Skocz do zawartości
ignisdei

Czy to koniec sps-a?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem kilka szczepek chyba montipory. Niestety cały czas obrasta ją Dino. Kilka z nich jest już ciemno brązowe. Obrazek przedstawia ostatni mój krzaczek o który staram się jeszcze walczyć. Szczotkuję ją i polewam wodą utlenioną.

Powiedzie mi  czy to już sam szkielet ?czy coś jeszcze może z nim zrobić?czy mam już dać sobie spokój i pozwolić by koral zmienił się w żywą skałę?

IMAG0157.jpg

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już chyba koniec 

Ale napisz coś więcej o akwarium.

Parametry oświetlenie

Ps

Skąd taki pomysł żeby polewać wodą utlenioną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem.?

Przyznaję się bez bicia parametrów nie mierzyłem od czerwca.

Akwarium istnieje od marca, to 240 litrów w systemie niemieckim czyli  głównie żywa skała. Oświetlenie to około 90 wat w ledach.

Z tą wodą to gdzieś wyczytałem chyba na forum zagranicznym ktoś tak robił.

 

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, ignisdei napisał:

Tego się obawiałem.?

Przyznaję się bez bicia parametrów nie mierzyłem od czerwca.

Akwarium istnieje od marca, to 240 litrów w systemie niemieckim czyli  głównie żywa skała. Oświetlenie to około 90 wat w ledach.

Z tą wodą to gdzieś wyczytałem chyba na forum zagranicznym ktoś tak robił.

 

Bez mierzenia chociaż podstawowych parametrów jest ciężko prowadzić zbiornik. Zrób testy KH Ca no3 i po4 to podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2019 o 20:29, ignisdei napisał:

Jakiś czas temu kupiłem kilka szczepek chyba montipory. Niestety cały czas obrasta ją Dino. Kilka z nich jest już ciemno brązowe. Obrazek przedstawia ostatni mój krzaczek o który staram się jeszcze walczyć. Szczotkuję ją i polewam wodą utlenioną.

Powiedzie mi  czy to już sam szkielet ?czy coś jeszcze może z nim zrobić?czy mam już dać sobie spokój i pozwolić by koral zmienił się w żywą skałę?

IMAG0157.jpg

Niestety ale Tak.

Zbij Azotany i fosforany i zacznij lać bakterie. Patrząc na zdjęcie, sporo się tam dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy No3 Tropicala, wyszło fatalnie - 100mg/l .Cena  testów Po4 normalnie mnie odrzuciła -ok 80zł w akwarystycznym kupie w internecie

Miękasy też różnie: Xennia czuje się najlepiej wręcz buzuje i się rozrasta, Briareum też . Anthelia polipuje,  Sarcopyhtony polipują, gorzej jest z Palithoą, zamknęła się  nie polipuje -obsypana jakimś brązowym proszkiem, Pseudogorgonie powoli odzyskują polipy.

Pompa UV cały czas pracuje.

Kupiłem bacto-active Tropicala będę lał. Chyba też postawie refugium z glonami spaghetti na zasadzie rurek overflow i zbiję parametry. 

A tank wygląda tak:

 

tank.jpg

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem tak kiepsko to wygląda. Ale bez testów to daleko nie zajedziesz. A po co ta lampa UV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, karol86 napisał:

No powiem tak kiepsko to wygląda. Ale bez testów to daleko nie zajedziesz. A po co ta lampa UV?

Radzą UV na stałe utrzymać w obiegu na filmikach YouTube Aqua Medic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co koledze lampa UV? Tak żeby była? Czy w sklepie mu sprzedali? Razem z nurkiem puszczajacym bąbelki. Chcialbym się dowiedzieć. Podaj link do filmiku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, karol86 napisał:

Ale po co koledze lampa UV? Tak żeby była? Czy w sklepie mu sprzedali? Razem z nurkiem puszczajacym bąbelki. Chcialbym się dowiedzieć. Podaj link do filmiku 

Wybacz nie umieszczam jakiś prostackich gadżetów w akwarium. Lampę kupiłem w związku z zakwitem zieleni, a później obejżałem film na YouTube

I postanowiłem zachować ją w obiegu.

Tutaj też radzą aby była włączona.

http://nano-reef.pl/forums/topic/65941-lampa-uv-10-wwarto-w-ogóle/

 

W dniu 13.09.2019 o 21:36, AniaWol napisał:

Niestety ale Tak.

Zbij Azotany i fosforany i zacznij lać bakterie. Patrząc na zdjęcie, sporo się tam dzieje.

