Skocz do zawartości
s1ngle

Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Braci Pasjonatow! :)

Jestem poczatkujacym akwarysta i jakies 2-3 miesiace temu zalozylem zbiornik z zywa skala.

Czytalem rozne artykuly i przegladalem blogi, ale mam problem z identyfikacja kilku zyjatek i bylbym niezmiernie wdzieczny za pomoc.

1. Ten zielony to jest chyba zolty koral, ktory spi. Ale nie jestem pewien tego czerwonego ponizej.

Yzz1vDo.jpg

2. Takie brazowe wloski, na glony to nie wyglada...

kwA1oBD.jpg

3. Jednego dnia taka mala muszla sie pojawila, pusta. Wiecie moze co z niej moglo wyjsc?

01Whiyp.jpg

4. I teraz najwazniejsze, nie wiem co to za "grzybek", ale bardziej mnie martwia te takie biale "kielichy" na nim, poniewaz wyglada na to, ze po calym akwarium mi sie to rozprzestrzenilo.

JKH0yVA.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :).
Nr. 2 to chyba Xenia.
Muszla z nr. 3 mogła być domem jakiegoś kraba, który się przeprowadził albo odszedł do krainy wiecznych łowów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! To Xenii sie lepiej pozbyc? Szczegolnie ze wyglada na to, ze rozrasta sie po podlozu a nie na skale.

Najbardziej sie martwie o te male biale kielichy (kazdy ok 2 mm) ale mam ich chyba ze 100 w akwarium juz i to wszedzie.

Nie za duzo tez glonow? Czy to normalne dla tak mlodego akwarium?
https://vimeo.com/293344394

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy Xenie postrzegasz w kategorii chwast czy ozdoba.
Zdjęcie nr. 4 trudno mi rozszyfrować. Czy te zwierzaki są rozsiane po całym akwarium, czy tworzą skupiska? Możesz spróbować dotknąć pęsetą lub podobnym narzędziem ten ich "pióropusz", jeżeli się schowa po podrażnieniu i później rozwinie, mogą to być rurówki.
Z glonami nie ma tragedii. Jak długo działa akwarium? Masz już jakąś ekipę czyszczącą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj je czymś dotknąć, po reakcji będzie wiadomo, czy to rurówka czy inny stwór.
Wargacz jako jeden z pierwszych mieszkańców to nie najlepszy pomysł, ale skoro już jest to trzeba będzie resztę do niego dopasować. Jaki to wargacz?
Napisz też więcej o baniaku, będzie łatwiej cokolwiek doradzić. Wielkość? Jak długo działa? Obecna obsada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boje sie, ze je uszkodze, naprawde maja 1-2 mm.

Kolejne plany zarybienia to rogatnice, pokolce i mureny. Wargacz to lunar wrasse (polksiezycowy?).

Baniak dziala 3 miesiace, rybki i korale sa od 1.5 miesiaca (720 L).

Jest na razie, poza wargarczem, 2 blazenki i 9 maluszkow z filmiku:

 

Sump:

IMG_20181004_173817.thumb.jpg.98f4712a028bfbe72cb617b83504d5a4.jpgIMG_20181004_173759.thumb.jpg.f2007d6ce64adf4183d82dfd59b4b91d.jpgIMG_20181004_173751.thumb.jpg.e208506304445be934e190a993a2c3ac.jpg

 

Edytowane przez s1ngle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer 2 to może być też Anthelia. Przez niektórych również uważana za chwast, dobrze jest ją kontrolować tak żeby rosła w jednym miejscu nie zarastając innych koralowców, ew. można się pozbyć.
Stopień "zaglonienia" na moje oko mieści się w normie przy dojrzewaniu

Thalassoma lunare? Przepiękna ryba :). Czytałem, że jest niezwykle ruchliwa i potrafi wykorzystać do pływania dosłownie całą przestrzeń akwarium.

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam problem z glonami.
Bede bardzo wdzieczny za jakiekolwiek sugestie jak sobie z nimi poradzic.

https://vimeo.com/300781456

https://vimeo.com/300341181

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mały wywiad, bo nie do końca wiadomo co w akwarium piszczy :).
Mierzysz NO3 i PO4?
Jaką masz cyrkulację w akwarium? Jaki odpieniacz?
Za filtrem RO masz DI, czy nie? Sprawdzasz wodę z filtra miernikiem TDS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20181115_175337.thumb.jpg.bea9194beff418e2cd78a44daa957e85.jpg 

 

 

Poza tymi 3 zdjeciami na gorze, mam jeszcze o to.

Szukalem jakiegos miernika, ktory mialby X funkcji w sobie, ale nie moglem znalezc, co najwyzej do slodkowodnego. Moglbys jakis polecic?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sterylizator UV. Używasz go, czy tylko jest wpięty w obieg?
Obawiam się, że nie ma miernika uniwersalnego. Inne są do pH, inne do PO4, a NO3 można zmierzyć AFAIK tylko testem kropelkowym.
Pomiar TDS daje informacje o stanie membrany osmozy i działaniu filtra DI, to też istotne informacje, szczególnie przy wysypie glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wpiety w obieg.

Czy ktos moglby polecic mi jakis zestaw testerow do kupienia, abym mogl odpowiednio zareagowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przyda się test NO3, a dodatkowo kH i pH (jeśli nie masz miernika elektronicznego), PO4 (kropelkowe nadaję się do oznaczenia obecności fosforanów, nie dają dokładnego wyniku). W następnej kolejności Ca i Mg.
Jeśli chodzi o producentów to wybierz coś z: Tunze, Salifert, Tropic Marin, Red Sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 mogłoby być niższe, ale nie ma tragedii. PO4, jeżeli test był dobrej jakości i poprawnie wykonany, jest zdecydowanie za wysokie, musisz z tym powalczyć.
Jeszcze jedno pytanie, czy sterylizator UV jest włączony cały czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×