Skocz do zawartości
Lani

Jak walczyć? Brak pomysłów...

Rekomendowane odpowiedzi

Moje akwa mam już dobrych kilka miesięcy. Do tej pory wszystko było ok, bez wiekszych problemow, poza aiptasią, która co jakiś czas gdzieś się wyłoni...

Aktualnie praktycznie wszystko pokrywają mi nieznośne glony. Koralowce zaczęły tracić kolory i brązowieć, a ślimaki mi zdechły. Dramat. I nie mogę znaleźć przyczyny tego kryzysu

Ogólnie - wszystkie inne zwierzaki mają się dobrze. Ok. 2 tygodnie temu w akwa zaczęły pojawiać się glony, nie była to jakas powolna plaga, tylko dosłownie z dnia na dzień zrobiło się kolorowo (zielono-czerwono-brązowo). Stan ten utrzymuje się do tej pory: na skałach, piasku i szybach. 

Cały czas mierzę parametry wody, bez zmian: 

Temp: 22-23°C

Ph: 8.15

Kh: 10,5

Sól: Sea Salt

Skała: 1,5 kg żywej, 700g suchej.

Obsada: 2x Euphyllia, xenia, pocillopora, briareum, anthelia, clavularia papaya, błazen i chrispitera. Wcześniej dwa ślimaki (turbo i trochus) - zdechły w tym samym czasie :( poza tym wraz ze skałą dostałam chyba z 5-7 wieloszczetów, które co jakiś czas się wystawiają...

Jedna euphylia walczy, raz wygląda jakby zdechła, raz się pompuje (ale minimalnie). Z gminami wciąż walczę.

Nie wiem już jak walczyć, woda utleniona nie działa - prawdopodobnie po jej dawkowaniu zdechły ślimole i źle się poczuła ww. euphylia. Bioclean nie pomaga, odsysanie piasku, ogarnianie szyb to też syzyfowa praca, bo po 2 dniach wszystko wygląda tak samo. Zmienianie wkładów w filarze też lipa - ogólnie próbowałam już chyba wszystkiego. 

Akwaryści - potrzebuję Waszej pomocy. Co może być przyczyną tego całego zajścia I jak walczyć? Coraz częściej biorę pod uwagę chemiclean, ale naprawdę boję się, że to zaszkodzi życiu. Co robić? ?

Załączam zdjęcia...

20190717_074333.jpg

IMG-20190716-WA0015.jpeg

20190717_074351.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląda na świeże, kiedy startowało? Początki bardzo często tak właśnie wyglądają. Nie piszesz nic o nutrientach, jakie poziomy No3 i Po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej informacji o systemie. Tak jak napisał NAP akwarium wygląda na bardzo świeże, więc najpewniej należy teraz trzymać w ryzach poziomy no3 i po4, dodawać bakterie i robić podmianki regularnie. I przede wszystkim nie robić gwałtownych ruchów, nie uzywać chemii i dać akwarium dojrzeć. Napisz jaki sprzęt, ile litrów akwarium, jakie złoża do filtracji, co dozujesz, jakie parametry poza tymi co napisałeś mierzysz, czym świecisz, jak często i ile podmieniasz wody, ile karmisz ryby? Każda informacja jest istotna jeśli mamy Ci pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile to pomoże ale ja miałem problem z akwa 3 lata, pierwszy rok cały czas dino, potem dino mniej ale ciągle problem. Dopiero po 3 latach wymieniłem część skały i okazało się że to pomogło, po prostu kupiłem kiedyś skałę z zasyfionego zbiornika i coś oddawała. Moze coś masz w skale. Niestety testami mozesz tego nie wykryć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean w twoim przypadku nie pomoże. Ja tam nie widzę cyjano. Raczej okrzemki. Dino czesto puszcza tanie "macki" z bąbelkami powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.07.2019 o 07:48, Lani napisał:

Kh: 10,5

Sól: Sea Salt

Coś podejrzane to KH. Mało która sól ma tak wysokie. Jakie jest zasolenie? Koralowce wyglądają bardzo źle, i raczej problemem nie są okrzemki na skale, a zła chemia wody. Masz więcej testów? Jakie NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry solanki (na wodzie RO/DI):
- Ca 450
- Mg 1354
- kH 12,2
Red sea Coral pro


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Lurthel napisał:

Coś podejrzane to KH. Mało która sól ma tak wysokie. Jakie jest zasolenie? Koralowce wyglądają bardzo źle, i raczej problemem nie są okrzemki na skale, a zła chemia wody. Masz więcej testów? Jakie NO3?

Takiego KH to normalne. Połowa soli na rynku ma KH startowe powyżej 10.

Godzinę temu, hartek napisał:

Parametry solanki (na wodzie RO/DI):
- Ca 450
- Mg 1354
- kH 12,2
Red sea Coral pro


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kolego napisz szczegóły. 

Ile ma zbiornik? 

No3, po4? 

Zdjęcie całego baniaka. 

Bakterie lane? 

Piasek żywy czy suchy wkladalem? 

Co masz za sprzęt. Szczegóły potrzebne jak najwięcej by pomóc. 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt tu nie jest wróżbitą,tak jak koledzy wcześniej wspominali,opisz dokładnie cały zbiornik i pokaż zdjęcie całego baniaka.

1.kiedy zalany

2.litraż

3.filtracja jaka?

4.czy masz odpieniacz 

5.jakie dajesz bakterie 

6.jaki piasek

7.co to za skała i dokładnie ile bo 1.5 kg plus 700 g jak napisałeś w pierwszym poście to zdecydowanie za mało 

8.co lejesz do baniaka oprócz ewentualnych bakterii i wody utlenionej

9.testy  jakich używasz? potrzebne są aktualne testy wody z akwarium najlepiej nh4 ,no2,no3,po4 

10.czym mierzysz zasolenie 

ps. post z lipca więc możliwe że baniak nie istnieje a sam autor widziany na forum 19 września także nie liczę za bardzo na aktualne dane :) 

pozdrawiam

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, MorskiMen napisał:

Nikt tu nie jest wróżbitą,tak jak koledzy wcześniej wspominali,opisz dokładnie cały zbiornik i pokaż zdjęcie całego baniaka.

1.kiedy zalany

2.litraż

3.filtracja jaka?

4.czy masz odpieniacz 

5.jakie dajesz bakterie 

6.jaki piasek

7.co to za skała i dokładnie ile bo 1.5 kg plus 700 g jak napisałeś w pierwszym poście to zdecydowanie za mało 

8.co lejesz do baniaka oprócz ewentualnych bakterii i wody utlenionej

9.testy  jakich używasz? potrzebne są aktualne testy wody z akwarium najlepiej nh4 ,no2,no3,po4 

10.czym mierzysz zasolenie 

ps. post z lipca więc możliwe że baniak nie istnieje a sam autor widziany na forum 19 września także nie liczę za bardzo na aktualne dane :) 

pozdrawiam

 

Rzeczywiście nie spojrzałem że temat z lipca. To tak jak by już nie było tematu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Pawku napisał:

Rzeczywiście nie spojrzałem że temat z lipca. To tak jak by już nie było tematu ?

szkoda że tak szybko ludzie się poddają i zrażają do tego pięknego hobby jakim jest słony baniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×