Skocz do zawartości
Gość

Kiedy balling .....

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witajcie ,jako że w akwarium dojrzewanie dobiega końca chciałbym się Was poradzić co do ballinga lub ewentualnie dawkowanie innych mikro i makro do zbiornika .

Najważniejsze pytanie czy to w ogóle konieczne na tym etapie ?

w przeciągu parunastu dni  do baniaka trafią korale miękkie oraz lps  i  czy potrzeba będzie dawkowania wyżej wspomnianego ballinga lub innych suplementów,czy na początek wystarczą cotygodniowe podmiany,dodam iż sól to red sea salt.Jak na razie baniak bez podmianek,reszta sprzętu chodzi na maxa docelowo tak jak ma chodzić.Bardzo proszę o porady doświadczonych zasolonych,zależy mi na tym by zwierzaki się nie męczyły i żeby miały optymalne warunki.Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez znacznie długi czas wystarczą same podmiany. Decyzję o odpaleniu balinga podejmiesz po prawdopodobnie  miesiącach na podstawie ubytku KH Ca i Mg których wartości musisz mierzyć regularnie. Jeśli ładunek LPS nie będzie duży to nie będziesz miał ubytków tych parametrów. Musisz jednak z początku uważać na KH, ten jest podatny na dodawane kwasy, CO2, zmienny w zależności od skały etc. Żadnych mikro i makro z początku też nie będziesz potrzebował z Red Sea. Dobry wybór swóją drogą.

Edytowane przez Sagerrak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczą same podmiany na początku,balling to dopiero wtedy jak zaczniesz notować większe spadki ca i kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj też parametry podstawowe jak mówisz że dojrzewanie się już kończy.

No3 KH Ca nh4 no2

Mile widziana fotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sprawdzania no3  i nh4 nie ryzykuj wkładania życia do akwarium. Jeśli te parametry będą zerowe to dopiero wtedy można pomyśleć o życiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak twardziele zwłaszcza Ci ruszą ładnie, zobaczysz że ładnie rosną, to zacznij częściej badać parametry i zobaczysz wtedy jaki masz spadek na dobę Ca, Kh, Mg i wdrożysz wtedy sobie ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2019 o 20:26, MorskiMen napisał:

Witajcie ,jako że w akwarium dojrzewanie dobiega końca chciałbym się Was poradzić co do ballinga lub ewentualnie dawkowanie innych mikro i makro do zbiornika .

Najważniejsze pytanie czy to w ogóle konieczne na tym etapie ?

w przeciągu parunastu dni  do baniaka trafią korale miękkie oraz lps  i  czy potrzeba będzie dawkowania wyżej wspomnianego ballinga lub innych suplementów,czy na początek wystarczą cotygodniowe podmiany,dodam iż sól to red sea salt.Jak na razie baniak bez podmianek,reszta sprzętu chodzi na maxa docelowo tak jak ma chodzić.Bardzo proszę o porady doświadczonych zasolonych,zależy mi na tym by zwierzaki się nie męczyły i żeby miały optymalne warunki.Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Dopóki na podstawowych parametrach np salifercie kh, Ca i Mg, nie zaobserwujesz znacznych spadków wartości parametrów, to nie zawracaj sobie głowy ballingiem. Za bardzo nie ma co jeszcze i konsumować w zbiorniku. Same regularne podmiany w zupełności wystarczą. Musisz zwyczajnie sprawdzać regularnie parametry i obserwować zachowanie zbiornika.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz ładne. Widać że wszystko idzie w dobrym kierunku.

A jaką obsadę korali planujesz? SPS lps czy mieszaną? Ja na początek dał bym kilka miękkich. Np proste zoa . Bralerium też ładnie się prezentuje. 

Kiedy było zalane akwarium? 

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? przybywa kolejnego morszczaka.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry ładne. Ważne żebyś utrzymywał stabilność systemu. Przypomnij kiedy zalałeś akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik potrzebuje jeszcze czasu. Świetnie, że widzisz sporo drobnego życia. Ja nie mogłam sie doczekać dodawania nowego życia w postaci skorupiaków i ślimaków. Następnie po paru tygodniach dołożyłam salariasa, który miał prawdziwą ucztę glonową:)

PS. Jakiej soli używasz? 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kg spada a masz w akwarium spsy to musisz myślec o ballingu i najlepiej żeby była pompa. Bo podawanie z ręki jest męczące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie tak myślę by pomału zaopatrzyć się w pompę i balling,Jaką pompę polecacie nie za miliony monet max z 3 dozownikami tak myślę
Naucz się jednego, tu wszystko jest drogie.
Pompa to coral Box. Jakieś 150€. 4 kanały i sterowana z wifi.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiesz, wiadomo że to nie jest tanie hobby ale pompę można kupić za 400 pln i za 2000 pln więc to już spora różnica i dlatego podkreśliłem to w swoim zapytaniu by nie polecać mi tych mega drogich
Ta co ci napisałem, działa u mnie rok i zero problemów. Raz kalibrowana i do dziś podaję tak jak ma być.
No i ustawiasz z telefonu.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 kanałową z ebtecha ale już chyba nie robią ich . Też ma wifi i program na laptopa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Grotecha Tec III NG. Niezawodne pompy.

W dniu 20.10.2019 o 23:04, MorskiMen napisał:

podpowiesz jakiej firmy stosujesz ballinga ?

Fauna Marin

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×