Skocz do zawartości
ignisdei

Moja domowa rafa ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem Robert i chciałbym zaprezentować Wam mój zbiorniczek 240L który istnieje od marca br. Zbiornik o tyle jest niestandardowy, że nie posiada sumpa.

Niemal wszelkie media znajdują się wewnątrz.

  • O sterylność wody dba lampa UV-C 36W CUV 136, włączona na stałe w  obieg, wraz z pompą Aquaela Turbo 1500.
  • Po bokach dwie kaskady  HBL-701.,
  • falownik
  • Oświetlenie: LEDY SLIM MARINE 32W +  LEDy Actinic16W+6W
  • dwa odpieniacze SK-300.
  • Wewnątrz ok 20 kg żywej skały + kilka morskich pąkli dla okrasy ;)
  • Koralowce -niedawno wstawione jeszcze malutkie  -głównie miękasy, choć jest też kilka lps-ów. 
  • Jest też ukwiał.
  • Z ryb szary Hepatus, 3szt   błazenków różnych gatunków, Piżamka, Rogatnica, Babka, Garbik
  • Ze stawonogów: Krewetka czyszcząca oraz dwa kraby pustelniki.

Przeżyłem plagę cyjanobakterii oraz potężny zielony zakwit, który zabił mi kilka korali.

Lałem chemię bez powodzenia-sprawę załatwiła moja nowa przyjaciółka lampa UV, która na stałe pozostanie w obiegu. Każdemu ją polecam.

Cóż mam nadzieję że  za jakiś czas wrzucę Wam zdjęcia bujnie porośniętych koralami skał :)

Z pozdrowieniami Robert

solnica.thumb.jpg.a3c0f2ff5ca7f20e64fb10c9a02da16c.jpg

Edytowane przez ignisdei
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tych zwierzaków w 240 l. Jak się zachowuje rogatnica? Nie jest agresywna wobec innych?
Jaką masz cyrkulacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rogatnica bardzo łagodna, pływa w parze z pokolcem i żarłoczna do tego. Co do cyrkulacji to prócz jednego falownika mam jeszcze przewód węża pompy od lampy UV, pchający pod dużym ciśnieniem wodę 1500l/h. Tak że, cyrkulacja jest spora :)

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.06.2019 o 19:37, ignisdei napisał:

ciśnieniem wodę 1500l/h.

trochę duży ten przepływ jak na UV, no ale jest sporej mocy więc może daje faktycznie radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.06.2019 o 09:12, NAP napisał:

trochę duży ten przepływ jak na UV, no ale jest sporej mocy więc może daje faktycznie radę

Daje, daje. Miałem tak potężny zakwit glona zielonego, że widziałem tylko zarysy skał, wydałem masę kasy na chemikalia, bez rezultatu przeczytałem wtedy w jakimś topiku na forum w którym polecano właśnie lampy o tej mocy. UVka w tydzień wybiła całe zielone cholerstwo, woda jest krystaliczna. No może troszkę brunatne syfy wchodzą mi na szybę ale to jest do opanowania. Przez ten chrzaniony zakwit, straciłem między innymi, piękną dunkę morską. Od ostatniego posta dokupiłem jeszcze 15 kg żywej skały więc teraz filtracja jest moim zdaniem bardzo dobra. :)

20190623_193213.jpg

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wygląda to już całkiem nieźle:) dołożenie żywej skały może wywołać ponowne dojrzewanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna modyfikacja -dołożyłem ok 10kg skały suchej oraz listwę Ledy slim-plant 16 Wat, która zawiera cześć diod w barwie czerwonej.Mam zatem razem 70W w ledach. Ufam że teraz LPSy i SPS y ruszą. Doszedł też dodatkowy cyrkulator made in China ;)   

zbiornik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry , nie chcę się wcinać ale jak dla mnie 70 W w Led to trochę za mało do 240 litrów .....  Do SPS przy tej pojemności dał bym 150 W  i może by to załatwiło sprawę . Przy 70 W to nawet miękkie będą miały problem .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, jurko napisał:

Sorry , nie chcę się wcinać ale jak dla mnie 70 W w Led to trochę za mało do 240 litrów .....  Do SPS przy tej pojemności dał bym 150 W  i może by to załatwiło sprawę . Przy 70 W to nawet miękkie będą miały problem .....

image.png.acd1cce7bb25f12540726621b6c5c42d.png

Masz rację pobawiłem się troszkę w obliczanie i przyjmując na podstawie informacji z for, że na 0,1 m2 powierzchni aqua przypada +/- 2.000 Lmn, to przy moim ok 0,6 m2 powinienem mieć ok 12.0000 a mam niecałe 5.000?

Jednak zważywszy, że oświetlenie rozmieszczone jest nierównomiernie, bo w części środkowej rozmieszczone są 3 krótkie świetlówki nie przekraczające 60cm a tylko jedna długa - sięga brzegów aqua , można przyjąć że światło koncentruje się na tą cześć tafli wody, gdzie zgromadziłem głownie korale na skałach.

Niektóre miękasy rosną więc jak szalone, Xenia np. w miesiąc się podwoiła :) Ale przyjąłem do wiadomości -wzmocnić oświetlenie! 

Dzięki!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×