Skocz do zawartości
Kamil150791

Pierwsza solniczka pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, proszę o pomoc i wskazówki co do założenia mojej pierwszej solniczki. Brakuje mi parę rzeczy ale pierw to co już posiadam to:

Akwarium 40x40x40

Sucha skała Marco Rocks - 4kg

Piasek Blue Treasure Premium Live- 5kg

Bakterie na start Seachem STABILITY 

Media filtracyjne: Matrix 250g, Purigen 100g,  PhosGuard 100g

Proszę o pomoc pierw w wyborze filtra będzie to napewno kaskada lecz nam dylemat która wybrać, pod uwagę biorę Seachem Tidal 55, Hagen Fuval C3 i Eheim Libertyn 200 ?

Druga sprawa to sól AQUARIUM SYSTEMS Instant Ocean czy może Seachem Vibrant Sea ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W filtrach zwróć uwagę na objętość, dla Eheima Liberty 200 to 0,65 l, Tidal 55 ma 1,2 l wg. katalogu, dla Fluvala nie znalazłem danych. Swego czasu o Tidalach krążyły opinie, że są głośne, nie wiem czy coś się w tej kwestii poprawiło.
Co do soli to według mnie, wybierz jakąkolwiek znaną, która trzyma pewne normy jakościowe. Na tym etapie nie sądze, aby różnice pomiędzy produktami czołówki były odczuwalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych filtrów próbowałem znaleźć jakieś porównania czy testy i np przepływ Fluval -580l/h, Eheim 760l/h a Seachem 1000l/h. Zauważyłem też że bardzo ciekawą metodę przepływu i filtracji wody ma Fluval tzw 5 etapowa i ma praktyczne koszyczki do których można włożyć media z drugiej strony Seachem ma podobnie lecz tylko jeden koszyk z gąbką na dnie a resztę można zasypać czym kto chce, i oba te filtry mają wskaźnik zabrudzenia, najgorzej wypada Eheim lecz nie skreślam go bo posiadam z tej firmy od lat filtr wewnętrzny i zewnętrzny w moim baniaczku słodkowodnym i jestem zadowolny.

Edytowane przez Kamil150791

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowe wkłady w tych filtrach i tak są do wymiany, jeżeli chcesz je zastosować w solniczce, więc na tym się tak mocno nie skupiaj. Fluval ma o ile dobrze widzę na prospektach trzy koszyki, wygląda to sensownie, pozostaje kwestia jaka jest ich pojemność. Ten wskaźnik zabrudzenia to tylko bajer. Stara seria Fluval Aqua Clear była genialna w swej prostocie, czasem jeszcze są dostępne w sklepach leżaki magazynowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po głębszym zapoznaniu się z opiniami użytkowników filtrów które rozważałem do mojej solniczki wybór padł na całkiem inna kaskadę której wcześniej nie brałem pod uwagę a mianowicie Aquael Versamax FZN-3 kaskada posiada największa powierzchnię filtracyjną i także największy przepływ ok 1200l/h i w nim znajdzie się Matrix, Purigen, Chemi pure blue i PhosGuard no i oczywiście na dnie gąbka.

Edytowane przez Kamil150791

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór, to już sprawdzona konstrukcja (również w solniczkach) i miejsca tam jest pod dostatkiem.
Z wyborem soli na początek są różne szkoły. Przez długi czas polecana na forach była Instant Ocean, która miała opinie tzw. ubogiej w składniki i w teorii miała sprawiać, że dojrzewanie zbiornika przebiega nieco łagodniej. W testach jednak wyszło, że ta opinia, która do IO przylgnęła nie do końca jest uzasadniona. Sam proces dojrzewania w każdym zbiorniku przebiega inaczej, jest tam wiele zmiennych i nie da się jednoznacznie stwierdzić jaki wpływ ma na niego sól.
Ja jestem zdania, że wystartować akwarium można na dowolnej soli dobrej marki i przede wszystkim musi mieć ona w miarę świeżą datę produkcji i oryginalne opakowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli prawdę mówisz czytałem i oglądałem testy/opinie która sól najlepsze... i okazało się że tak naprawdę na każdej można wystartować i prowadzić zbiornik. Ja osobiście wystartuje mój zbiorniczek na soli BLUE TREASURE REEF SEA SALT cenowo też bardzo fajnie wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×