Skocz do zawartości
Bpollo

Przenoszenie zbiornika z życiem

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo przejmę po kims akwarium morskie wraz życiem jakie tam jest, tzn. żywa skala, ukwiały, ryby i krewetki. Jak to zrobić książkowo by nie zaszkodzić? Planuję zabrać 100 procent wody z jego zbiornika, następnie żywa skalę, filtr i odpieniacz białek (nie czyszczac ich), na końcu resztę życia. Czy wlewac bakterie jak na starcie? Czy zrobić coś zupełnie innego? Logistycznie muszę to zabrac w ciągu jednego dnia. Nie mam możliwości by zbiornik mi dojrzewał bez życia. Proszę o pomoc i porady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś najważniejszych szczegółów. Jak duże jest akwarium? Jaka odległość przeprowadzki?
Na pewno będziesz potrzebował odpowiedniej wielkości pojemniki, żeby zabrać osobno wodę, zwierzaki oraz skałę. W zależności od odległości i warunków atmosferycznych powinieneś zadbać o utrzymanie właściwej temperatury i ew. natlenianie wody.
Odpieniacz wyczyść, nawet jest to wskazane. Nie napisałeś również jaki jest tam filtr, jeżeli typowo biologiczny to czyszczenie/wymiana wkładów jest jak najbardziej wskazana. Po długotrwałym odcięciu przepływu wody przestanie spełniać funkcję filtra, a będzie w nim tylko brud i martwe resztki. Nie wolno takiej bomby ładować do akwarium.
Bakterii nie musisz dolewać, chyba że koniecznie chcesz dla własnego świętego spokoju, ale moim zdaniem ich wpływ będzie tutaj znikomy o ile w ogóle jakiś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległość 1,5 km, 5 minut jazdy samochodem. Akwarium o podobnej wielkości 120 l. Mój dobry znajomy zmarł 2 tygodnie temu, przez ten czas ktoś opiekuje się zbiornikiem, podmiany wody 10 procent 1 w tygodniu i karmienie. Tego co się zorientowałem jest tam ze sprzętu odpieniacz białek i filtr wewnętrzny firmy Tunze, pompa cyrkulacja, oświetlenie + życie. Zbiorniczek będę mieć  nowy 70x40x45 optiwhite. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległość niewielka, a do tego stawiasz nowe szkło i jest o tyle łatwiej. Zwierzaki możesz odłowić do worków transportowych takich jak dają w sklepach akwarystycznych lub jakiegoś pojemnika. Skałę możesz przenieść w wiadrach, a wodę w pojemnikach nawet na kilka kursów przy tym dystansie, ew. jeśli masz to najprościej będzie skałę i wodę do beczek 60 l i masz wszystko zabrane.
To pewnie jasne, ale dopilnuj też żeby pojemniki w których będziesz wszystko przenosił były czyste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zarezerwuj sobie dobre kilka godzin na tę operację, to naprawdę jest czasochłonne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×