Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem na etapie wybierania sprzętu na moją pierwszą solniczkę. Wcześniej miałem akwa tropikalne. Mam w związku z tym pytanie  odnośnie sprzętu. Zastanawiam się nad zakupem dwóch zestawów:

https://www.allpondsolutions.co.uk/aquarium/marine/fish-tanks/120cm-ultra-clear-glass-460l/  opcja 2

lub 

https://www.allpondsolutions.co.uk/aquarium/marine/fish-tanks/91cm-ultra-clear-glass-350l/ opcja 2

Jak myślicie czy oświetlenie w zestawach jest wystarczające, czy lepiej dorzucić jeszcze po jednej belce? Czy potrzebowałbym jedną, czy dwie pompy cyrkulacyjne? I jaką moc musiały by mieć? Czy oprócz tego co jest w zestawach musiałbym coś jeszcze dokupić? Jakie testy i media filtracyjne na początek?

Ponadto ile bym potrzebował piasku i żywej skały na poszczególne zestawy? No i podstawowe pytanko... jak dużą obsadę mógłbym trzymać w poszczególnym zbiorniku??

 

Z góry dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moc lamp led to przyjęło się, że powinno być mniej więcej 0,5W/l. W pierwszym zestawie jest 2x48W na 460 l, a w drugim 2x34W na 350 litrów, czyli w obu przypadkach powinieneś dołożyć znacznie więcej światła.
Cyrkulacja na co najmniej dwóch pompach, jedna na pewno nie da rady odpowiednio zamieszać wodą w tej wielkości akwarium.
Nie widzę tam żadnych informacji o sumpie poza wymiarami, nie wiadomo jak został podzielony na komory i czy w ogóle. Do zestawu przyda się na pewno odpieniacz, refraktometr, podstawowy zestaw testów na początek (pH, kH, NO3, PO4).
Pytania o ilość skały pojawiały się wielokrotnie na forum, nawet w ostatnim czasie, polecam skorzystać z wyszukiwarki i przejrzeć dział w którym zamieściłeś ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, Flipper napisał:

Jeśli chodzi o moc lamp led to przyjęło się, że powinno być mniej więcej 0,5W/l. W pierwszym zestawie jest 2x48W na 460 l, a w drugim 2x34W na 350 litrów, czyli w obu przypadkach powinieneś dołożyć znacznie więcej światła.
Cyrkulacja na co najmniej dwóch pompach, jedna na pewno nie da rady odpowiednio zamieszać wodą w tej wielkości akwarium.
Nie widzę tam żadnych informacji o sumpie poza wymiarami, nie wiadomo jak został podzielony na komory i czy w ogóle. Do zestawu przyda się na pewno odpieniacz, refraktometr, podstawowy zestaw testów na początek (pH, kH, NO3, PO4).
Pytania o ilość skały pojawiały się wielokrotnie na forum, nawet w ostatnim czasie, polecam skorzystać z wyszukiwarki i przejrzeć dział w którym zamieściłeś ten temat.

Dzięki za odpowiedź.

Sump jest podzielony na komory. Tu jest link do niego.https://www.allpondsolutions.co.uk/sump-80cm/

Co do oświetlenia to te belki są zamiennikami świetlówek T5 i T8.

Tak to wygląda na stronie sklepu

Zetlight Model: ZP4000-M-1200-46W
- Replaces T5 lamps: 54w
- Replaces T8 lamps: 36w

Zetlight Model: ZP4000-M-895-34W          

- Replaces T5 lamps: 45w
- Replaces T8 lamps: 30w

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, czy jedna belka led daje światła tyle co T5 i T8 razem?? Czyli odpowiednio 90W i 75W. Chciałem się zapytać w sklepie, ale już zamknięty. Jutro zadzwonię.

W zestawie jest odpieniacz. To protein skimmer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z wyrażeniem "replaces" bardziej chodzi o długość świetlówki niż strumień świetlny. Te moduły ledowe stosowane są jako zamienniki zwykłych świetlówek w lampach, żeby zwiększyć ich sprawność i obniżyć zużycie energii bez zmiany całej lampy za większą kasę. Coś podobnego jak np. moduły Retrofit od Aquaela.
Jeszcze cytat z opisu w sklepie:

Cytat

The system is able to fit almost any aquarium on the market, and can even be attached to the bulb sockets on existing T5 and T8 lighting sytems, allowing you to fit it inside the hood of your aquarium.

Świetlówka T5 54W  i T8 36W mają ~1200 mm, moduł ZP4000-M-1200-46W również, analogicznie świetlówki T5 45W i T8 30W mają ~900 mm, moduł ZP4000-M-895-34W też.

Tak czy owak, tego światła z zestawu jest za mało i będziesz musiał dokupić kolejne moduły. Ew. możesz wziąć wersje bez oświetlenia i kupić lampę we własnym zakresie, pozostaje kwestia kalkulacji tego co jest bardziej opłacalne i lepsze.

Sump z zestawu jest według mnie słabo rozwiązany, brak komory ze stałym poziomem wody dla odpieniacza, tutaj gdy spadnie do minimum będzie się utrzymywał na wysokości niskich przegród. Według opisu ma refugium, ale to bardziej jakiś substytut refugium. 1/5 zajmuje komora na wodę do dolewki?
Nie wiem jakie są ceny wklejenia komór do sumpa w UK i jak wygląda to na tle ceny sumpa z zestawu, ale może da się zdobyć coś lepszego w podobnym budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. 

Dzięki za komentarz. Ze światłem myślę że masz rację. Jednak czy nie jest ważniejsze ile lumenów daje oświetlenie od samej mocy? Np te listwy daja 2100lm i 3600lm. Nie sprawdzę teraz dokładnie bo spieszę się do pracy. Ile daje świetlówka T5 czy T8. Czy to nie jest ważniejsze? 

Co do sumpa. Masz jakąś fotkę jak powinien być rozwiązany? I gdzie w tym z zestawu musiałbym wkleić kolejna komorę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strumień świetlny w lumenach oczywiście lepiej oddaje ilość światła nad akwarium, ale sama moc świetlówki też ma przełożenie na wytwarzany przez nią strumień światła. Dla uproszczenia przyjęły się takie współczynniki jak 0,5 W/l, czy 1 W/l, nie są to warunki, które muszą zostać spełnione z aptekarską precyzją.
Jeśli chodzi różnice w strumieniu świetlnym T5 i T8 to np:
- Sylvania Aquastar 10000K:
T5 54W, 1149 mm, 2800 lm
T8 36W, 1200 mm, 2200 lm

- Arcadia Marine White 14000K:
T5 54W, 3100 lm,
T8 36W, 2100 lm.

Tutaj masz kilka przykładowych projektów sumpa:

 

Edytowane przez Pawlick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×