Skocz do zawartości
Zenek2424

450l bez sumpa czy to realne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Obecnie posiadam reefmaxa ale chciałbym wykorzystać moja 450l 150x50x60h do założenia morskiego (póki co jest to Malawi). I tu nasuwa się pytanie jak w temacie czy jest realne ruszyć takie akwa bez sumpa ponieważ szafkę mam dzielona na 3 części i raczej nie bardzo tam wsadze większy sump. Chciałbym żeby woda nie opuszczała akwa żadnymi rurkami itp. Pierwsza myśl to zrobić panel wewnątrz na którymś z boków i odpieniacz zewnętrzny ewentualnie taki który zamieszczę w tym panelu. Chciałbym wykorzystać jak najwięcej z tego co już posiadam bez zmiany akwa, szafki czy też aluminiowej pokrywy. 

Może ktoś coś doradzić jak ten temat ugryźć? Czy w ogóle taki plan ma rację bytu? Jeśli tak to jaki sprzęt musiałbym zakupić (odpieniacz, pompy, oświetlenie) 

IMG_20190808_201705.jpg

Edytowane przez Zenek2424

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz sumpa to panel też jest dobrym rozwiązaniem . Ja miałem panele w swoich poprzednich akwariach ( 125 i 375 litrów ) i wszystko ładnie się kręciło . Teraz w 550 ł mam 120 l sump.  Poczytaj o pudełkach przelewowych . Jeżeli chodzi o oświetlenie to zależy co tam będziesz trzymał . Jeżeli tylko miękkie i kilka lps to wystarczy lampa Led 200 w . Napisz co chcesz trzymać i czy ma to być oszczędnościowo czy nie ? .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że można bez sumpa, ba nawet bez panelu, są odpieniacze i filtry wewnętrzne jak i HOB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tam gdzieś wyczytałem że duże zbiorniki ładnie smigaja bez sumpa. Jesli o mnie chodzi to wolę miekasy i LPSy. W reefmaxie mam właśnie takie a z ryb to blazny, pterapogony, babka, magnifika, salarias. Jeśli odpalił bym 450ke to napewno doszły by tam jakieś większe ryby np hepatus, żółtek, białobrody może jeszcze ze 2szt jakieś mniejsze i tyla. Możecie polecić jakieś sprzęty konkretne modele które mógłbym już szukać i ewentualnie zakupić. Chciałbym powoli się przygotować skoro można bez sumpa to ogarnąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miało by być bez sumpa i panelu to lepiej nie planuj zbyt dużej obsady ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem odpeiniacz tunze 9012 i poza tym, że czasem jakieś bąbelki pościł to w 300l dawał radę, z HOB to są deltecki i reef octopus, no i warto jakąś kaskadę na media np FZN 3 lub Tidala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie kombinuje i nie wiem czy dobrze. Jak bym poświęcił np 15x50x60 na panel. Do tego zakupić tunze 9012 to by styklo przy obsadzie 10szt ryb max? Mialo by to rację bytu? 

14 minut temu, NAP napisał:

ja miałem odpeiniacz tunze 9012 i poza tym, że czasem jakieś bąbelki pościł to w 300l dawał radę, z HOB to są deltecki i reef octopus, no i warto jakąś kaskadę na media np FZN 3 lub Tidala

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jakie ryby i jaka filtracja, odpieniek to tylko jej element (wielu nawet z niego rezygnuje), jaką metodą chcesz prowadzić akwarium?

Przemyśl jeszcze czy 15 cm panel będzie wygodny podczas grzebania w nim

Edytowane przez NAP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym wydać na starcie milionów np na odpieniacz który będzie aż nad to ale jeśli będzie sytuacja tego wymagać to przeboleje koszta. 

Tak jak wcześniej pisałem max 10 ryb hepatus, żółtek, blazny, pterapogony babka, salarias i magnifika. 

