Skocz do zawartości
mwma

Akwarium 60l jak zacząć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Otrzymałem ostatnio akwarium 40x40 x40 cm że ślepą tylną ścianką.  Moje pytanie-czy da się założyć w takiej kostce mini rafe? Wiem że mogę mieć tylko 2-3 rybki ,ale dla mnie w morskim akwarium robotę robią też kolorowe koralowce miękkie. Jaki sprzęt powinienem dokupić do takiego akwarium.   Czy całe " życie " lepiej kupować w sklepie czy może łatwiej odkupić od akwarystow ? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się, to nawet dość popularny rozmiar dla morskich kostek. Potrzebujesz trochę podstawowego sprzętu:
- odpieniacz, filtr kaskadowy lub przynajmniej jedno z dwóch,
- 1 lub 2 pompy cyrkulacyjne (zależnie od ustawienia skały i wydajności pomp),
- lampa, przy tym rozmiarze pewnie LED,
- filtr RO/DI
Do tego sól, trochę podstawowych testów.
Z kupowaniem życia od sklepów czy akwarystów nie ma reguły, i tu i tu można znaleźć zarówno dobre oferty jak i  buble w cenach z kosmosu. Najważniejsze to być uważnym i myśleć głową a nie oczami ?.

Poprzeglądaj tematy w tym dziale, na pewno część informacji o starcie akwarium się już pojawiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.  Zależy mi na jakosci , wole dokupic np jeden filtr wiecej niz drż

ec o jakosc wody . Mam wklejona dodatkowa tylną ściankę czy mogę mieć tam jakiegoś mini sump ? Może ktoś ma jakiś schemat?  

 

Edytowane przez mwma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem, masz panel filtracyjny. Pewnie ułatwi sprawę bo do środka możesz wrzucić takie sprzęty jak grzałka, czy odpieniacz (o ile wymiary na to pozwalają), ale też wkłady filtracyjne i wtedy kaskada jest zbędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcie tyłu . 

Do której komory dac odpieniacz , do pierwszej gdzie górą  wpływa woda ze zbiornika do komory ? Jakie wypełnienie i w jakiej przegrodzie zastosować oraz jak wydajna pompę I grzalke kupić(ta co jest ma 55W) no i oczywiście jak wydajna ledy  zastosować ?

Przepraszam za dużo zadanych pytań ale wolę przedobrzyc z ilością sprzętu niż później żałować że coś źle się dzieje I np akwarium głowami  zarasta.  

20190326_174717.jpg

Edytowane przez mwma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz w tej sytuacji możesz umieścić tylko w pierwszej komorze (tam gdzie kratka przelewowa) ponieważ w niej utrzymywany jest stały poziom wody dzięki przegrodzie. Jako wkłady filtracyjne na początek możesz zastosować Siporax i watę regularnie wymienianą, bo pewnie będzie sporo zanieczyszczeń na niej po starcie.
Jaką wydajność ma pompa która jest teraz w panelu? Powinny być jakieś dane na tabliczce, albo chociaż model. Przy wymianie najprościej będzie dobrać coś o podobnej wydajności bo przy dużo większym przepływie odpowiednia ilość wody może nie zdążyć przepłynąć przez panel, a z kolei dużo mniejszy też nie będzie korzystny.
Ta grzałka która jest wystarczy o ile nie masz dużych wahań temperatury w pomieszczeniu gdzie ma stać akwarium lub nie jest tam wyjątkowo zimno, chyba że jej nie ufasz ? to zmień na coś lepszego o podobnej mocy.
Jeśli chodzi o lampę LED nad takie akwarium typu cube trzeba czegoś niewielkiego, rzuć okiem np. na Aqua Illumination Prime albo Jebao Matrix AK-60, ew. coś od Kessila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, naFiji napisał:

Odpieniacz w tej sytuacji możesz umieścić tylko w pierwszej komorze (tam gdzie kratka przelewowa) ponieważ w niej utrzymywany jest stały poziom wody dzięki przegrodzie. Jako wkłady filtracyjne na początek możesz zastosować Siporax i watę regularnie wymienianą, bo pewnie będzie sporo zanieczyszczeń na niej po starcie.
Jaką wydajność ma pompa która jest teraz w panelu? Powinny być jakieś dane na tabliczce, albo chociaż model. Przy wymianie najprościej będzie dobrać coś o podobnej wydajności bo przy dużo większym przepływie odpowiednia ilość wody może nie zdążyć przepłynąć przez panel, a z kolei dużo mniejszy też nie będzie korzystny.
Ta grzałka która jest wystarczy o ile nie masz dużych wahań temperatury w pomieszczeniu gdzie ma stać akwarium lub nie jest tam wyjątkowo zimno, chyba że jej nie ufasz ? to zmień na coś lepszego o podobnej mocy.
Jeśli chodzi o lampę LED nad takie akwarium typu cube trzeba czegoś niewielkiego, rzuć okiem np. na Aqua Illumination Prime albo Jebao Matrix AK-60, ew. coś od Kessila.

Bardzo dziękuję za obszerną  odpowiedź.  Pompka ma moc 8W. Jeśli dobrze myślę to na start muszę kupić-odpieniacz( jeszcze nie wiem jakiej mocy) oraz falownik I oświetlenie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc, mocą, bardziej chodzi o wydajność (powinna być podana w l/h) lub przynajmniej model pompki.
Z odpieniaczem to przede wszystkim patrz na to czy się zmieści w panelu i czy będzie miał odpowiedni poziom wody do prawidłowego działania. Jakie są wymiary tej pierwszej komory oraz wysokość 2 przegrody (tej niższej)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20190327_174441.thumb.jpg.c230848a4265607963b0952dc88c1107.jpg

 

Pompka ma wydajność 500L/H . Dodałem rysunek z dokładnymi wymiarami, może pomoże on w doborze odpowiedniej pompki I odpieniacz. Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu ograniczeniem są jak zwykle wymiary, tutaj głównie głębokość 65 mm. Co do pompy to bardzo trwałe i ciche są EHEIM'y z serii Compact (od jakiegoś czasu nowa seria CompactON) model 1000 byłby odpowiedni ale może być problem z wciśnięciem go w panel (wymiary z katalogu 47 x 79 x 73 mm). Mógłbyś spróbować ew. dać go niżej i obrócić a wylot wyprowadzić za pomocą węża, a jeśli nie to pozostaje szukać czegoś mniejszego.
Dla odpieniacza ograniczenia te same, wg. wymiarów z rysunki i katalogu na styk wejdzie Tunze 9001, a z lekkim luzem Resun SK-300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Między Tunze 9001 a Resunem bardzo duża różnica w cenie . Więc chyba na początek Resun sk-300 . Obserwuje też na aukcji używane akwarium że skała I kilkoma koralami. Tylko czy warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tą niską ceną idzie też niska jakość. Często w tych odpieńkach są problemy ze szczelnością komory, albo i samym pienieniem, nawet w nowych sztukach. Jeśli nie chcesz wydawać dużo to spróbuj rozejrzeć się za używką dobrej firmy, bo na zabawy z tym chińskim cudem szkoda nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×