na jakiej zasadzie to może funkcjonować..Może ktoś z Was mnie oświeci.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz o tym czytam, ale pozwolę sobie wysnuć luźny domysł jak to może wyglądać :). Dorobienie do klasycznego komina dodatkowej obudowy/dokładki wyższej od niego (i poziomu wody), ale podciętej od dołu spowoduje, że woda będzie zasysana właśnie tam a nie jak przy standardowym podejściu z powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się okaże, że wymyślimy nowy patent na spływ w kominie co było by super sprawą. A tak na poważnie, to sam zamysł tego rozwiązania wydaje się mieć sens. Jeśli można dzięki fizyce znacząco usprawnić obieg wody w akwarium to ciekawa jestem jak to zadziała przy wavemakerach :).

Jak tylko dowiem się jak to rozwiązanie działa, dam znać. Planujemy zamówić długi zbiornik, może będzie okazja na współpracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to jest właśnie coś takiego:). Gdzie znalazłeś ten schemat? Jest jakiś opis do tego rysunku przez użytkowników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totalnie bez sensu utrudniać sobie życie.

Woda przez cyrkulacje jest tak mieszana że takie rozwiązanie jest niepotrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elespero

Nie do końca się z Tobą zgodzę, nie każdy zbiornik to SPS.Przy miękkich, niektórych LPS-ach, konikach morskich cyrkulacja jest z reguły słabsza. 

Jeśli do tego dochodzi długi zbiornik i możliwość umieszczenia tylko jednego komina to nie ma siły aby detrytus się nie zbierał po kątach.

Wg mnie rozwiązanie dość ciekawe i wcale nie takie trudne w realizacji ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2019 o 00:21, cichy napisał:

elespero

Nie do końca się z Tobą zgodzę, nie każdy zbiornik to SPS.Przy miękkich, niektórych LPS-ach, konikach morskich cyrkulacja jest z reguły słabsza. 

Jeśli do tego dochodzi długi zbiornik i możliwość umieszczenia tylko jednego komina to nie ma siły aby detrytus się nie zbierał po kątach.

Wg mnie rozwiązanie dość ciekawe i wcale nie takie trudne w realizacji ... 

Dokładnie tak jak mówisz cichy. Jeżeli ktoś ma zbiornik np. 4 m długi, to każdy dodatkowy sposób na poprawę cyrkulacji tuż nad dnem jest rewelacyjnym pomysłem.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak jak mówisz elespero. Jeżeli ktoś ma zbiornik np. 4 m długi, to każdy dodatkowy sposób na poprawę cyrkulacji tuż nad dnem jest rewelacyjnym pomysłem.
Cyrkulacji tym sposobem raczej nie poprawisz. Musiałabyś mieć tam powrót, a tam jest spust i to w dodatku połączony z górnym. Słabe to. Jeżeli już to robić oddzielny komin na dolny spływ.
Aqua medic i Red sea stosują to rozwiązanie w swoich zestawach.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie będziesz zbierać wody z powierzchni jest ryzyko że zrobi ci się kożuch na powierzchni utrudniający wymianę woda/powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zaczyna się robić trochę problematyczne to rozwiązanie. Zawzięłam się :)...muszę rozkminić to rozwiązanie i dopasować do moich potrzeb. Super, że dorzucacie swoje spostrzeżenia. W taki sposób powstają dobre pomysły.

12 minut temu, kolalysy napisał:

jak nie będziesz zbierać wody z powierzchni jest ryzyko że zrobi ci się kożuch na powierzchni utrudniający wymianę woda/powietrze

Tylko, wydawało mi się, że przecież górna powierzchnia tafli jest również cały czas w ruchu. Same pompy cyrkulacyjne skierowane góra -dół, sprawią że tafla będzie w ruchu. Tak mi się tylko wydaje głośno myśląc.

Zaraz, ale czy to rozwiązanie nie jest na zasadzie zasysania wody od dołu i od góry jednocześnie? Przecież, w pierwszej ścianie szkła są wycięcia na dole, w połowie wysokości niekiedy również, a górą woda spływa naturalnie jak w klasycznym rozwiązaniu i całość leci dalej przelewem przez grzebień.

Tak tylko głośno myślę:). Dopóki nie zobaczę tego patentu jak pracuje to się nie przekonam na 100wkę:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego
Takie rozwiązanie stosował już dawno Aquamedic w swoich zestawach Percula.
Schemat zamieszony wcześniej jest chyba nie poprawny. Pierwszy płaszcz powinien być wyżej. Generalnie przepływ można delikatnie regulować podnosząc lub opuszczając grzebienie. Wieczorem sprawdzę na jaką wysokość są przycięte szkła...

via tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2019 o 12:08, patersan napisał:

Nic nowego emoji12.png
Takie rozwiązanie stosował już dawno Aquamedic w swoich zestawach Percula.
Schemat zamieszony wcześniej jest chyba nie poprawny. Pierwszy płaszcz powinien być wyżej. Generalnie przepływ można delikatnie regulować podnosząc lub opuszczając grzebienie. Wieczorem sprawdzę na jaką wysokość są przycięte szkła...

via tapatalk
 

Cześć, czy udało ci się ustalić szczegóły rozwiązania komina dwupłaszczowego, w kwestii wysokości otworów/przycięcia szkła ? 
 

Dla zainteresowanych, podaje link do strony z rysunkiem technicznym Rozwiązania aquamedica Percula.

źródło: http://www.swelluk.com/pdfs/Aqua-Medic-Percula-Operating-Manual.pdf

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×