Skocz do zawartości
vnu007dl

Oświetlenie akwarium koralowce twarde

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz zastosować wiatraczki PC, wentylatory PC różne nazwy są. Np

https://allegro.pl/oferta/aab-cooling-fan-12-wentylator-komputerowy-wiatrak-7488947407?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

A radiator to radiator. 

Dobrze by było żeby się wypowiedział ktoś kto już kilka lamp zrobił i ma doświadczenie praktyczną wiedzę. Bo to co ja piszę to narazie tylko teoria. 

Edytowane przez MateuszK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się jeszcze raz lampie która jest dla mnie wzorem

https://allegro.pl/oferta/nemolight-ii-power-aqua-marine-48w-led-45-80-cm-7157018784

i zauważyłem że jest tam opis tej lampy:

  1. Moc: 48W
  2. Wymiary: 420 x 150 x 17,5mm
  3. Diody: 42 sztuk:
  • 390 nm - 2 szt.
  • 450 nm - 18 szt. 
  • 630 nm - 2 szt. 
  • 470 nm - 8 szt.
  • 525 nm - 2 szt.
  • 12000K - 10 szt.

Czyli tak naprawdę czy dobrze rozumiem że mam tutaj gotowy przepis na taką lampę tak?muszę tylko dobrać ledy według wartości podanych w nim tak? Tylko nie wiem jak mocne te ledy mają być w watach? Z wyliczeń wychodzi że każda jest na 1 Wat bo 42 diody 1 watowe,a lampa ma 48, czuł wychodzi że brakuje mi 6 Wat, które z nich mogą być wobec tego mocniejsze?niebieskie?

Zastanawia mnie jeszcze ten temat sterowania, bo to mi daje tylko efekt wschodu i zachodu słońca tak?  Ja wolałbym jednak zrobić to hmm na sztywno w 2 liniach na jedną dać tak z jedną trzecią lampek i to bym włączał rano i paliło by się tak do ok 16 jak wracam do domu i wtedy bym odpalał resztę która by się świeciła do ok 21 jak idę spać.

Czy dobrze to rozumiem? Czy te wschody i zachody to nie tylko bajer?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to trochę gotowy przepis. Te brakujące 6W może zabierać elektronika. Albo rzeczywiście kilka diod jest mocniejszych. 

Jeśli chodzi o sterowanie to, daje możliwość płynnych wschodów i zachodów. Ma to ma celu nie sterowanie zwierząt nagłym włączeniem światła. 

Można ustawić każdy kanał z osobna w jakich godzinach ma świecić i z jaką mocą co daje możliwość uzyskania takiej barwy jak chcesz. Jak za bardzo niebiesko to skrecasz niebieski itp. 

W obecnej lampie mam na sztywno 2 kanały po 9W i mam ustawione tak że niebieski kanał jest 9-22, a biały 9.30-21.30. Ale to za mało i dlatego muszę zmienić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć co znaczy za mało? Nie wiem czy już to pisałeś, ale mógłbyś napisać jakie masz dokładnie diody w każdym kanale?

Mógłbym po prostu kupić te zwykłe włączniki czasowe i każdy kanał na osobny zasilacz i git

 

Aaaa i najważniejsze odnośnie tej lampy bo tam jest dużo ledów, czy jeśli jest np 5 diod po 1 w to jak zastapie je 1 diodą 5 w to czy będzie to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie Watt za mało. Za słaba mam lampę ba chwile obecna i dlatego muszę zmienić. Mam na czasówkach.  Obecna lampka to sirius nano 18W ale jakie diody tam konkretnie siedzą nie wiem 

5 diod 1 W i jedną 5W to chyba nie będzie to samo. Ale nie wiem jakie dokładnie różnice. Gdzieś czytałem że 5 diod po 1W będzie słabiej świecić niż jedną 5W ale mogę źle pamiętać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie pamiętasz może źródła gdzie to czytałeś?

A w ogóle to jest jeszcze ktoś na tym forum jeszcze?czy tylko jedna osoba?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, vnu007dl napisał:

A nie pamiętasz może źródła gdzie to czytałeś?

Niestety. Czytam ostatnio wszystko na temat lamp o już się pogubiłem gdzie co było. Na pewno na nano-reef ale w którym temacie to nie pamiętam. 

