Skocz do zawartości
norbibulka

Pierwsza plaga - rozpoznanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  na początku kwietnia postanowiłem założyć akwarium morskie 120l na suchej skale i suchym piasku, sól morska to AquaForest Reef Salt. Od kilku dni na szybach i skala zacząły się  pojawiać zielone glony (tak mi się wydaje). Od ok. tygodnia oświetlenie dziala w trybie 24h(zachód - zachód słońca). Na chwilę obecną brak życia, ze względu na wysokie parametry NO2. Przy włączonym oświetleniu nalot jest praktycznie niewidoczny, jedynie na szybach (dziś je czyściłem). Na chwilę obecną do zbiornika lałem bakterie Microbe Lift Special Blend. 

Parametry wody z dzisiaj:

Temp: 25

Zasolenie: 1,023

pH: 7,8

KH: 9

NO2: 0,1

NO3: 0,5

PO4: 0

NH4: 0,05

Myślę, że  mogę  od jutra mógłbym wpuszczać  pierwsze ślimaki. 

Jeżeli chodzi o sprzęt to jest:

- opieniacz kaskadowe Bubble Magus QQ3

- filtr kaskadowy SunSun Grech-500 z lampą  UV

- oświetlenie NemoLight II Power Aqua Marine 54W

20190519_194207.jpg

20190519_194229.jpg

20190519_194159.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki nalot podczas dojrzewania to jeszcze żadna plaga, tylko norma.
Co to za sucha skała i piach? Duże kawałki, wygląda jak tuf.
Jakie masz wkłady w filtrach? UV wyłączone?
Co to znaczy, że "oświetlenie działa w trybie 24h"?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pawlick napisał:

Lekki nalot podczas dojrzewania to jeszcze żadna plaga, tylko norma.
Co to za sucha skała i piach? Duże kawałki, wygląda jak tuf.
Jakie masz wkłady w filtrach? UV wyłączone?
Co to znaczy, że "oświetlenie działa w trybie 24h"?
 

Co do suchej skały to nie wiem, co to za rodzaj, zakupiona została w erybce. Piach to: Blue Treasure Coral Sand 0,5 - 1 mm. 

W odpieniaczu jest gąbka filtracyjna. Jeżeli chodzi o filtr to jest ceramika, trochę waty. Lampa UV wyłączona.

Jeżeli chodzi o tryb 24h, jest to cykl dnia i nocy.

Niebieski kanał: 22:00 - 8:00 świeci światłem o natężeniu 5%, 8:00 - 10:00 stopniowe przejście z 5% do 100%, 10:00 - 18:00 utrzymanie 100%, 18:00 - 22:00 stopniowe przejście ze 100% do 5%.

Biały kanał: 18:00 - 8:00 nie świeci światłem  białym, 8:00 - 12:00 stopniowe przejście z 0% do 100%, 12:00 - 16:00 utrzymanie 100%, 16:00 - 18:00 stopniowe przejście ze 100% do 0%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standard w trakcie dojrzewania zbiornika. Z czasem skała będzie brązowa z fioletowo-różowymi plamami (tzw. glony wapienne). Daj spokój z UV szczególnie w trakcie dojrzewania. Nie chcesz pozabijać bakterii nitryfikacyjnych na których najbardziej nam zależy. Natleniaj wodę, lej bakterie i nie przesadzaj z mocą światła. Ogranicz mocne białe światło do 40-60%. Ogranicz na początku w fazie dojrzewania częste podmianki. Raz na 2 tyg mała 5/10% podmianka. Ja od zawsze tak robiłam w wielu zbiornikach i zawsze miałam i mam zdrowy, stabilny system. Daj czas bakteriom na zasiedlenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×