Skocz do zawartości
klakier

Czym skutkuje zbyt duży poziom kH.

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem napisać trochę, czym może skutkować przesadzenie z kH, ze względu na moją własną głupotę. Otóż okazało się właśnie niedawno, że wykonywałem źle test saliferta nie mnożąc wyniku przez 2 w teście oszczędnym. Zatem zamiast jak myślałem utrzymywać poziom pomiędzy 8-12, miałem poziom 20 i trochę więcej. Nie przekroczyłem natomiast poziomu 24 dkH, a przynajmniej tak mi się wydaje bo największy wynik na teście (źle wykonywanym) miałem 12 dkH co odpowiadałoby właśnie 24 dkH. Mam nadzieję, że na moim przypadku może kilku początkujących akwarystów morskich, nie popełni tego błędu. A więc zaczynamy :D

Terminologia dla początkujących (za wikipedia)

Twardość węglanowa – rodzaj twardości wody, która jest wywoływana głównie przez wodorowęglany: wapniowy Ca(HCO3)2 oraz magnezowy Mg(HCO3)2. Związki te przy ogrzewaniu wody rozkładają się do nierozpuszczalnych węglanów tworzących kamień kotłowniczy.

• Ca(HCO3)2 → CaCO3 + CO2 + H2O

• Mg(HCO3)2 → Mg(OH)2 + 2CO2

Twardość wody wyraża się w trzech różnych skalach:

• stopniach niemieckich (°n lub °d) – 1 °n = 10,00 mg CaO w 1 litrze wody oraz 1 °n = 17,86 mg CaCO3 w 1 litrze wody

• stopniach francuskich (°f) – 1 °f = 10,00 mg CaCO3 w 1 litrze wody

• milivalach na litr (mval/l) – 1 mval = 1 miligramorównoważnik (0,5 milimol) jonów Ca2+ oraz 1 mval = 50 mg CaCO3 w 1 litrze wody.

Skalą, którą posługują się akwaryści to skala niemiecka, stąd pochodzi oznaczenie „dkH†, gdzie mamy „d†jako stopień niemiecki oraz „kH†jako twardość węglanową.

Wracając zatem do meritum, czyli co działo się w zbiorniku. Dozowaniem płynu zajmowała się pompa, która miała zaprogramowany cykl w ciągu doby. Twardość węglanowa była zatem zwiększana stopniowo, a nie od razu. W związku z tym większość korali, które znalazły się w akwarium przed nadmiernym wzrostem przetrwało, tak jak i ryby a nawet krewetki.

Przy tak dużym poziomie kH, znacznie szybciej ubywa nam ze zbiornika wapnia, którego powinniśmy utrzymywać około 400-440 mg. Dozowaniem tego pierwiastka zajmowała się kolejna pompa dozująca, ale nie jest to aż tak istotne, jak to że wapnia ubywało pomimo zwiększania jego dawki. Ostatecznie poziom wapnia spadł do 280 mg.

W akwarium nie przyrastały prawie w ogóle glony wapienne (czerwone), z jednej strony na spadek wapnia, a z drugiej oczywiście ze względu na poziom kH. Szybsze wypłukiwanie wapnia, doprowadzało oczywiście do spadku poziomu magnezu (najniższy odnotowany przeze mnie poziom wynosił 990 mg, jednak dozowanie tego pierwiastka pozwalało spokojnie utrzymywać go na poziomie 1250 mg) a w rezultacie do zbielenia glonów wapiennych na żywej skale. Z moich obserwacji wynika iż przy poziomie przekraczającym 20 dkH glony te nie przyrastają, natomiast poniżej wykazują tendencje wzrostowe, jednak nie w takim tempie jak powinny normalnie.

Co działo się zatem ze zwierzętami :

Graniczną wartością kH podawaną dla korali twardych jest 16 dkH, w związku z tym żaden koral twardy nie utrzymał się u mnie dłużej niż tydzień, który to tydzień spędził na szybszym lub wolniejszym obumieraniu.

Tubastrea – przy większych wartościach kH nie otwierała się praktycznie w ogóle. Pobudzana pokarmem pompowała się normalnie, jednak jedynie na dokarmianie, potem się zamykała. Wartości 24 dkH niestety nie wytrzymała.

Koralowce miękkie natomiast zniosły to nieco lepiej.

Zoanthusy – większe okazy, mało dekoracyjne nie miały żadnego problemu, zawsze się pompowały i żaden z nich nie padł. Natomiast mniejsze zoanthusy, bardziej kolorowe mniej się otwierały, niektóre niestety nie przetrwały tej próby. Przy poziomie kH poniżej 16 otwierają się wszystkie główki nawet najmniejsze. Przy większym kH otwierają się jedynie niektóre, przyrostu brak.

Parazoanthusy – bez żadnego problemu się otwierały wszystkie, w czasie gdy kH w akwarium było nieodpowiednie, przyrosły najwięcej. Pojawiło się kilka nowych główek. Przyrost nie był oczywiście taki jaki mają przy normalnych warunkach.

Grzybowieńce – był jeden i jeden został. W czasie zwiększonego kH nie pompował się pozostając jedynie małą główką, natomiast przy kH poniżej 18 dkH pompuje się normalnie.

