Skocz do zawartości
kocur108

zbiornik narożny 350l na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek chciałbym się ze wszystkimi serdecznie przywitać.

Zawsze marzyłem o akwarium morskim, ale wiadomo ceny po za tym kiedyś było to bardzo trudne i drogie hobby.

Teraz troszke to się upowszechniło tak jak i dostępność do różnych urządzeń czy stworzeń.

Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych użytkowników w tym temacie.

Mam zbiornik narożny panoramiczny 87*87*60 ok 340l netto, do tego filterek kubełkowy Eheim profesional 3, na sump niestety nie mam miejsca (w tym rozkładzie akwa), czy jest sens startować z takim układem. Czy jednak należało by zainwestować w kostke. Szukałem ale wGoogle nie znalazłem info na temat narożnego morskiego. 

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny. A jestem z Pabianic koło Łodzi.

Pozdrawiam

PS. Oczywiście inne sprzęty jak pompki czy grzałki też posiadam, oraz filtr RO

 

Edytowane przez kocur108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się takie akwarium prowadzić bez sumpa, ale trzeba się pogodzić z tym, że ilość miejsca na sprzęt jest wtedy mocno ograniczona i wszystko niestety ląduje w samym akwarium lub na jego ścianach. Z ilością sprzętu i objętością wkładów filtracyjnych też nie można się rozpędzić za bardzo.
Musiałbyś się jeszcze zaopatrzyć w odpieniacz wewnętrzny, np. Tunze 9006 oraz pompy cyrkulacyjne. Kubełek wg. mnie jest w morskim zupełnie nieprzydatny i może zrobić więcej złego niż dobrego.
Btw. Nie dasz rady wkleić komina z tyłu i wcisnąć sumpa pod akwarium?

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Poczytałem o kubełkowym w morskim i rezygnuję z niego. Sam myślałem by wkleić komin, w narożnym to nawet ławiejsze niż w kostce, tyle że pod szafke nie wejdzie mi sumpt chyba że jakiś mały, nawet by wszedł pod szafke kubełkowy Tetra1200 to w szafce wycięty był otwór na wiadro 10 litrów a w nim kubełek, po za tym są drewniane wzmocnienia, wysokość szafki to 39cm czyli sumpt by w nim operować wygodnie nie mógł by mieć więcej niż 25 może 30 cm wys, szerokości 25cm i długości max 50cm. tak to wygląda.

 

IMG_20190128_155540.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

Może coś takiego :) U mnie na początku w 300 litrach dawał sobie doskonale radę. No ale kiedy zrobiłem przekładkę z akwarium 110 litrów na 300 litrów to te 110 litrów wykorzystałem jako sump bo po co miał zalegać i nie ukrywam iż teraz jest łatwiejszy dostęp ale tak jak piszę pierwsza wersja też spełniała swoją rolę . Pozdrawiam :)

P.s. Z tą wysokością szafki jak podajesz 39cm to może być problem z obsługą odpieniacza także spróbowałbym postawić ten sump na podłodze zawsze to kilka centymetrów więcej a ten otwór w płycie wyciąłbym maksymalnie do tych belek. :)

20190128_170733.jpg

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może odpieniacz umieścić w kominie, komin wiercić na jakiej wysokości, (myślałem by wiercić na tylnej ściance, a nie spód), boje się że tak mały sump nie poradzi sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Osobiście nie dawałbym nic do komina. Ale to tylko moja opinia. Wiercenie w pracującym już jakiś czas akwarium też ryzykowne. Ja na przykład wziąłbym pod uwagę pudełko przelewowe o przepływie 2500 do 3000 litrów na godzinę zamiast komina i połączył hydrauliką (wężami ) z przedstawionym wcześniej sumpem i  po temacie.U mnie w 300 litrach taki właśnie sump spokojnie dawał radę. Ale tak jak piszę tak ja bym zrobił.:)

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze na ceny pudełek przelewowych 2600l  321zł z przesyłką musze popatrzeć jak może takie wykonać.

