Skocz do zawartości
Arashi_

Zakup działającego morszczaka czy start "od zera" ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czytam różne fora akwarystyczne już od dłuższego czasu ale nie znalazłam odpowiedzi na pytanie jak w temacie. Zacznę zatem od początku.

Posiadam akwarium, które służyło kilka lat jako słonawowowodny zbiornik dla kolcobrzuchów ( zasolenie wahało się od lekko słonego po pełnomorskie w miarę wzrostu ryb).

Wymiary 180 x 60 x 50 ( wys.), z wbudowanym kominem i sumpem.

W ogłoszeniach pojawiają się używane akwaria z pełnym wyposażeniem, życiem itp. z podobnym litrażem. Czy możliwe jest "przeniesienie " takiego działającego akwarium do mojego? Czy takie "akcje" kończą się zazwyczaj niepowodzeniem? Jeśli jest taka możliwość jak najlepiej to zrobić? Sprzedający chcą najczęściej pozbyć się całości.

Każda zmiana rozumiem, że kończy się dojrzewaniem i próbą stabilizacji zbiornika od nowa.

Czy bezpieczniej jest zalać akwarium , dodać LR, poczekać aż dojrzewanie się zakończy i dopiero kupić życie i korale? Interesują mnie tylko miękasy i to dla początkujących, podobnie z rybami.

Zbiornik jest dość długi, czy można ustawić LR tylko po skrajnych stronach i zostawić miejsce do pływanie dla ryb? ( nie interesują mnie akwaria zapełnione na maxa żywą skałą). Bardziej FO ale chciałabym mieć trochę łatwych korali żeby ożywić zbiornik. Wtedy w sumpie oprzeć najlepiej filtracje o LR i mocny odpieniacz da radę?

I jeszcze trochę głupie pytanie na koniec- komin i tylna ściana są oklejone czarnym granitem ( tło dla słonawowodnego), czy muszę je bezwzględnie usunąć? Wygląda po prostu jak czarne tło, w części będzie przykryte i zasłonięte zywą skałą. W słonawowodnym granit nie zmianiał mi parametrów wody. Jeśli muszę to usunąć to raczej zmienię całe akwarium bo jest bardzo mocno wklejone i bez uszkodzenia szyby może się nie obyć niestety....

 

dziękuję z góry za wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o akwarystyke morską,ponieważ sam zajmuje się tym dopiero od ponad roku ale...

Doświadczenie jakie zdobyłem  przez ponad 30 lat jeśli chodzi o akwarystyke  słodkowodną mam ogromne,zwłaszcza jeśli chodzi o Paletki oraz Malawii i powiem Ci kolego że jeśli robić"przesiadke" z słodkowodnej na słonowodną to tak jak z samochodami :)

Salon albo komis.

Jeśli kupisz w idealnym stanie mało używany to super i będziesz na pewno zadowolony a jeśli "szrot"to wywalasz kase w błoto.

Wszystko nowe to spory wydatek ,ale na pewno zaowocuje na przyszłość.

Ja kupiłem pół na pół i jestem mega zadowolony (już przesiadam się na większe akwa).

Jest tu na forum spora ludzi dobrej woli i z całą pewnością Ci pomogą.

Zapewniam.

Dojrzewanie prawie zawsze musi być.

W mniejszym lub większym stopniu.

Wezmiesz żywą (dobrą )skałe,żywy piach,wode z działającego (pewnego) akwarium i dojrzewanie zmniejszysz do tygodnia czy dwóch przy dobrych wiatrach.

Siporax,dobre bakterie,dobry odpieniacz i jedziesz:)

No i oczywiście dobre oświetlenie.

Powodzonka.

Marzenia się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Życzę powodzenia z dojżewaniem 1 czy 2 tygodnie . Masz fajny zbiornik , ale koszta będą. Zapraszam na pw jeśli masz what sapp . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Akwarium wydaje mi się za niskie trochę. Przydałoby się z 15 cm więcej. Ale szkoda nam wywalac wszystko i robić od nowa. Na razie przeczytałam już większość forum? ale mądrzejsza od tego nie jestem. Podobają mi się zbiorniki z wolną przestrzenią do pływania dla ryb, najprostszymi miekkimi koralami żeby była różnorodność. Typowe FO też do mnie nie przemawia... Muszę jeszcze wszystko na spokojnie przemyslec. Na razie jesteśmy na etapie projektowania oświetlenia, najchętniej led.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wcale nie musisz nic zmieniać . Zastanów się tylko ile to będzie kosztować co miesiąc . Dobrze , że czytasz , trochę wiedzy się przyda . Bo większość twierdzi , ja chcę i mogę i ciągle pytania jak zacząć , co potrzebuje itp . Zastanów się co chcesz i jaki sprzęt , a my doradzimy . Tylko nie z górnej pułki i potem sory , ale zbyt drogo . Tylko tak normalnie , mam tyle na akwarium i ewentualnie można to przekroczyć , tylko wtedy to potrwa . Czasami warto poczekać i zaoszczędzić . Bo dwa razy płacić wyjdzie drożej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mam mały problem.... mianowicie tło z tylnej ściany zrobione z czarnego granitu nie da się odkleić. Na 99 proc.grozi to pęknięciem szyby. Próbowaliśmy i bez uszkodzenia szkła się nie obędzie. Zostaje mi Malawi lub Tanganika ?, zakup nowego zbiornika lub ryzyko że granit nie da reakcji ze słoną wodą. Eh zawsze pod górkę.... Co prawda miałam w tym akwarium kolcobrzuchykilka lat w zasoleniu 1,022- 1,024 i ryby czuły się świetnie, odpieniacz pracował normalnie itd. Parametry wody były stabilne. Ale.... właśnie....co jeśli jednak coś zacznie wydzielać się do wody? 

