Skocz do zawartości
Undizg

Witam. Co kupic na poczatek.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcialbym zaczac przygode z morskim, ale mam pytania co kupic jeszzcze a co ze sprzetu co mam wystarczy.

1. Akwarium - narazie jakies male i posiadam 60x30x30 - zostawic czy lepiej kupic kostke np. 3x45.

2. Filtr jaki mam wolny to fzn 2... Styknie ?

3. Cyrkulator mam RW4 wiec styka pewnie

4. Grzalka jak grzalka.

5. Matrix na biologie bedzie idealny? I cos jeszcze ?

6. Jakie sole sa najlepsze i latwo dostepne?

7. Skala zywa czy sucha ?

8. Jakie korale na poczatek (wiem ze miekkie ale jaki gatunek?)

9. Piasek ale jaki?

10. Filtr ro3 mam.... Dokupic zywice czy styka bez?

11. Jakie oswietlenie ?

Dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam ;)

Edytowane przez Undizg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka 45^3 to prawie dwa razy więcej niż 60x30x30, jeżeli tylko masz miejsce i warunki to zwierzakom na pewno lepiej będzie w większej solniczce.
FZN2 do mniejszego z zaproponowanych baniaków ujdzie, chociaż pojemnością nie grzeszy.
Jedna RW-4 przy przemyślanym ustawieniu skały spokojnie ogarnie w obu wersjach.
Matrix, a co do niego to już kwestia późniejszych pomiarów parametrów jak akwarium ruszy.
Co do soli to wybierz coś znanego od dłuższego czasu i łatwo dostępnego w sklepie w którym się zamierzasz zaopatrywać, tutaj magii raczej nie ma, a eksperymentować na początku nie polecam.
Przy doborze koralowców najpierw weź pod uwagę te które Ci się podobają, a później sprawdź ich wymagania i tempo wzrostu, w małych akwariach to ma spore znaczenie.
Żywica nie jest bezwzględnie wymagana, ale warto mieć i polecam. Warto też sprawdzać od czasu do czasu wodę TDS'em.
Oświetlenie do tak małego baniaka w tej chwili to tylko LED, a czy DIY, czy coś gotowego to kwestia budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dluzszym przemysleniu i by ograniczyc koszty do kinimum kupilem zestaw aquael nano. Także oświetlenie + filtr mam. Sól kupiłem Aqua medic reef salt coral. Bo taka w sklepie mieli i taka beda miec. Do filtra dokupilem DI. Skałe na jaka sie zdecydowałem to Caribsea Life Rock Oryginal sucha w ilości 5 kg. Bakterie jakie mam to tradycyjnie stability seachema bo mam do nich zaufaniei chyba sa jedne z najlepszych na rynku, a bynajmniej cos daja niz udawaja ze daja. I matrix jako biologia pojdzie ... tzn w filtrze narqazie tylko on bedzie, zadnych gabek itp. 

Jeszcze  zastanawiam sie nad dwiema rzeczami zanim odpale akwarium. Kupic odpieniacz? Bo ten kaskadowy BUBBLE MAGUS QQ1 jakos mi sie widzi. Tzn ma ta zalete ze na zewnatrz bedzie a nie w srodku dzieki czemu miejsca mi nie zajmie. I czy wsypac zywy piasek czy totalnie go olac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile litrów ma ta kostka aquaela? 49? Moim zdaniem odpieniacz jest zbędny bo o tak wielu ryb tam nie będzie, max 2szt. Regularne podmianki co tydzień wystarczą. Piasek wsyp od razu jeśli go chcesz. Ważne żeby skała nie stała na piasku bo może się osunąć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×