Skocz do zawartości
Tomjbu

Nowy użytkownik, pytania początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym ze wszystkimi przywitać.

A wiec Witam wszystkich, jestem Tomek mam 29 lat. Z akwarystyka morska nie mam żadnego doświadczenia, miałem dawno temu przez kilka lat akwarium słodkowodne. 

Trafiłem na forum ponieważ ze tak powiem osiedliłem się i mam zamiar powrócić do „rybek” tylko tym razem już do morskich.

Niestety nie da się uniknąć rozdrażnienia zapewne wielu z was za co przepraszam ale nie mogłem znaleść na forum jednego obszernego tematu jak by zacząć. Stworzenie małego morskiego świata w domu wydaje się być bardzo ciężkie aczkolwiek wykonalne. W miarę możliwości staram się „buszować” po internecie szukając informacji i im więcej zaczynam się dowiadywać tym więcej mam pytan...

Na początek mam na celu kupić akwarium 

NANO REEF LED 49L AQUAEL

Przepraszam was jeszcze za pytanie które napewno ktoś zadał już. Pytam ponieważ nie ma żadnego przyklejonego tematu dla żółto dzioba. 

Załóżmy ze mam już akwarium... piasku raczej nie chce stosować. Jak się obchodzić z kupiona skala która kiedyś żyła? 

Boze pytan jest masa np o sama wodę jak ja zrobić.

nie chce was naprawdę maltretować i może powinienem zapytac na początku czy jest gdzies poradnik jak krok po kroku wszystko wykonać?

 

pozdrawiam, macie piękne akwaria.

 

Tomek

 

 

AFE3878E-292C-4D18-9336-2DC7E9F18E50.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :). Masz rację z tym, że nie ma jednego przyklejonego tematu dla początkujących, informacje są rozrzucone w różnych wątkach, natomiast podstawy w większości się powtarzają.
Widzę, że akwarium już masz wybrane. Na początek może być, chociaż trochę większe byłoby oczywiście lepsze/nieco łatwiejsze w opanowaniu.
Wracając do pytania, skała, która jak to nazwałeś "kiedyś żyła" jest pewnie sprzedawana jako sucha. Tego typu skałę przed umieszczeniem w akwarium należy wyszorować, kilkukrotnie wymoczyć w wodzie RO,  w pewnym momencie dobrze jest sprawdzić parametry tej wody, a dopiero po takim przygotowaniu można ją wkładać do akwarium.
Bardziej polecam jednak start akwarium na tzw. żywej skale, którą dostaniesz w sklepie akwarystycznym, mokrą, ze zbiornika. Nie można doprowadzić do wysuszenia takiej skały, lub moczyć jej w wodzie bez soli, bo wtedy stanie się skałą j.w., martwą i będzie się nadawała tylko do wyszorowania.

Do startu akwarium na pewno przyda Ci się filtr RO, co najmniej jedna pompa cyrkulacyjna, jeśli chcesz trzymać w nim choćby LPS'y to przydałoby się również dodatkowe oświetlenie. Poza tym trochę soli, kilka podstawowych testów i możesz ruszać :).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gdyni na ulicy morskiej znalazłem sklep akwarystyczny. Czy orientuje się ktoś czy znajdę sklep w Gdansku?

pozdrawiam,

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Morskiej 65A w Gdyni masz Reefshop, a w Gdańsku na ul. Trakt Świętego Wojciecha 123 jest SeaFarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, Pawlick napisał:

 

Akwarium które mam zamiar kupić posiada między innymi:

„Filtrację i – jednocześnie – ruch wody w zestawie zapewnia wydajny filtr kaskadowy VERSAMAX-3 zainstalowany na tylnej szybie akwarium. Posiada on płynną regulację wydajności umożliwiającą dostosowanie ruchu wody do potrzeb każdego zbiornika. Dzięki temu rewelacyjnie zastępuje falownik.”

czy to nie wystarczy? 

Czy mogę zapytac co to znaczy ro?

 

dziekuje za pomoc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Tomjbu napisał:

 

Akwarium które mam zamiar kupić posiada między innymi:

„Filtrację i – jednocześnie – ruch wody w zestawie zapewnia wydajny filtr kaskadowy VERSAMAX-3 zainstalowany na tylnej szybie akwarium. Posiada on płynną regulację wydajności umożliwiającą dostosowanie ruchu wody do potrzeb każdego zbiornika. Dzięki temu rewelacyjnie zastępuje falownik.”

czy to nie wystarczy? 

Czy mogę zapytac co to znaczy ro?

 

dziekuje za pomoc

 

Cześć 

1. Czy wystarczy Kaskada , dla miękkich ? Może wystarczy , założył bym skimer do kaskady by sciągał film bakteryjny . Jak nie wystarczy dodatkowo można dołożyć Karolinę , jest mała cicha i tania . 