Godzinę temu, vnu007dl napisał:

A w ogóle to jest jeszcze ktoś na tym forum jeszcze?czy tylko jedna osoba?:)

Też się zastanawiam ;) Chętnie poznałbym opinie innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też już głupie od nadmiaru informacji które na ten temat pochłaniam

Może ktoś coś dorzuci do tego jeszcze

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma chętnych to ja się znowu wypowiem. Zamówiłem graty do lampy. 

Profil 60x16cm +pleksa+ nóżki

Sterowanie i zasilanie od AQma. 

Diody: 6xRoyal Blue, 6xBlue, 6xCool White, 2xUV. 

Pozostaje czekać na paczki a następnie poskładać te klocki. 

W dniu 27.07.2019 o 17:33, vnu007dl napisał:

Ja też już głupie od nadmiaru informacji które na ten temat pochłaniam

Może ktoś coś dorzuci do tego jeszcze

U Ciebie coś ruszyło z tematem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo

Ja też już zrobiłem i zapałem baniak.

Mam jednak problem z temperaturą i to bardzo.

Po pierwsze cały panel się grzeje,jak włączę jedna nitkę to jest taki dość ciepły (nie mam jak zmierzyć temperatury).a jak odpalę druga linie to już jest taki gorący że ciężko utrzymać ręką. Co z tym zrobić? Może od góry przykleić na kleju termoprzewodzacym radiator na 5 cm? Jak poniżej;

https://allegro.pl/oferta/radiator-aluminiowy-a6023-190x50-na-wymiar-max1200-7466780698?reco_id=690002f5-bc29-11e9-88bd-d89d675b9d60&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Co myślisz?

Problem 2 to temperatura wody w akwarium. U mnie jest 36 stopni!!! Czyli o 7 za dużo. Co z tym zrobić?

Masakra,baniak dojrzewa a ja mam takie problemy z temperaturą.

 

 

IMG_20190811_131131.jpg

IMG_20190811_131114.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluję 

Można dać radiator i/lub wiatrak. Ile Watt ma ta lampa? Moja ma 60W a świeci na jakieś 50% i jest lekko ciepła. Może termometr masz walnięty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm moja ma już nie pamiętam koło 50w na dwie linie około 25w, ale nie mam żadnego sterowania po prostu mam 2 włączniki na 2 linie.

Termometr jest ok bo go na codzien pracuje w słodkim akwarium i tam jest 24 stopnie i tak pokazuje, a w tym od razu wskoczył do gory.

Zastanawiam się z tym radiatorem, kurde wszystko to takie wymyślanie metodą prób i błędów, forum oczywiście jest martwe chyba.

Spod spodu nie wiem jak zamontować wiatrak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam taki pomysł, dokleic od góry radiator a na nim wentylator z prostym czujnikiem temperatury na 35st C. . Albo wytresować wpust aby ukryć wentylator w radiatorze. Jeśli mym swoją na 100% rozkręcił to też by się grzała. A forum rzeczywiście martwe. Trochę lepiej jest na nano-reef ale też ktoś musi chcieć odpowiedzieć. 

21 minut temu, vnu007dl napisał:

Zastanawiam się z tym radiatorem, kurde wszystko to takie wymyślanie metodą prób i błędów, forum oczywiście jest martwe chyba.

Tak to jest z samoróbkami.  

Edytowane przez MateuszK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o czymś takim myślałem, tylko jaki radiator,jaką wysokość?5cm czy 3,5cm? Do tego dochodzi oczywiście waga bo to będzie ważyć jak dasz na akwarium no i nie ma jak tego sprawdzić jak tylko to zrobić, czy wystarczy sam radiator czy dać wiatrak bo to znów robią się koszty,kabelki wiatraczki itp

A jaki Ty byś dał radiator?

Co do forum to może hmm ten wątek jest w jakimś dziale dla debili i dlatego nikt nie odpisuje,albo w ogóle w koszu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi (a bardziej mojej żonie) zależy na estetyce. Dlatego nie mam radiatora. Jeśli bez wentylatora to pewnie 5cm. Ale nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie. Myślę że możesz na próbę przyłożyć na samej paście termoprzewodzącej, sam nie spadnie a jak się sprawdzi to zmywasz pastę i dajesz klej. Temperaturę mierze termometrem dla dzieci na podczerwień. Ale powinno być tak że można przyłożyć rękę i nie parzy. 

Wagę całości powinny ścianki akwarium wytrzymać. 

Jeśli chodzi o forum to ogólnie niewiele się tu dzieje.

 

Edytowane przez MateuszK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×