Może doradzisz, jeszcze parą rzeczy, jaka pompa obiegowa czy np coś takiego, https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-do-akwarium-dep-1200l-h-z-regulacja-7312874328?fromVariant=7305140827, grzałka w akwa czy sumpie mam 300W, czy jakąś mniejszą, jakie cyrkulatory dobre w miare tanie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Pudełko przelewowe :

https://www.olx.pl/oferta/pudelko-przelewowe-CID103-IDya5SX.html#bf8be6ea4a

tylko zapytaj jaki przepływ ale po zdjęciu wydaje mi się iż w granicach 2000 l/h

Pompa obiegowa przedstawiona przez Ciebie moim zdaniem trochę mała jak na taki litraż ja osobiście mam Jebao DCP 5000 z regulacją i nie zamieniłbym ją na inną a posiadałem również inne ale ta jak dla mnie jest rewelacyjna cicha i z regulacją wydajności można ją kupić w granicach 300zł naprawdę polecam tę pompę. :) Grzałka spokojnie wystarczy i w sumpie. Na taki litraż proponuję pompy cyrkulacyjne Jebao RW-8 dwie sztuki. Wiadomo nie są to tanie rzeczy ale można kupić używki i to w niezłym stanie :)

Pozdrawiam

 

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba sobie odpuszczę pudełko, niektórzy oceniają że jest głośne, u mnie to salon w nocy sypialnia przynajmniej na ten czas, po za tym, z tego co poczytałem, to potrafi sprawić kłopot i zalać podłogę, i to kilkukrotnie.

znalazłem chyba dobre ceny 54,08$ za RW8  https://pl.aliexpress.com/item/Jebao-Marine-Coral-Reef-Aquarium-Fish-Tank-SW-2-SW-4-SW-8-SW-15-RW/32964448589.html spm=a2g17.search0104.3.16.42f750f6Rteyg7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_317_10696_453_10084_454_10083_433_10618_431_10304_10307_10820_10301_10821_537_536_10902_10843_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_35,ppcSwitch_0&algo_expid=728214cc-e80e-462d-a593-3be2b8dba2e6-2&algo_pvid=728214cc-e80e-462d-a593-3be2b8dba2e6&transAbTest=ae803_5     a Jebao DCP 5000 najtaniej na aledrogo

więc mam pytanie na jakiej wysokości wiercić zbiornik, mam nadzieję że się uda

 

Edytowane przez kocur108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

No jeżeli zdecydowałeś się na komin i wiercenie to powiem szczerze iż nie mam doświadczenia w tych wysokościach otworów z boku szyby poszukaj w internecie może akurat coś znajdziesz. Ja mam wywiercone w dnie dwa otwory pod spływ i rewizję na przelot 32mmm(spływ) i 25mm(rewizję). Wydaje mi się że w twoim przypadku otwory powinny być wywiercone z 2 lub 3 cm pod grzebieniem przelewowym żeby nie było chlapania jeżeli mają być w bocznej szybie. Nie wiem może się wypowiedzą koledzy którzy tak mają zrobione. Co do pomp to cena dosyć atrakcyjna ale czy pomyślałeś o gwarancji lub ewentualnej naprawie gwarancyjnej czasami warto trochę dołożyć i nie mieć kłopotów ale to tylko moja sugestia. :)

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem ludzie wiercą w używanym akwa i podobno nic strasznego, zobaczymy ryzyko, najwyżej nowa boczna szyba. Wiesz gwarancja najtańsza nasza oferta to przeszło 100zł różnicy przy 200 to nie jest znaczaca różnica, a z reguły wszystko sie chrzani po ok 5 latach (ustwianie producenta + dokup gwarancji) uwierz większość się tak uszkadza, lud poprostu do zużycia tam też dają gwarancje 24miesiące, ja już dużo kupuje na ali express

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, pomogłeś mi bardzo nad podjęciem kilku ważnych decyzji, oczywiście mój wybór, i nigdy do nikogo nie mam pretensji ale twoje sugestie uważam za bezcenne. Będę wiercił 2 otwory nie 3 , powrót zrobię nad zbiornikiem, i jeśli sump w tych wymiarach wystarczy to ok.

Pozdrawiam

postaram się zamieścić tu zdjęcia z przeróbki na solniczke.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016
4 minuty temu, kocur108 napisał:

Dziękuję, pomogłeś mi bardzo nad podjęciem kilku ważnych decyzji, oczywiście mój wybór, i nigdy do nikogo nie mam pretensji ale twoje sugestie uważam za bezcenne. Będę wiercił 2 otwory nie 3 , powrót zrobię nad zbiornikiem, i jeśli sump w tych wymiarach wystarczy to ok.

Pozdrawiam

postaram się zamieścić tu zdjęcia z przeróbki na solniczke.

