Skocz do zawartości
eXo88

Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! ☺️

Regularnie co kilka miesięcy nachodzi mnie nieodparta chęć by w końcu po ponad 10 latach wrócić do akwarystyki...i chyba w końcu nastał ten moment :).

Uprzednio zajmowałem się wyłącznie akwarystyką słodkowodną (BW, roslinne, krewetkaria itp.) i raczej w małych litrażach (do 120L), więc jakieś podstawy jeszcze mam nadzieję mam, ale jednocześnie od zawsze fascynowały mnie zbiorniki morskie, w których krótko mówiąc jestem nieco zielony.

Obecnie jestem na etapie zdobywania wiedzy, wstępnego planowania i szukania speca, który zrobi szkło i szafkę, także jeżeli macie jakieś namiary na jakaś zaufaną firmę to będę wdzięczny (nie ukrywam, że najlepiej byłoby znaleźć kogoś na miejscu we Wrocławiu).

Podstawowe pytanie z mojej strony, to jaki litraż wybrać na początek. Miejsce, które mam upatrzone w mieszkaniu przewiduje zbiornik o wymiarach ok. 90x60x60, czyli ~320L + miejsce na sump. Jak się domyślam, taki litraż wiąże się z dużo większymi kosztami za sprzęt (wydajniejsze pompy, odpieniacze itp.), którego zbieranie pewnie zajmie mi jeszcze trochę czasu. Problem w tym, że nie jestem w 100% przekonany czy ogarnę taki litraż na dzień dobry i nie chciałbym przez to utopić sporej gotówki, w razie gdyby jednak z solniczką mi nie wyszło. Czy lepiej zacząć z czymś mniejszym i z czasem przejść do docelowego litrażu? Jeżeli tak, to jaki wymiar byłby według Was optymalny (biorąc pod uwagę, że w zbyt mały zbiorniku chyba dużo ciężej utrzymać stabilne parametry)? Chciałbym zacząć z jakąś mniej wymagającą obsadą - kraby, krewety, ślimaki,  miękkie korale i ewentualnie jakaś rybka.

 

Ewentualnie czy taki gotowy zestaw 50L NEWA NMO 50R z adekwatną do rozmiaru obsadą byłby dobrym pomysłem na początek?

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Edytowane przez eXo88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :).
Moim zdaniem optymalne akwarium na początek to tak w okolicach 100-200 litrów. Jest to już zbiornik na tyle duży, że nie ma problemu z doborem ciekawej obsady, łatwiej dopilnować stabilności parametrów niż w małej piko-rafie. Trochę łatwiej jest też wygospodarować miejsce na potrzebny sprzęt i nie ma się wrażenia, że połowę powierzchni akwarium zajmują odpieniacz, grzałka i cyrkulacja. Z samym doborem sprzętu też nie ma większych problemów, a jego ceny są jeszcze całkiem znośne i nie przyprawiają o zawrót głowy.
Tym samym, jeśli tylko masz warunki, przede wszystkim miejsce i kawałek budżetu to polecam akwarium tej wielkości na początek :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opinię.

Idąc za Twoją radą natknąłem się na taki oto zestaw:

https://allegro.pl/aquael-glossy-cube-zestaw-z-szafka-50x50x90cm-135l-i7066250555.html#thumb/1

Bardzo podoba mi się od strony wizualnej i jako że ma ładną szafkę to będzie dużo łatwiej przekonać do niego żonę. Pytanie tylko czy da się go w miarę bezproblemowo przystosować pod akwarium morskie? Jeżeli tak, to co ewentualnie mogłoby wymagać przerobienia, jaki odpieniacz dorzucić, oświetlenie itp.?

Z tego co wyczytałem, to dobrą opcją będzie zaopatrzenie się w zestaw Tunze Reefpack 250.