 

Wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu. Z tym, że kamienie po zalaniu wodą są czarne i nie rzucają się w oczy

 

IMG_20190112_171053.jpg

Edytowane przez Arashi_
Dodanie zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zakup działającego akwaria jest ryzykowny . Sporo zależy od wiedzy i logistyki ( trzeba wszystko przemyśleć ). Natomiast twoje tło wygląda jak z kawałków . Więc raczej da się coś z tym zrobić . Takie tło widziałem wcześniej , tylko właściciel nic z nim nie robił . Ciężka sprawa , bo tylko ty jesteś na miejscu i , ty wiesz czy się da odkleić , czy nie . Próbowałeś wsadzić między tło a szybę nóż do tapet ? Czym to jest przyklejone ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamienie przyklejone są do szyby silikonem i szyba do szyby też silikonem. Sami to kleilismy, ryzyko bardzo duże, zaczęliśmy odklejanie dzisiaj od komina ze skutkiem kiepskim ?. Nie wiem czy jest sens bo będzie po akwarium.... Jutro chyba pojedziemy oglądać zbiornik 200 x 70 x 60 z oświetleniem i sumpem. Szkoda mi rozwalać tego akwarium, po zalaniu wodą na prawdę wygląda super. Może ktoś odkupi do Malawi czy Tanganiki. Do morskiego z takim tłem nie przejdzie ?

 

Dzisiaj zdecydowaliśmy się na kupno akwarium opti white fajny rozmiar bo wspomniane 200 x 60 x 70 wys. z sumpem i oświetleniem Giesemann matrix 2. Na razie będę odpalała na odpieniaczu AM Turboflotor ztuningowanym przez ŚP thcSkibe z wirnikiem igielkowym przeznaczonym do akwarium 1000 litrów czyli sporo za małym. Więc zaczynam coś szukać ? .

Chciałabym połączenie FO z miekasami ,łatwymi koralami i sporą ilością miejsca do pływania dla ryb.

Co do obsady muszę jeszcze przemyśleć, mam kupę czasu na to bo zanim zbiornik dojrzeje to trochę minie ?

W tym tygodniu jedziemy po skałę, nie wiem jeszcze czy żywą czy martwa. Temat ten był walkowany wiele razy ,każda ma swoje wady i zalety. Ogólnie nie spieszy nam się, chcemy mieć fajne akwarium ale czy się uda czas pokaże

Edytowane przez Arashi_
Brak zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek już stoi, muszę jeszcze znaleźć żywą skałę dobrej jakości żeby dorzucić do suchej. Po weekendzie zalewamy, RO już prawie gotowe i solimy .

Czyli jednak start od zera....

 

IMG_20190119_174915.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin jest z czarnego szkła, tylna szyba czarne tło przyklejane, najzwyklejsze. Może dziś wreszcie uda się zalać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik już zalany kilka dni temu. Żywa skała dołożona z działającego akwarium, niestety tylko 23 kg. Mam nadzieje, że troszkę pomoże. Piasek dojdzie pod koniec dojrzewania.

Czekam jeszcze na kulki max spect i Siporax. Odpieniacz kupiony Octopus 250. Leje bakterie BioS i Biodigest. Czekamy na atak glonów...

IMG_20190126_162524.jpg

IMG_20190125_095857.jpg

IMG_20190126_161617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ładnie, tym bardziej, że jeszcze bez glonów :).
Sump wygląda na dość niski, masz tam odpowiednią rezerwę na wodę z przelewu w przypadku zaniku zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, to na razie cisza przed burzą przed atakiem glonowym... Chociaż wolelibyśmy żeby się już zaczęło, przynajmniej wiedziałbym, że zaczyna dojrzewać...

Dzisiaj doszło jeszcze 12 kg ładnej, żywej skały. Część poszła do sumpa. Jest bogata w życie, pełno w niej wężowideł, wieloszczetow (bardzo nie lubię ich). Jakieś ślimaki, trochę glonów wapiennych i kilka miękasów.

Mam nadzieję, że przyspieszy trochę dojrzewanie. Zapach też jest ok, morski po prostu.

Niestety była też aiptazjia, więc za chwilę będę miała wysyp... Usunęłam co się dało, z resztą będą musialy radzić sobie krewetki. 

Co do sumpa oczywiście jest rezerwa na wodę, sprawdzane parę razy.Dzisiaj oprócz skały dołożyliśmy Siporax i Max Specta kulki.

Kurde teraz tylko to czekanie....ehhh się ciągnie

IMG_20190128_214829.jpg

IMG_20190128_214749.jpg

IMG_20190126_171729.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×