Skocz do zawartości
Adrian

Akwarium morskie 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nadszedł czas na mnie. Chcę stworzyć akwarium morskie. Na początku chciałbym zrobić akwarium 112l bez sumpa. W akwarium chciałbym hodować małe rybki np. błazenki, koralowce (z tego co wyczytałem miękkie ponieważ najłatwiej się je hoduje) i ewentualnie jakieś ślimaki. Do środka zamierzam włożyć żywą skałę i żywy pisaek. Zakupy chcę rozbić w czasie. Na początek chciałbym kupić:

- ODPIENIACZ DO AKWARIUM TUNZE 9001DC 140L Z KONTROLEREM
- POMPA CYRKULACYJNA TUNZE TURBELLE NANOSTREAM 6040 ELECTRONIC WYDAJNOŚĆ 200-4500L/H
- SALIMETR SPŁAWIKOWY DO MIERZENIA ZASOLENIA AQUA MEDIC, 

Widziałem też na jakimś filmiku, że ktoś używał do podobnego akwarium filtra zewnętrznego. Jaki byście polecili i co najlepiej byłoby do niego włożyć?

 

Nad doborem lampy i akwarium jeszcze w tej chwili nie myślę. Przyjdzie na to czas. Akwarium docelowo chciałbym założyć za około miesiąc. Z góry dziękuję za pomoc. 

Jeżeli uważacie że wybrałem zły odpieniacz czy pompę też dajcie znać. Zakupy chcę zrobić w dniu jutrzejszym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił nad kupnem refraktometru do mierzenia zasolenia. 

Na początek na pewno testy no3 mozesz kupic. Testy no2 i nh4 możesz zrobić w akwarystycznym. 

Z kubełkiem  to ci nie powiem bo sump jest wygodniejszy. Na pewno nie masz możliwy zamontowania sumpa?

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie sugeruję odpieniacz...żadnych kubełków :). Temat stary jak świat, wałkowany na wielu forach.

Zamiast salimetra spławikowego kup reftraktometr. To jest zakup na lata, więc warto kupić coś porządnego.

Cyrkulatorki przydadzą się 2szt. Z tego względu że nie masz chociażby sumpa z pompą obiegową wymuszającą obieg/ruch wody a jedynie wewnętrzny odpieniacz. Mimo wszystko zamysł jest taki aby stworzyć ruch wody wewnątrz zbiornika, dosłownie jak w pralce:). Nie powinno być martwych stref.

Tunze robi świetne produkty, szczególnie pompy. Możesz też pokusić się o chińskie jebao SW4 sterowalne. Dzięki temu uzyskasz zamierzony efekt ruchy wody. 

 

LOL wy tym samym momencie odpowiedział kolega karol86, i dobrze doradził z testami :)

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kudełek sobie daruj bo nic bez rozbierania w nim nie zrobisz

Nie wiem czy do takiego litrażu 1 filtr kaskadowy fzn-3 wystarczy

Falowniki 2 sztuki może jebao sw2 by wystarczyły ale chyba lepiej sw4

Testy oczywiście potrzebne i dużo spokoju podczas dojrzewania

Możesz też zalać część lub całość z działającego zbiornika wtedy wszystko powinno szybciej ruszyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadziłem 112L bez sumpa. Na kaskadzie nf600 ze skimmerem. W środku wata i bioblocks.
Bioblocks 4szt 1.5" u mnie załatwiały temat filtracji. Po4 0, no3 ledwo się barwiło mimo obfitego karmienia mrożonkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a co powiecie na taki zestaw:

- TUNZE COMLINE REEFPACK 250 składający się z: Tunze Comline® Filter 3162 i Tunze Comline® DOC Skimmer 9004 (rozumiem, że to mogę wsadzić do skwarium?)