Filtracja standardowo jakąś dobrą ceramika do panelu i później może jakieś refugium jak by dało radę. Panel można by rozszerzyć do 20cmx50x60 bo na 15 faktycznie mogło by być nie poręczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do komory 20 cm wejdzie już bardzo wiele odpieniaczy ciągnących "od dołu" tu musisz przemyśleć wysokość zanurzenia odpienka, Tunze 9012 pobiera wodę z góry coś na zasadzie skimera wtedy w panelu musisz mieć odpowiednio wysoki poziom wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz bez specjalnych zmian w sprzęcie ruszyć, jedyny mus to zmiana oświetlenia z 6500 K na co najmniej 14000 K. Jeżeli masz świetlówki to po prostu je zmień na inne widmo + ze 2 pompy cyrkulacyjne żeby zrobić odpowiedni ruch wody w akwa. Jeżeli utrzymasz NO3 poniżej 20 będzie git jak na początek ... Odpieniacz nie jest absolutna koniecznością. Widziałem akwaria morskie które funkcjonowały bez odpieniacza.

Edytowane przez Pante

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, po dłuższej nieobecności przedstawie wam jak to teraz wygląda :) Akwa odpalone 10dni temu. Sprzęt to: odpieniacz - reef octopus XP 1000s w jednej komorze 0,5l Matrixa i kaskada z maxpectem 1kg bez koszykow weszło, 3 falowniki: tunze 4tys/l, sow4 i podroba tunze z regulacją do 6tys/l. Światło to ati 8x54 + 10w Led aktyniczne jako światło nocne. Żywej wody 80% i narazie skały jest tylko jakieś 25kg w tym 2/3 żywej, suchy piach gradacji 2-3mm 14kg. Życie, ryby przeniesione z reefmaxa i zaczęło się od nowa dojrzewanie - zielony glon od 3 dni nie daje za wygraną wygląda to strasznie bo w reefmaxie tak silnego ataku glonu nie miałem. Parametry w miarę spoko ca-1320, mg-450, no3-2, PO4-0,1, kh-7,7

Odnośnie odpieniacza - jestem z niego nie zadowolony bo strasznie halasuje mieszając wodę z powietrzem ? i myślę go wymienić na tuzne 9012 albo deltec mce 600. Biore pod uwagę zakup całego zestawu reefpack 500 ale to ponad 2tys więc kosztowny temat. 

Mile widziane wszelkie sugestie odnośnie zmiany czegos lub poprawy. Z góry dzięki. 

IMG_20191120_134707.jpg

IMG_20191122_194240.jpg

IMG_20191116_131352.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie znam tego odpieniacza co masz. Ale na pewno jest regulacja dopływu powietrza. Trzeba pobawić się regulacja powietrza i zanurzenia. Mam tunze 9004 i było na początku tak samo póki nie wyregulowalem. 

Wydaje mi się że suchy piasek był błędem. Tak jak wspomniałeś masz na nowo dojrzewanie. Przy krótkim przenoszeniu życia ja bym dał żywy piasek. Teraz obstawiam że będziesz miał podobnie jak ja czyli walka z plaga i przez min. 3 m-ce 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zenek2424 brawo, brawo! Kibicuje i dodaje do obserwowanych :)  Sam niedługo będę odpalał podobny gabaryt bez sumpa na mce600 + tidal110 (150x50x50h / 60x50h / 50x60h). Jeśli chodzi o Twoje przemyślenia względem Deltec MCE600 - warto moim zdaniem. Sam mam kupionego i kultura pracy tego urządzenia jest bardzo wysoka. Model 601 u Laszka np ogarnia 570L z 5 pokolcami dużymi jako jedyne źródło filtracji. Nie obawiasz się, że cyrkulacja do 6tyś będzie za słaba przy 150cm długości? Bardzo duże brawa za dobranie prawidłowo długości świetlówek do baniaka!! Podwiesisz ją trochę wyżej i będzie ogień zgodnie z zaleceniami ATI :) Te 14kg piasku widzę, że elegancko przykryło nie za grubą warstwą podstawę 150x50 :) Fajny zbiorniczek się szykuje :) a ilość światła to aż się prosi o SPS na skale :)

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pawku napisał:

Nie znam tego odpieniacza co masz. Ale na pewno jest regulacja dopływu powietrza. Trzeba pobawić się regulacja powietrza i zanurzenia. Mam tunze 9004 i było na początku tak samo póki nie wyregulowalem. 

