Skocz do zawartości
Arnold282

Jak pozbyć się glonów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie pozbycia się glonów nitkowatych, akwarium ma około 4 tygodnie ,glony najbardziej porastają żywą skałę ,robiłem testy wszystko w normie Ph 8 ,KH 9 ,NO3 między 15 a 20 ,NO2 0  ,z tego co czytałem kolejnym krokiem jest wpuszczanie ekipy czyszczącej która nie do końca jest czyszcząca, co dalej? czekać aż zejdą same ?.Świece 4 h na dobę.

50265709_2450587051877055_3299347452485697536_n (1).jpg

Edytowane przez Arnold282

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże akwarium? Jaka filtracja? Czy mierzyłeś poziom PO4? W jakim stanie masz filtr RO i DI, co ile robisz podmiany wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 100x30x50, odpieniacz  Hydor Slimskim Nano 135 , 2 falowniki 1x jvp 102 1x jvp 101 16 kg żywa skała,żywy piasek, filtr Ro membrana 75 ma miesiąc  nie używam żywicy podmian nie robiłem jeszcze żadnych .Słuchając kilku porad zacząłem mechaniczne usuwać glony,Po4 nie mierzyłem.

Edytowane przez Arnold282

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów mogą być nieco przekłamane właśnie przez glony, rzeczywiste wartości pewnie są wyższe. Jeżeli glony porastają przede wszystkim skałę, to oznacza, że tam jest dla nich pożywka. Trochę szkoda, że się pospieszyłeś z wsypaniem piachu, spokojnie mogłeś poczekać, pozbyć się większości zanieczyszczeń ze skały i dopiero zasypać podłoże.
Na tym etapie usuwanie ręcznie i odsysanie powinno stopniowo pomagać. Wprowadzenie ekipy czyszczącej to też jakieś wyjście, ale nie ma niestety gwarancji, że zwierzaki się wezmą do roboty i zaczną wyjadać glony.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek dosypałem jakoś tydzień po skale dopiero dzisiaj zauważyłem ze na piasku pojawiają się okrzemki ,poczekam jeszcze tydzień zbadam po4 i dołoże jakieś korale może kilka ślimaków i zobaczę co będzie dalej.

59 minut temu, naFiji napisał:

Wyniki testów mogą być nieco przekłamane właśnie przez glony, rzeczywiste wartości pewnie są wyższe. Jeżeli glony porastają przede wszystkim skałę, to oznacza, że tam jest dla nich pożywka. Trochę szkoda, że się pospieszyłeś z wsypaniem piachu, spokojnie mogłeś poczekać, pozbyć się większości zanieczyszczeń ze skały i dopiero zasypać podłoże.
Na tym etapie usuwanie ręcznie i odsysanie powinno stopniowo pomagać. Wprowadzenie ekipy czyszczącej to też jakieś wyjście, ale nie ma niestety gwarancji, że zwierzaki się wezmą do roboty i zaczną wyjadać glony.

 

 

59 minut temu, naFiji napisał:

Wyniki testów mogą być nieco przekłamane właśnie przez glony, rzeczywiste wartości pewnie są wyższe. Jeżeli glony porastają przede wszystkim skałę, to oznacza, że tam jest dla nich pożywka. Trochę szkoda, że się pospieszyłeś z wsypaniem piachu, spokojnie mogłeś poczekać, pozbyć się większości zanieczyszczeń ze skały i dopiero zasypać podłoże.
Na tym etapie usuwanie ręcznie i odsysanie powinno stopniowo pomagać. Wprowadzenie ekipy czyszczącej to też jakieś wyjście, ale nie ma niestety gwarancji, że zwierzaki się wezmą do roboty i zaczną wyjadać glony.

 

Dzięki za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np.. spróbuję  zlikwidować u siebie metodą  vodka . Mam nadziej iż plan pozbawienia glonów ich pożywienia poskutkuje .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×