- 2x POMPA CYRKULACYJNA TUNZE TURBELLE NANOSTREAM 6040 ELECTRONIC WYDAJNOŚĆ 200-4500L/H

co powiecie na taki zestaw do 112l?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok. Dobrze jest zawsze kupować przewymiarowany sprzęt. Pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc z czasem o ile się nie poddasz a mamy nadzieję, że jesteś wytrwały :), będziesz dokładał życia a w konsekwencji zmienisz zbiornik na większy. Wtedy możesz wykorzystać większą moc sprzętu. Z drugiej strony, każda pompa słabnie z tygodnia na tydzień, osady na wirniku który będziesz musiał czyścić z racji mocy częściej lub rzadziej w zależności od mocy pomp i jej zakresu jak w przypadku sterowalnych pomp RW.
Niby szczegóły ale z czasem zobaczysz, że takie szczegóły mają spore znaczenie przy prowadzeniu zbiornika.

Raz jeszcze powiem, że Tunze robi świetny sprzęt, więc śmiało możesz wybierać tę firmę. 9004 według mnie jest lepszym wyborem.

Rozważ sump i zbiornik na zamówienie. Idź na całość :) nie baw się w małe zbiorniki. W akwarystyce czym więcej wody tym lepiej "łatwiej" utrzymać parametry. 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AniaWol namawiasz do złego :P

Sprawdziłem co mogę zmieścić. Akwarium może mieć maksymalny rozmiar 80cm(dl)x37cm(szer)x45cm(wys), mogę zmieścić pod nim sump w rozmiarze 60cm(dl)x24cm(szer)x40cm(wys). Do takiego zestawu wiem że dwie pompy cyrkulacyjne TUZNE 6040 byłyby ok. Niestety reszta mojej wiedzy co dalej się już kończy :) Na pewno byłby potrzebny odpieniacz i jakaś pompa napędzająca to wszystko. Coś jeszcze do tego bym potrzebował? Możesz podpowiedzieć co byłoby konieczne do kupienia w przypadku takiego zestawu? Miałem już dzisiaj zamówić TUNZE REEFPACK250 i dwie pompy TUNZE 6040 ale wstrzymam się. Jak podpowiesz co kupić znowu będę analizować koszty :) z góry dziękuję za pomoc. 

Jeszcze pytanie ile taki sump powienien mieć komor? Gdzie najlepiej umieścić komin w akwarium? Raczej na środku co? Czy ten komin powinien być jakiś duży? Ile dziur powinno w nim być? Jesteście w stanie podpowiedzieć totalnemu laikowi żeby nie zrobił podstawowych błędów?

Dzięki :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok  słuchajcie. Zaczynam kompletować wszystko.

Zamówiłem już:

- odpieniacz TUNZE 9004 DC

 

Jutro będę zamawiać:

- akwarium Aquael GLOSSY 80 czarne bez ledów

- 1x Aquael RETROFIT 16W ACTINIC 2000K

- 1x Aquael RETROFIT 16W MARINE 1000K

 

W najbliższym czasie planuję kupić:

--2x TUNZE 6040

- TUNZE 3162 lub TUNZE 3163

 

W chwili obecnej bez sumpa. Jezeli bedzie taka potrzeba dorobię w GLOSSY komin i zainstaluje sumpa - ale to kiedyś jeżeli będzie to konieczne.

 

Teraz pytania:

1. Czy na 125l wystarczy 1x Aquael 16W MARINE 1000K i Aquael 16W ACTINIC 2000K? Planuje na poczatek mało wymagające stworzenia. Do tego zestawu można dołożyć jeszcze jednego leda 16W. Dobrze myślę, że jeżeli inwestować dodatkowo to w jeszcze jeden LED MARINE 16W 1000K? A może od razu konieczne są ledy 2x 16W MARINE i 1x 16W ACTINIC?

 

2. Nie znalazlem nigdzie w internecie porównania filtra TUNZE 3162 i TUNZE 3163. Miał ktoś z Was oba filtry? Możecie podpowiedzieć czym się rożnią i jaki lepiej kupić? Rożnica to około 50 zł więc żadna.

 

Na chwilę obecną to tyle. Kolejne pytanie będę mieć pewnie w następnych etapach realizacji projektu.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i Wasze doradztwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×