 

Nie ma sprawy. Powodzenia no i oczywiście pochwal się efektami. :) Pozdrawiam i kibicuję :good2:

P.S. No sump jaki by nie był zawsze będzie za mały. :)

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem troszke koncepcję i zamiast wiercenia (trochę strach o szybę), będę wycinał w boku akwarium brzeszczotem wolframowym, i komin dodatkowy przyklejał od zewnątrz. Do tego sump SZxWxD 29x30x55 mam pytanie przy tym  odpieniaczu optymalny poziom wody wynosi 14-18cm czyli przegrody też chyba na taką wysokość należało by wkleić, a nie jak na rysunku 21cm- dobrze kombinuje?

Jak już pisałem zamówiłem

cyrkulatory 2* Jebao RW-8 do tego

pompa Jebao DPC-5000

odpieniacz M http://sklep.aquamedic.pl/power-flotor-wkrotce-dostepny.html

W ogóle przydał by się temat jak zacząć

np zaczynając powinieneś mieć ...... sprzęt, testy, sól, minerały, witaminy, bakterie - polecane

przydało by się byś miał.......sprzęt, testy, sól, minerały, witaminy, bakterie - polecane

itp.

i najlepiej podpiąc na początku w dziale dla początkujących, bardzo by to pomogło i ograniczyło pytania

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016
2 godziny temu, kocur108 napisał:

Zmieniłem troszke koncepcję i zamiast wiercenia (trochę strach o szybę), będę wycinał w boku akwarium brzeszczotem wolframowym, i komin dodatkowy przyklejał od zewnątrz. Do tego sump SZxWxD 29x30x55 mam pytanie przy tym  odpieniaczu optymalny poziom wody wynosi 14-18cm czyli przegrody też chyba na taką wysokość należało by wkleić, a nie jak na rysunku 21cm- dobrze kombinuje?

Jak już pisałem zamówiłem

cyrkulatory 2* Jebao RW-8 do tego

pompa Jebao DPC-5000

odpieniacz M http://sklep.aquamedic.pl/power-flotor-wkrotce-dostepny.html

W ogóle przydał by się temat jak zacząć

np zaczynając powinieneś mieć ...... sprzęt, testy, sól, minerały, witaminy, bakterie - polecane

przydało by się byś miał.......sprzęt, testy, sól, minerały, witaminy, bakterie - polecane

itp.

i najlepiej podpiąc na początku w dziale dla początkujących, bardzo by to pomogło i ograniczyło pytania

Witam

Według mnie lepsza koncepcja z bocznym kominem niż wierceniem otworów. :good2: Na rysunku przedstawiłem Ci dwie przegrody jedna ma 20 cm i to jest poziom wody w II komorze bez komory z pompą obiegową (komora I) w tej komorze za pomocą kontrolera pompy ustawiasz poziom wody i czujnik z automatycznej dolewki natomiast w komorze III poziom wody będzie wynosił 21 cm a dlaczego ten 1 cm różnicy a dlatego żeby woda z komory III spływając robiła delikatny ruch wody w komorze II bez chlapania dlatego ten 1cm różnicy. Co do pracy odpieniacza jak podajesz że posiada 14-18 cm  to lepiej zrobć tą przegrodę wyższą a poziom wody w odpieniaczu do wymaganego wyregulować za pomocą podstawki pod odpieniacz z kratki rastrowej a to dlatego iż w razie zmiany odpieniacza może w nowym odpieniaczu być inny poziom wody. Oczywiście możesz zmniejszyć wysokość tych przegród odpowiednio do np. 18cm w komorze III i 17cm w komorze II. Kratka rastrowa naprawdę się przyda choć do najtańszych nie należy ale uwierz bardzo się przydaje czy to na szczepki, media, siporax, przegrody itp.:) Powodzenia

P.S. Co do odpieniacza jeżeli mogę zasugerować to z tego jaki masz zamiar kupić to ja osobiście na taki litraż jaki posiadasz kupiłbym wersję "L" a tym bardziej iż posiada kontroler. A nóż zwiększy się obsada rybek i co wtedy może zabraknąć wydajności a tak jest jakiś tam zapasik :)

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ledwo mi wejdzie ten M. jakiś ruch nad nim muszę mieć, wiem 3 cm niewiele. ale w moim przypadku bardzo dużo i tak już liczę od podłogi, a nie dna szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×