A powiedz mi jak najszybciej mogę to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie wiesz po co jest lampa UV? Obejrzyj jeszcze raz film od 6 min i odpowiedz po co jest ta lampa . I jaki ma to związek z no3 powyżej 100?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jak powiedział Karol86, zbiornik trochę straszy:) mówiąc delikatnie. Wszystko zależy od właściciela chęci.

Czy masz sump pod akwarium?


1. Kup w końcu testy...

2. Zrób jak najszybciej podmiankę...uzupełnij świeżą solanką różnicę odparowanej wody na zdjęciu.

3. Poszukaj lepszego oświetlenia, najlepiej belki T5 z widmem od 10tyś a 20....14-16 jest optymalne.

Zbiornik jest raczej płytki, wystarczą 2-3 belki T5 39w.

 

Przeczuwam, że chcesz pozostać przy miękasach...jeśli myślisz o spsach to koniecznie pomyśl nad zmianami. 

Uważam, że przydałby się dobry absorber...szybciej zbije po4 i no3, ale najpierw mimo wszystko zrób testy.

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ignisdei napisał:

Lampę kupiłem w związku z zakwitem zieleni, a później obejżałem film na YouTube

I postanowiłem zachować ją w obiegu.

Tutaj też radzą aby była włączona.

Sam posiadam profesjonalną o dużej mocy lampę UV ale nie jest włączona na stałe. Włączam ją gdy coś się dzieje niedobrego w akwarium lub w akwarium kwarantannowym przed wpuszczeniem nowych ryb. Przy świeżym zbiorniku lampa UV włączona na stałe zrobi więcej szkód niż pożytku, bo zabije bakterie które dozujesz. W ustabilizowanym zbiorniku lampę na początku włączałem tylko na noc a od jakiś 7-8 miesięcy wyłączyłem całkowicie i uruchomię ją gdy dokupię nowe ryby lub gdyby jakaś choroba zaatakowała moją obsadę np. ospa tfu tfu odpukać w nie malowane!

Co do testów to na początku polecam jak najbardziej wszystkim . Po roku prowadzenia akwarium przestałem sam mierzyć bo wszystko było wzorcowo. Obecnie co 3 do 4 miesięcy wysyłam próbki wody do MarinLab. Akwarium się kręci na reaktorze wapnia i właśnie co kilka miesięcy przyrasta tak masa koralowa że trzeba zwiększać odciek w reaktorze - po to te testy.

Tu jest link do tych testów:

https://marinlab.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz odpowiedź po co lampa. A dali byście koledze chociaż 15 min. Na zastanowienie.

Na fosforany u mnie sprawdza się gfo od seachema. Silny ale szybki. Ale trzeba kontrolować poziom po4 przynajmniej raz w tyg.

Na azotany ja stosuję pro bio s i vsv . Zbiornik mocno przerybiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)...Polecam Ati Phosphat out na fosforany. Podobne do rowy ale tańsze.

2 godziny temu, karol86 napisał:

No i masz odpowiedź po co lampa. A dali byście koledze chociaż 15 min. Na zastanowienie.

Na fosforany u mnie sprawdza się gfo od seachema. Silny ale szybki. Ale trzeba kontrolować poziom po4 przynajmniej raz w tyg.

Na azotany ja stosuję pro bio s i vsv . Zbiornik mocno przerybiony

Czy to probios jest aquaforesta? Niektóre produkty są dobre, jednak nie stosowałam jeszcze bakterii aquaforesta. Z opisu wynika, że trzeba stosować codziennie kropelkę na 100L wody. Było by super gdyby nie trzeba było dozować codziennie, jak w przypadku probiodibio czy innych firm. Szczególnie przy dużych zbiornikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z af . Miałem kiedyś inne bakterie które stosowałem raz na tydzień ale przy przerybiony zbiorniku i dużym karmieniu lepsze efekty daje codziennie stosowanie. Mi jak brakło bakterii poprzednich to w odstępie kilku dni no3 skoczyło mi do 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, AniaWol napisał:

Czy masz sump pod akwarium?(..).

Poszukaj lepszego oświetlenia...

 

Nie, nie ma sumpa, wszystkie media są w środku .Za dwa lata postawię 4x większy zbiornik z sumpem

Mam w planach zmianę lamp w tym zbiorniku.

7 godzin temu, waldek123blau napisał:

Sam posiadam profesjonalną o dużej mocy lampę UV ale nie jest włączona na stałe.

Lampa wyłączona, bakterie dolane. 

Nie mówiłem, że nie kupię testów po prostu te w sklepie powalają ceną, kupię w internecie. Wykonam jeszcze raz test No3, bo ten  Tropicala  który robiłem  był otwarty i 2 x użyty w czerwcu.

 

Dziękuje za uwagi odezwę się wkrótce im powiem co się zmieniło!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×