Wydaje mi się że suchy piasek był błędem. Tak jak wspomniałeś masz na nowo dojrzewanie. Przy krótkim przenoszeniu życia ja bym dał żywy piasek. Teraz obstawiam że będziesz miał podobnie jak ja czyli walka z plaga i przez min. 3 m-ce 

Przy tym odpieniaczu bawię się już chwilę i coś tam się udało trochę osłabić ten hałas ale szału nie ma. Jeszcze spróbuję cos z nim ogarnąć a jeśli się nie uda nic to out i wtedy deltec. 

Z tym piaskiem jest tak że nie chciałem już żywego bo jest bardzo drobny no chyba że można kupić żywy który będzie w przedziale gradacji 1-3mm. Bynajmniej ja takiego nigdzie nie widziałem. 

Plagi wqr...ją Ale to normalne. Mówią że każdy baniak inny więc nie nastawiam się na te 3miesiace jak sugerujesz. Jak będzie? Zobaczymy :)

6 godzin temu, ensso napisał:

@Zenek2424 brawo, brawo! Kibicuje i dodaje do obserwowanych :)  Sam niedługo będę odpalał podobny gabaryt bez sumpa na mce600 + tidal110 (150x50x50h / 60x50h / 50x60h). Jeśli chodzi o Twoje przemyślenia względem Deltec MCE600 - warto moim zdaniem. Sam mam kupionego i kultura pracy tego urządzenia jest bardzo wysoka. Model 601 u Laszka np ogarnia 570L z 5 pokolcami dużymi jako jedyne źródło filtracji. Nie obawiasz się, że cyrkulacja do 6tyś będzie za słaba przy 150cm długości? Bardzo duże brawa za dobranie prawidłowo długości świetlówek do baniaka!! Podwiesisz ją trochę wyżej i będzie ogień zgodnie z zaleceniami ATI :) Te 14kg piasku widzę, że elegancko przykryło nie za grubą warstwą podstawę 150x50 :) Fajny zbiorniczek się szykuje :) a ilość światła to aż się prosi o SPS na skale :)

Dzięki za miłe słowa odnośnie akwa to napewno mnie napedzi do dalszych działań :) bo już myślałem że to wszystko co zrobiłem nie ma zbytnio racji bytu. Uff ?

Jeśli teraz mialbym wybor rozmiaru akwa to brał bym 150x60x50 bo 60h trochę dla mnie za głębokie i jest poprostu niewygodnie.

Falowniki są bo są bo takie akurat były pod ręką :Dale napewno tego słabszego tunze bez regulacji wymienię na jakieś duże OW albo coś innego z przepływem powyżej 10tys/l 

Ze światełka jestem bardzo zadowolony :) teraz trzeba je jakoś fajnie podwiesic tylko żona już mi zaznaczyła że nie chce żadnych linek w salonie ? nie wiem czemu taki kaprys ale będę musiał coś innego zastosować. Siła wyższa heh :D

Do spsow póki co mam średnie podejście ale coś napewno wjedzie na początek jakieś proste w utrzymaniu patyki tylko już na spokojnie jak poukładam sobie wszystko docelowo by już później nie ingerować za wiele. W planie mam jeszcze dołożenie trochę skaly właśnie takie półki pod twardziele zapewne :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, Zenek2424 napisał:

Odnośnie odpieniacza - jestem z niego nie zadowolony bo strasznie halasuje mieszając wodę z powietrzem ? i myślę go wymienić na tuzne 9012 albo deltec mce 600. Biore pod uwagę zakup całego zestawu reefpack 500 ale to ponad 2tys więc kosztowny temat. 

Mile widziane wszelkie sugestie odnośnie zmiany czegos lub poprawy. Z góry dzięki. 

a próbowałeś wyciszyć tłumik? watą np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem i jeśli miałbym ten tłumik wypełnić wata to pewnie był by problem ją później wydobyć. Narazie włożyłem plastikowa srubke i jest ciut lepiej ale jeszcze nie to 

IMG_20191126_081614.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem i jeśli miałbym ten tłumik wypełnić wata to pewnie będzie problem ją później wydobyć. Narazie włożyłem plastikowa srubke i jest ciut lepiej i normalnie pieni ale to jeszcze nie to choć narazie zostawiam jak jest a za jakiś czas pomyślę o innym sprzecie.

Mała aktualizacja po dołożeniu skały :D 

IMG_20191208_152508.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×