2. RO to filtr osmozy . Zazwyczaj dokłada się do niego jeszcze jeden filtr na żywice . By wyciągnęła z wody to co osmozie się nie udało. U mnie filtr z żywicą to ten dodatkowy .

 

157A88E2-80CD-42E6-8835-7C3557D29DDD.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można wiedzieć ile takie filtry kosztują? Wiem ze akwarystyka morska jest kosztowna i jeżeli przekroczy pewien próg inwestycji będę zmuszony wstrzymać się lub zdecydować się na słodkowodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Tomjbu napisał:

Czy można wiedzieć ile takie filtry kosztują? Wiem ze akwarystyka morska jest kosztowna i jeżeli przekroczy pewien próg inwestycji będę zmuszony wstrzymać się lub zdecydować się na słodkowodne.

Do tak maleńkiego zbiornika , starczy jakiś tani filterek , ja swój kupowałem w DE i był dostosowany pod brak czasu i palety , by w razie czego podmienić szybko wodę . W ilości 100% objętości zbiornika , czyli 450 plus 206 brutto , zbiornik plus sump . Popatrz na Allegro ile kosztuje filtr osmozy jakiś tańszy i dokup dyi . Czyli dodatkowy filtr na żywice . I będzie git . Nawet takie małe akwarium sporo będzie kosztować . Wiec czasami lepiej poczekać i wystartować jak poskładasz wszystko . 

Musisz mieć tak :

1 ) filtr osmozy plus dyi , oraz miernik TDS

2 ) Akwarium

3 ) filtrację , ( filtr , plus wkłady np : siporax , potem absorbery ) 

4 ) Oświetlenie 

5 ) Sól plus coś do mierzenia zasolenia . Co kupisz ? , kwestja portfela .

6 ) Bakterie , jedni stosują inni nie . Do małego litrażu bym dał . Pomoże przy starcie , czy skróci proces dojrzewania ? Tego nikt Tobie nie powie , w teorii tak . 

7 ) Grzałka 

8 )Dolewka do osmozy ( będzie dolewać i utrzymywać stały poziom wody i zasolenie w akwarium ) nie mówię tu o osadzającej się soli na brzegach akwarium . Przez to też zasolenie spada , tylko bardzo wolno .

7 ) Ustawiasz wszystko , zalewasz wodą z filtra RO+DIY przy TDS ( najlepiej 0 ) , po to tobie miernik . I nie musi być do pełna . Dlaczego ? Bo przy tak małym akwarium startował bym na żywej skale ( mały koszt i mała różnica między żywą a suchą , czyli martwą ) . Dojdzie jeszcze piasek ( tylko jeśli chcesz ) i sól . Czekasz po zalaniu , by woda nabrała temperatury 25 stopni i solisz , tylko wolno . I sprawdzasz czy masz odpowiednie zasolenie , po osiągnięciu docelowego , zostaw włączoną grzałkę i filtr ( jeśli jest cyrkulator to jego też włącz ) . Jesli startujesz na żywej skałe to na drógi dzień możesz ją kupić i włożyć do akwarium . Jeśli na suchej możesz najpierw ją włożyć i dopiero zalać oraz posolić . 

8 ) Odnośnie suchej skały . Dobrze jest ją wcześniej wymoczyć i wyszorować kilka razy . Zawsze jakiś syf odda . Czyszczenie i moczenie pomoże usunąć to co zostało . Ale nie w 100% 

9 ) Jeśli akwarium już zalałeś , zasoliłeś , jest skała i wszystko gra , podłącz dolewkę . Uzupełniasz odparowaną wodę . Co jakiś czas w zależności od objętości zbiornika na dolewkę.

10 ) Dajesz bakterie , na start .

11 ) Obserwujesz jak rosną glony i to co wyjdzie z żywej skały .

12 ) Po miesiącu , lub dwóch kup testy na NO3 i PO4 i sprawdź co się dzieje . 

13 ) Jeśli wszystko ok kup kraby , ślimaki , lub jedno i drógie by czyściły skałę z glonów . Glony wyciągają No3 i Po4 z wody więc to szybko znika . Wtedy można kupić ekipę czyszczącą .

14 ) Odczekaj jeszcze jakiś czas , jak glony znikną , kup pierwsze miękkie korale .

Potem jest podmiany wody , testy i takie tam . 

JESZE JEDNO , BARDZO WAŻNE :

jesli już zastanawiasz się nad tym czy Ciebie stać , to powiem jedno . Mimo , że akwarium małe , to tanio nie będzie . Zawsze coś jest do kupienia , wymiana wkładów w filtrze osmozy i diy , sól , testy , coś się popsuje itp

DWA :

Zrób raz a dobrze . Drożej ? , myśle , że nie , bo czasem lepiej raz a dobrze .

Tanie , nie znaczy złe , a drogie nie znaczy dobre . Czytaj forum i przemyśl wszystko kilka razy . A jak coś nie wiesz , to zapytaj . Ktoś pomoże , lub doradzi .