Euphylia – w początkowym czasie przyrastała ładnie. 20 dkH powoduje że się praktycznie nie pompuje, natomiast 24 dkH prowadzi do obumierania. Cofnęła się tkanka na 2 polipach. Przy 18 dkH koral zaczyna się pompować, ale nie w pełni.

Pseudogorgonia – tak jak grzybek, nie urosła ale nie straciła nic. Polipy zawsze miała wystawione.

Reszta zwierzaków (ryby, krewetki, rozgwiazda, ślimaki ) przetrwały bez widocznych uszczerbków na zdrowiu. Natomiast nie oznacza to oczywiście, że byłoby tak przy szybszym wzroście kH. Krewetki miały normalnie wylinki, ryby rosły.

Nie zachęcam zatem do przesadzania z kH, zwłaszcza że z opowieści słyszałem o 26 dkH które doprowadziło do całkowitej zagłady zbiornika. Mam nadzieję, że to co działo się w moim zbiorniku, pozwoli uniknąć innym podobnego błędu.

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe długo, akwa odpalone w kwietniu chyba, więc przez pare miesięcy tak miałem, ale należy pamiętać o tym że podnosiło się sukcesywnie i potem było w miarę stabilne. Nie było nagłego skoku na 20 dkH.

Dumny niestety nie jestem, ale może ktośna moim błędzie się nauczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy są drogie, a robić trzeba, czy się ma 27 czy 270 czy 1600L sam na początku zastanawiałem się nad sposobem "econo" w przypadku kH ale obawa przed pomyłką, czy nawet małą dokładnością jednak zmusiła do normalnego testu, tym bardziej, że porcja starczała na 100testów, a to już dość sporo, biorąc pod uwagę, że jeden test na tydzień teoretycznie powinien wystarczyć.

Hmm no z tymi poziomami to widać miałaś szaleństwo, nie powiem, chyba bym ze skóry wyłaził by doprowadzić do właściwych, to dopiero byłby bajzel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak to masz dobra jazdę powiem krótko rób test 4 ml wody z akwa 2 krople odczynnika (niebieski płyn) KH-ind,1ml płynu KH i kropelkuj nie rób połówek bo nie są wiarygodne trzymaj poziom KH w akwa 7-8 max oszczędniej i lepiej dla korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zbić kh jak się ma za duże? U mnie trzyma się ciągle w okolicach 12 dkh i nie spada. Nic nie dozuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ruszą algi wapienne i korale, samo spadnie. Jedynym sposobem na doprowadzenie parametrów wody do właściwego poziomu, gdy lało się przed czasem jakieś Ballingi czy inne preparaty, są ze dwie - trzy mocne podmianki, tak po 20-25% wody co tydzień, warto też wtedy nie oszczędzać na soli, tylko brać jakąś markową sprawdzoną o dobrych parametrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że taki poziom jest u mnie od początku zbiornika. Używałem do tej pory Preisa. Od 2 podmian solę Reef Crystals. Musze zrobić za kilka podmian testy to zobaczę czy może sól u mnie nie podbija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fool szklo

Dzieki wiem jak się za ten test zabrać. Nie mówie tego złośliwie.

@tomajk

Nie chodziło o oszczędność kasy. Poprostu tak się przyzwyczaiłem robić i mi było wygodnie na oszczędnym.

Natomiast jeśli chodzi ogólnie dlaczego tak się stało, to może jeszcze raz dopowiem. Żyłem w błogiej nieświadomości, że mam kH 10 a nie 20. Jak się zorientowałem przez przypadek, bo ktoś inny pytał jak się robi ten test, to podmieniłem łącznie około 30% wody. Dzięki Łukaszu za wodę od Ciebie. kH spadło do 16 po podmianie. Obecnie wychodzi mi jakieś 12,8 dkH ale spadnie bo u mnie glony czerwone ruszają, mam teraz 360 Ca a ciągle podbijam.

@dudu

Widzę, że masz małe akwa, jak masz od kogo wziąć wodę z działającego akwa o kh niższym to zrób taką podmianę. Jak nie to tak jak pisze tomajk. I sprawdź poziom Ca bo jak popatrzysz w pierwszym poście w równaniu twardości występuje ten pierwiastek. Z tego co ja pamiętam to Reef Crystals ma chyba właśnie więcej wapnia, tak samo jak Instant Ocean. Mając wcześniej 60 litrów bez odpieniacza stosowałem Instant Ocean i cotygodniowe podmianki załatwiały sprawę, problemów z koralami nie było. Wydaje mi się natomiast że Preis ma mniejszy poziom Ca w soli, ale to już odwieczne pytanie między akwarystami morskimi, czyli "która sól lepsza" :)

P.S.

Temat jak i opis powstał żeby uświadomić co może spowodować nadmierna wartość omawianego parametru. Nie jestem zadowolony, że "test" odbył się na moim zbiorniku, ale wszystko wraca do normy a kilka twardzieli i wzrost glonów wapiennych w moim przypadku doprowadzi do oczekiwanego wartość kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×