Skocz do zawartości
waldek123blau

Moja domowa rafa w Szczecinie - 3050 litrów w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Po początkach z akwarium Fish Only 320 litrów w obiegu, kostkami 550 litrów  i 780 litrów  w obiegu przyszedł czas na czwarty nowy projekt:
3050 litrów w obiegu. Akwarium 1450 litrów + sump w piwnicy.
Akwarium i stelaż o wymiarach 320cm x 65cm x 70cm  zrobił jak zwykle Przemek z "Akwarium Szczecin"
W akwarium jest wklejony komin zewnętrzny na krótkim boku. Tło to folia zrobiona na zamówienie 3d oceanu. Akwarium posiada szafkę oraz koronę zdalnie podnoszoną wraz z lampami. Oklejone szkłem Lacobel w kolorze Cappucino.

Mechanizm do podnoszenia lamp to silnik do rolet na pilota o udźwigu do 300kg zabudowany w suficie. Tak to wygląda:

Zmiana oświetlenia na 2 lampy ATI Sunpower 8x80W i 8x 54W Obie ściemnialne.

15129956_11390148_IMG_0495.jpg

Po ustawieniu akwarium i uruchomieniu go przypomniałem sobie że zapomniałem zamurować okno wychodzące na werandę za zbiornikiem. Wiele prac ekwilibrystycznych było związanych z zamurowaniem okna za działającym szkiełkiem i obklejeniem ściany kamieniem.

image.thumb.png.de74157abf5d02ff063f0729b0f5770a.png

15129863_8167210_20170509_101825.jpg

15129885_8167215_20170509_101900.jpg

15129906_8168236_20170509_120021.jpg

15129901_8167221_20170509_102809.jpg

Oraz film z 50 dnia istnienia akwarium:

 

image.thumb.png.1aeb737131a3f4406824132ff69431eb.png

400 dzień istnienia akwarium jeszcze bez szczepkarium i automatycznego zbiornika do podmian wody - dlatego było w tym momencie 2500 litrów w obiegu:

Sprzęt:
                                                                                             

-odpieniacz H&S A-300-3x1260  zasilany 3 pompami  Jebao/ Jecod DCT-.4000 z wirnikami igiełkowymi.

-pompa obiegowa Jebao/ Jecod DCT-.15000  

-pompa wspomagająca Jebao/Jecod DC-6000 

-Za cyrkulację odpowiadają 2 sztuki Waveboxów TUNZE oraz 2 turbiny TUNZE 6105 o mocy 13000 l/h oraz TZNZE 6255 o mocy 18000 l/h

-reaktor wapnia Aqua Medic KR-1000 przerobiony z pompą Jecod DCT 5000

-reaktor denitryfikacyjny Aqua Medic NR-1000

-2 szt filtrów zraszaniowych  Aqua Medic KWR-1000

-2 szt filtrów przepływowych Aqua Medic

-DSB, oddzielne REFUGIUM i zbiornik podmian


- 2 lampy:  ATI Sunpower T5 8x 80W i ATI Sunpower T5 8x 54W obydwie ze sterowaniem wschodów i zachodów 

- lampa sumpa 4x24W T5  

- lampa szczepkarium 8x 54W ATI sunpower                                                                                                                                                                                -

Czasy świecenia w dużym akwarium:
Akwarium główne 8.00 - 22.00 godz  oświetlenie nocne LED 22.00 - 8.00 godz                                                                                                                                                                                                                                 oświetlenie sumpa  i szczepkarium 21.00 - 9.00 godz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
-Obok sumpa jest zbiornik na wodę RO z automatyczną dolewką 74 litry
-Pompa dolewki: Aquael MK-650 6W 650l/h,
-70 kg suchej skały w akwarium i 80 kg żywej  przeniesionej ze starego akwarium do sumpa
-80 kg  piasku koralowego drobnego fi 1-3mm
-20kg żywego piasku

Sump znajduje się w piwnicy i po 7 miesiącach pracy z moim starym akwarium został podpięty do nowego baniaka. Mam tam duże DSB i oddzielne duże refugium

image.thumb.png.79b3d258cbe38ebb04080b7713cc12aa.png

 

Do obsady doszedł ukwiał i kilka błazenków:

Opis z budowy sumpa w piwnicy jest tutaj:

 

Edytowane przez waldek123blau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Marzenie które chyba nigdy się nie spełni 

Już teraz żona marudzi o rachunki za prąd a co dopiero jakbym oswietlil ten basen 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz postawić 100 litrów. Nie musi być od razu 1000. Małe akw też może oko cieszyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Speedo1544 napisał:

Już teraz żona marudzi o rachunki za prąd a co dopiero jakbym oswietlil ten basen

Nad akwarium obecnie wisi 1100 watów a nad refugium i szczepkarium w piwnicy 860 Watów + oczywiście wszystkie pompy, falowniki i grzałki których mam 7 sztuk po 500 Watów - Rachunki prądowe  za całe hobby akwarystyczne to co dwa miesiące 1600 zł ale w przyszłym roku zamontuję fotowoltaikę na dachu.