Ale się rozpisałem ? . A to i tak tylko ułamek tego co powinno się wiedzieć już przy starcie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki ?

jak coś to na ile będę mógł pomóc to pomogę . Nie wiem czy już wszystko zaplanowałeś , ale ja kilka lat temu startowałem na standardowym szkiełku 54l , kaskadzie i cyrkulatorze , tylko używanym i wyszło mnie to parę złotych . A oświetlenie miałem ze staryej belki juwela . Wywaliłem środek i miałem 2 x 24W i było super . Mam na zbyciu środek tylko 4x54w wiec dla Ciebie zbyt długie rury . Ale jak trochę poczytasz a Google służy pomocą , to sporo można zrobić samemu i skompletować . Często wychodzi taniej i lepiej . Tylko trzeba to sobie w głowie poukładać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wody.

na yt znalazłem film na którym właściciel banieczka radzi sobie świetnie bez filtru ro i osmozy. Wodę kupił/dostał. 

Ile może kosztować litr wody z podmianki innego akwarium?

Jak długo mogę taka wodę przechowywać w jakimś zbiorniku w celu uzupełnienia odparowanie wody?

link do filmu

https://youtu.be/zCDAvafSxng

Edytowane przez Tomjbu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu chodzi o wodę z marketu . Jest to woda demineralizowana . Taka jak do auta , żelazka itp . Jest tania i dostaniesz ją praktycznie wszędzie . Może zawierać miedź i wtedy jest lipa . Wiec poszukaj gdzie chłopaki kupują . Wodę z podmianki możesz kupić w sklepie z akwarystyką morską , lub dostać od jakiegoś morszczaka . I tak ją spuści w kibel , wiec pewnie Tobie da . Przy okazji coś zobaczysz , zapytasz i czegoś się dowiesz . Wodę możesz przechowywać kilka dni . W dolewce też stoi kilka dni . U mnie ok 4-5 dni zanim doleję do zbiornika dolewki świeżej . A i tak ze starej jest jeszcze kilka litrów . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ile wymienia się filtry ro?

czy mogę poprosić o pomoc i wyjaśnić mi filtrowanie wody żywica

 

 

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak w skrócie :

żywica jonowymienna MB 20 lub MB 400 , ta pierwsza jest nówka funkiel nieśmigana , czyli nowa . Dróga jest po regeneracji . Obie oczyszczają wodę z tego co przepuściła membrana w filtrze RO . Filtr RO ma do 97% sprawności , resztę ma usunąć żywica . Wymieniasz jak tds pokazuje powiedzmy więcej niż 0.

Wpisz w gogle żywica jonowymienna i będzie tego dużo . 

Wklady w RO wymieniasz wedłóg zaleceń producenta 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nada się. W dłuższej perspektywie zakup filtra się na pewno bardziej opłaca niż kupowanie wody demineralizowanej, nawet w przypadku niewielkiego akwarium. Mając swój filtr możesz być też bardziej pewny jakości wody, bez zastanawiania się, czy w kupionej butelce nie trafiła się partia produkcyjna przyprawiona np. wspomnianą wcześniej miedzią.
Co do wymiany wkładów w osmozie to prefiltry zazwyczaj wymienia się co pół roku, ale ich koszt to jakieś 20-40 zł. Żywice wymienia się jak się zużyje, u mnie wytrzymuje średnio 4-5 miesięcy. Dobrze jest zaopatrzyć się w miernik TDS i wtedy wiemy jaki jest stan żywicy oraz membrany. Czas życia membrany zależy od ilości produkowanej wody, ale zwykle liczony jest w latach.

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim, 

Myślę o tańszej opcji i złożenia wszystkiego samemu.
Czy akwarium o wymiarach 65x25x33 nada się? 

 

FILTR KASKADOWY DO AKWARIUM AQUAEL VERSAMAX FZN 2

Grzałka Comfort Zone GOLD AQN 50W termostat Aquael 

AQUA NOVA FALOWNIK akwarium morskie NWM-2000 L/H

Nie wiem tylko jakie oświetlenie LED wybrać 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To może zacznę tak , akwarium troszkę wąskie , wiec cieszko będzie coś sęsownego ze skały poukładać . Ale pewnie się da , jak się połupie na mniejsze kawałki . Falownik mocowany jest na przyssawkę , trochę kiepskie rozwiązanie . Guma to guma , po pewnym czasie nie trzyma dobże , wiec może narobić problemów w późniejszym czasie . Skłaniał bym się ku jakiejś małej głowicy przyczepionej na magnes i dobrze by było jak by miała regulacje mocy . Kaskada może być , chociaż ja brał bym większą ( zawsze to więcej miejsca na media ) . Filtr RO może być , nie będziesz musiał latać za wodą , tylko sam przygotujesz . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×