Skocz do zawartości
Gość

Czy taki system wystarczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Hej,właśnie rozmyślam czy taki system filtracyjny który posiadam  w zupełności wystarczy nad utrzymaniem odpowiednich stabilnych warunków w baniaku,ewentualnie co byście zmienili lub  dołożyli,sugestie mile widziane?

A więc trochę o filtracji i sprzęcie jaki u mnie jest :

Baniak 120x50x50 + sump 70 l

pompa obiegowa Jecod dcp 5000 ustawiona na 40 % mocy 

odpieniacz deltec aph 525 na pompie dcs 600, podpięty pod obieg

w  sumpie 16 kg żywej skały , 1l siporaxu oraz węgiel aktywowany,za cyrkulacje odpowiedzialny jest  hsbao ew 38 13000 l/h ustawiona na 70%.

Planuję jeszcze  do kupić filtr przepływowy na pompie 1000l/h pod wegiel aktywowany .

Co myślicie o takim sposobie filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi całkiem optymalnie:). Fajny odpieniacz. Z węglem to tak ostrożnie. Jest dobry na parę dni ale nie koniecznie non-stop. Chyba, że chcesz żeby wytrzepał dodatkowo wodę. Krystalizuje, fakt. Wyciąga z wody toksyny, te z walki koralowców jak i inne związki, fakt. Jednak ściąga z systemu również i to co dobre i niezbędne do życia koralowców. Opinie są różne. Ja sama stosowałam notorycznie węgiel ale zauważyłam, że poza kryształową klarownością wody, częściej musiałam uzupełniać mikro i makroelementy. Koralowce nie tyle szybciej konsumowały, co zwyczajnie wsad z węgla w filtrze fluidyzacyjnym czyścił wodę również z tej potrzebnej chemii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę mało skały jak na takie duże akwarium. lub więcej siporaxu.

cyrkulacja jedna sztuka to zdecydowanie za mało. lepiej kilka mniejszych , ustawionych tak żeby dmuchało w każdym miejscu w akwarium.

ja nie używam w wcale  węgla ale filtr przepływowy zawsze się przyda

AniaWol widze że myślimy podobnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest całkowicie nie potrzebny. Jak wyżej, uważaj z nim i  to bardzo.

Obieg za mały i to sporo. Ta pompa powinna chodzić na max.

Skały wystarczy, siporax nie potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Węgiel jest całkowicie nie potrzebny. Jak wyżej, uważaj z nim i  to bardzo.

Obieg za mały i to sporo. Ta pompa powinna chodzić na max.

Skały wystarczy, siporax nie potrzebny.

16 kg skały to chyba za mało a ty jeszcze siporax każesz mu wyjąć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do węgla to działa tylko kilka dni, fakt że klaruje i oczyszcza wodę . Ja z kolei zauważyłem, ze u mnie, jak dodaję węgiel (ra na 5 tygodni dodam litr najtańszego węgla aktywowanego i tak sobie stoi miesiąc) mogę rzadziej  robić podmiankę, wcześniej po prostu widziałem po koralach, że oklapły a teraz te okresy są dłuższe. Więc każde akwa jest inne. Przy czym ja mam głównie zoa i lpsy i karmię dużo.

Edytowane przez kolalysy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MorskiMen napisał:

taki: https://www.coralhouse.pl/deltec-aph-525~p32950

i jeśli ustawię za duży przepływ na pompie obiegowej, to przelewa tą plastikową rurką co podpięty jest powrót .

A co ty masz spływ podłączony bezpośrednio pod odpieniacz?

Po drugie, po co Ci ten odpieniacz?

Po trzecie, uczepiłeś się tego węgla a nie wiesz nawet po co on dokładnie jest. To co producenci piszą to nie do końca tak jest. Z czego chcesz ten zbiornik oczyszczać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MorskiMen napisał:

?

 A co do trzeciego to wiem po co on jest i do czego służy , Ja jestem z tych osób co producentów nie poprawiają,nie wiem skąd Wam się to negowanie bierze.

Może z doświadczenia? Ja w akwarium tylko raz miałem węgiel ale jakiejś różnicy nie widziałem. 

Chyba że masz jakieś inne doświadczenia to nas przekonaj.

Tylko nie odsyłają nas do strony producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, elespero napisał:

A co ty masz spływ podłączony bezpośrednio pod odpieniacz?

Po drugie, po co Ci ten odpieniacz?

Po trzecie, uczepiłeś się tego węgla a nie wiesz nawet po co on dokładnie jest. To co producenci piszą to nie do końca tak jest. Z czego chcesz ten zbiornik oczyszczać? 

Opcja całkiem ciekawa. Zastanawiam się tylko nad małą kwestią:) pienienia samego pieńka:). Skoro wiadomo jest, że aby piana była sprawnie produkowana w komorze odpieniacza, potrzebna jest równa praca pompy z dobrym wirnikiem igiełkowym. Więc jakim cudem woda ze spływu grawitacyjnie wyprodukuje pianę?

 

Poszukaj jeszcze innych modeli odpieniaczy. Zwróć uwagę na rodzaj pompy (sterowalna czy nie) i na wielkość kubka. Ten 525 aph ma bardzo mały kubeczek na urobek:).

Wiele nowych modeli delteca posiada wielozakresowe pompy w odpieniaczach. Możesz sam ustawić moc pienienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delteki tego typu ( seria AP) są właśnie tak zasilane - albo bezpośrednio ze spływu albo dodatkową pompą z sumpa.Jeśli ze spływu to konieczny jest trójnik z  zaworem do regulacji poziomu w odpieniaczu.Parę lat temu bardzo popularne rozwiązanie

EDIT

Teraz przyjrzałem się zdjęciu i czy Ty aby spływu ne masz podłączonego do rury odpływowej z odpieńka? do zasilania  masz krociec przyłączeniowy na rurze reakcyjnej mniej więcej w 2/3 wysokości.Przy obecnym podłączeniu nigdy nie będzie pracował prawidłowo.

Edytowane przez cichy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak masz żle podłączone - powinno być na odwrót, krociec nad pompą to dopływ do odpieniacza a rura 32mm to odpływ.

Jeśli nie masz instrukcji to wejdż sobie na stronę Deltec-a i przeanalizuj dokładnie schemat podłączenia .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie to wg mnie jedna z bardziej udanych konstrukcji, pompa główna służy tylko do pienienia i pracuje w trybie recyrkulacji

czyli potocznie ,,turbo".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok poza zaworem - powinien być na pionowej rurze splywu poniżej trójnika bypassu  zasilającego odpieniacz.

Przy obecnym układzie nie będziesz miał możliwości regulacji ilości dopływu wody do odpieńka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej powinno wyglądać grawitacyjne zasilanie odpieniacza , dzięki temu możesz regulować poziom

wody natomiast nadmiar spływa bezpośrednio do sumpa . Wylot w takim układzie powinien być lużny bez dławienia.APF600.thumb.jpeg.d57b779e52b2aea1906ae86120ffd794.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×