W domu mam licznik prądowy 3-fazowy. Akwarium i garaż jest na jednej fazie na której założyłem sobie podlicznik do kontrolowania mojego hobby - bo oprócz akwarystyki lubię pogrzebać sobie przy autach. Dla reszty domu są pozostałe dwie fazy.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już czuję minę mojej żony 

Teraz dostałem nowe rachunki za prąd 300 zł na 2 miesiące i była mega awantura bo to przez 3 akwaria słodkowodne 

2 akwaria zostały zlikwidowane 112l i 30l 

Zostało mi 126l słodkiego i doszło 85l slonego 

Masz mega super akwarium i gratuluję wyrozumiałości małżonki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Speedo1544 napisał:

To już czuję minę mojej żony  gratuluję wyrozumiałości małżonki 

żona jest taką samą pasjonatką morszczyzny jak i ja! Miała problemy z drogami oddechowymi i zatokami. Lekarz zalecił sanatorium nad morzem i wdychanie jodu. Postawiłem duży zbiornik i żona przestała chorować. Przedtem dwa razy dziennie robiła sobie inhalacje i ciągle chorowała! Od momentu  gdy jest w domu morskie szkiełko choroby nie ma!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, waldek123blau napisał:

żona jest taką samą pasjonatką morszczyzny jak i ja! Miała problemy z drogami oddechowymi i zatokami. Lekarz zalecił sanatorium nad morzem i wdychanie jodu. Postawiłem duży zbiornik i żona przestała chorować. Przedtem dwa razy dziennie robiła sobie inhalacje i ciągle chorowała! Od momentu  gdy jest w domu morskie szkiełko choroby nie ma!

Da się . Teraz daj namiary na tego lekarza . Jak czyjąś drugą połówka nie będzie się zgadzała na akwarium to się ją zapisze do lekarza i przepisze odpowiednią receptę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie akwa to marzenie. Ale rachunki za prąd też zabójcze.

 

Te z łoża zraszane dużo daja ? wiem że pytanie  ogólne ale zastanawiam się czy przy małym akwa (900 w obiegu) miałoby to sens i jaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kolalysy napisał:

Te złoża zraszane dużo daja ? wiem że pytanie  ogólne ale zastanawiam się czy przy małym akwa (900 w obiegu) miałoby to sens i jaki.

Pewnie że w mniejszym jak i większym akwarium zdają egzamin. Takie złoże niweluje NO3 i PO4 trzymając w ryzach parametry wody. Ja mam 2 filtry zraszane- tlenowe i  1 filtr beztlenowy do tego DSB i refugium. Przy dużej obsadzie ryb i ich wielkości ( np. Hepatusa mam długości 27cm ) parametry wody są wzorcowe!

NO3 - 3.0           PO4-0,01        KH- 7,0            CA- 430         MG- 1330         PH- 8.0           NH4- 0,0         NO2- 0,0        SI- 0,0         REDOX-  394 

Edytowane przez waldek123blau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Waldek,

Super system!! Naprawde robi wrazenie.

Czy sumpa takze budowal Przemek z Akwa Szczecin? Jakie rozmiary i z jakiej grubosci szkla?

Czy moglbys troche wieces powiedziec o twojej fitracji - co sie po kolei dzieje w troim sumpie.

image.thumb.png.79b3d258cbe38ebb04080b7713cc12aa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, bzofiq napisał:

Czesc Waldek,

Super system!! Naprawde robi wrazenie.

Czy sumpa takze budowal Przemek z Akwa Szczecin? Jakie rozmiary i z jakiej grubosci szkla?

Czy moglbys troche wieces powiedziec o twojej fitracji - co sie po kolei dzieje w troim sumpie.

 

Akwarium na sumpa kupiłem używane i sam kleiłem przegrody a co do opisu to wkleję Ci mój wątek z konkurencyjnego forum i tam jest wszystko opisane krok po kroku: Obecnie sump jest o wiele bardziej rozbudowany - do obiegu doszło szczepkarium i dodatkowe akwarium do podmian wody

http://nano-reef.pl/forums/topic/88295-szczeciński-sump-w-piwnicy-z-dsb-i-refugium/

 

Edytowane przez waldek123blau
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sumpownię powiększyłem o szczepkarium które można automatycznie podpiąć do obiegu lub za pomocą 2 zaworów odciąć od obiegu i wykożystać jako kwarantanne dla nowych zwierzaków, - awygląda tak:

15378530_123456.JPG

15378531_2356.JPG

Będą jeszcze półki z kratek rastrowych na szczepki a na razie mam tam korale które nie mieszczą się w akwarium głównym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2019 o 14:30, waldek123blau napisał:

Akwarium na sumpa kupiłem używane i sam kleiłem przegrody a co do opisu to wkleję Ci mój wątek z konkurencyjnego forum i tam jest wszystko opisane krok po kroku: Obecnie sump jest o wiele bardziej rozbudowany - do obiegu doszło szczepkarium i dodatkowe akwarium do podmian wody

http://nano-reef.pl/forums/topic/88295-szczeciński-sump-w-piwnicy-z-dsb-i-refugium/

Dzieki, super thread.

Pomieszczenia is systemu filtracji  naprawde mozna pozazdroscic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, waldek123blau napisał:

Ale temat jest o akwarium a nie o sumpie więc fotka oświetlenia nad akwarium:

Hej Waldku,
Zastanawiam się co u Ciebie ciekawiej wygląda, akwarium czy sumpownia i trudno się zdecydować. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rysio2000 napisał:

Hej Waldku,
Zastanawiam się co u Ciebie ciekawiej wygląda, akwarium czy sumpownia i trudno się zdecydować. :)

Ja też gdy kumple wpadają zapraszam ich do piwnicy gdzie stoi sump - mamy tam TV, muzykę i lodówkę z zimnym piwkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×