Skocz do zawartości
smithpl

Oświetlenie naturalne

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie ciekawy temat. Na paru forach (głównie amerykańskich) znalazłem parę przykładów wykonania takiego oświetlenia jako wspomaganie oświetlenia elektrycznego. Jedne bardziej udane, inne mniej...

Jakie wasze są opinie spostrzeżenia? Układ zwierciadeł i ... moglibyśmy w lato zaoszczędzić sporo prądu :):dance3::ok:

O to przykładowe wykonanie, niestety z kiepskim efektem wizualnym ale... działa :good:

Od razu powiem, ci co maja domki maja łatwiej ale... nie pytam tylko dla bicia piany... Ja mieszkam na ostatnim piętrze :-)

DSC_1524.jpg

PICT0478.jpg

PICT0481-4.jpg

a tu firma która robi to w wersji typowo domowej...

http://www.solatube.com.au/homeowner/brightenup.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - mieszkając w Teksasie czy innym słonecznym stanie USA to można by coś takiego jako główne oświetlenie używać. W naszych warunkach dobrych dni w roku mielibyśmy może ze 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mieszkamy w tej samej warszawie to moje okna mowia co innego :-)

Od 08:00 do 16:00 to g... walilo mi przez okno :-)

Po za tym myślałem o wspomaganiu.

jak z 360W T5 uda się zrobić 250W to już sukces :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może zdjęcia tego, co jest po drugiej stronie, na dachu?

W naszych warunkach to co parę dni będzie to zalewać deszcz, zimą śnieg, szron itd... pomysł niemniej super :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba trochę przesadzone. Myślę ze w wielu domach udało by sie tak ustawić akwarium koło okna, aby nie przeszkadzało to w oglądaniu, a stale (w każdej porze roku) dawało światlo słoneczne.

Miałam tak ustawione akwa że słońce padało na przednią szybę tak zgodzinę przez kilka miesięcy. Nie zauważyłam szkodliwego wpływu, ale światło koloru żóltego, zdecydowanie jaśniejsze i mocno widoczne przy włączonym oświetleni- wcale nie małym. zagłuszło wręcz aktyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem projekt oswietlenia naturalnego przy pomocy zwierciadelk sterowanych kompem ( zmienialy polożenie) do tego on-line mierzono temperature i w zaleznosci od wachań dopalano sztuczne zródła. Tyle ż objetośc zbiornika liczono w mln litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale pamietaj ze w tym rozwiazaniu mozesz zastosowac filtry zmieniajace barwe ( aby uzyskać dane spektrum ). Po za tym swiatlo pada z gory...

Oglądając ostatnio sporo TV Domo, zauważyłem że doświetlanie mieszkania na tej samej zasadzie staje sie bardzo modne w US, Anglii i Niemczech.

Tylko tam robia wieksze wejscie swiatla pod dach a potem kanalami rozprowadzaja glownie po korytatrzach, sypialnie itp.

Zużycie prądu spada o 30-60% !

Nie mam domu więc raczej odpada opcja, ale przez scianke nad akwarium...

:)B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce też można sobie takie doświetlanie zrobić. Niestety nie robi się tego często bo nie zawsze można a i ceny jeszcze nie zachęcają, bo na tym rynku mała konkurencja jest.

Dla przykładu w Polsce nazywa się to świetlikami rurowymi lub tunelowymi, a to jest link do pierwszej lepszej firmy z googla

http://www.ecotun.com.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kozak patent jak wybuduje dom to tak zrobię ale nie tylko pod akwa po prostu po całośći domu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na światłowodach tylko na rurach w których na wewnętrznych warstwach ułożona jest powierzchnia odbijająca światło. Na dachu świetlik dzięki odpowiedniemu kształtowi szkła (coś jak soczewka) kieruje światło w rurę. W ten sposób dociera ono do pomieszczeń w których nie ma okna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa na zasadzie peryskopu, fajny patent, ciekawe czy dziala w drugą stronę w sensie jak zajrzę w rurę w chacie to czy zobaczę jak się sąsiadka pręży na tarasie?:)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to są takie okna "piwniczne", masz niby okno sporo poniżej gruntu a widoczek jakby było na parterze, możnaby zrobić tak zaraz nad chodnikiem i zaglądać pod - hehe nie powiem gdzie :lol:

Widziałem też takie urządzonko wyglądające na dachu jak spora czasza anteny satelitarnej, obracane jest automatycznie w kierunku słońca a odbity strumień światła skierowany przez tunel(rura) z polerowanego kwasiaka chyba. Z tym że na dole jeszcze dochodzi soczewka fresnela, lustro i ekran podobny do projekcyjnego. Świeci to niesamowicie wręcz. Mam na uwadze wykorzystanie takiego systemu, ale nie do takiej piździwajki jak mam teraz oczywiście. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOMAJK no tak to wiadomo ze nie do takich słoików ja mamy to już basenik z 5000/6000 tys l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem myśląc o swoim akwa, bo te klamoty trochę kosztują i nie ma takiej u nas pogody jak na Florydzie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z punktu widzenia akwarium na naszej szerokości geograficznej imho gra nie warta świeczki. nie przypadkiem rafy rozwinely sie blizej równika niż bałtyku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×