Edytowane przez eXo88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zestawy Glossy z Aquaela pod względem wizualnym są świetne, miałem okazję kiedyś "obmacać" w sklepie stacjonarnym i podoba mi się, że mają jednolitą bryłę. Da się z tego na pewno zrobić akwarium morskie i gdyby była biała wersja tej kostki to mocno bym się zastanawiał nad zakupem. Jedyne co mi się mniej podoba w tym zestawie to cena, bo za te ~1300 zł dostajemy tak naprawdę akwarium, szafkę i pokrywę, bardzo ładne co prawda, ale pewnie da się nieco taniej. Żeby tam zorganizować kawałek rafy to dobrze by było doposażyć w jakiś odpieniacz, czy zestaw filtracyjny jak wspomniany Reefpack oraz lepsze oświetlenie. Dodając inne potrzebne rzeczy na dzień dobry robi się z tego 2500+ zł.
Popularnym zestawem na pierwsze akwarium morskie jest jeszcze Reef Master (wcześniej Reef Max) też od Aquael oraz Sera Marin Biotop Cube 130, niestety oba są zdecydowanie mniej urodziwe niż Glossy.

Edytowane przez lemur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na wygląd szafki i samego baniaka, żona za bardzo nie protestowała i dała się przekonać :). Glossy już zamówiony i jutro już powinien być u mnie. Teraz tylko poszukiwanie najlepszej oferty na reefpacka 250, kupno pompy (czy Tunze Turbelle Nanostream 6020 będzie dobrym wyborem, wystarczy jedna sztuka?) i przerobienie oświetlenia. Z opisu wynika, że jest tam LEDDY TUBE RETROFIT 10 W 6500k. Co Waszym zdanie najlepiej dołożyć do tego oświetlenia lub zmienić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie zgadza w danych z katalogu Aquaela. Jeżeli w zestawie jest Leddy Tube Retrofit 10 W, który ma wg. katalogu 535-665 mm długości, a akwarium teoretycznie 50 x 50 cm, jak to się tam mieści?
Świetlówki T5 24W byłyby najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ale mają 549 mm długości i jeśli akwarium nie jest szersze niż w katalogu to się nie zmieszczą... Chcąc zachować oryginalną pokrywę pozostają Ci w zasadzie trzy możliwości:
- wymiana Leddy Tube na te dedykowane do akwariów morskich Marine i Actinic + dodanie kolejnych,
- wymiana na customowy moduł/lampę zbudowaną na ledach,
- wymiana na świetlówki Power Compact albo T8, ale to najmniej efektywne energetycznie i wybór świetlówek do solniczek coraz mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie również podoba się Glossy Cube :). Z chęcią rzucę okiem na kawałek rafy w takim ładnym opakowaniu.
Ta deklarowana długość świetlówek faktycznie nie za bardzo zgadza, ale skoro już zamówiłeś to najlepiej będzie jak sprawdzisz i pomierzysz wszystko kiedy już dostaniesz zestaw.

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrocławski sklep w którym zamówiłem zestaw jak się okazuje nie ma ich na stanie (mimo wystawionych aukcji na allegro), więc muszę czekać aż ściągną go od producenta...

W między czasie chcę skompletować pozostały sprzęt i tu pytanie o cyrkulację. Czy Tunze 6020 będzie odpowiednim wyborem do tego baniaka? Czy w połączeniu jednej sztuki z Reefpackiem cyrkulacja będzie wystarczająca czy lepiej zaopatrzyć się w dwie sztuki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefpack specjalnie dużego przepływu nie generuje, 250-850 l/h i można go traktować jako lekki wspomagacz cyrkulacji. Dużo zależy od tego jak "umeblujesz" akwarium wewnątrz, dopiero wtedy można tak naprawdę ocenić czy cyrkulacja jest wystarczająca, czy jednak brakuje. Myślę, że możesz spokojnie zacząć od jednej 6020, ale gdyby okazała się niewystarczająca to miej gdzieś w dalszej perspektywie zakup drugiej sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak w końcu dotarł i zajął należne mu miejsce. Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny to rzeczywiście Glossy prezentuje się kapitalnie. Z wykonaniem już niestety nie jest tak fantastycznie. Składanie szafki, mimo że mebli poskręcałem już dziesiątki, to koszmar. Otwory na metalową blaszkę, która powinna trzymać drzwi mam wywiercone po złej stronie płyty, a zewnętrzne, boczne płyty za nic nie chcą się ustawić idealnie prosto, przez co na jednym z boków jest delikatny, milimetrowy ząbek, który mam nadzieje będzie niwelowany przez matę. 

Rozmiarowo szafka też nie wygląda, jak robiona idealnie na wymiar pod szkło - boki się mieszczą, natomiast z przodu i z tyłu szafka jest minimalnie za krótka, i szkło wisi w powietrzu (~2-4mm - zdjęcie poniżej).

Co do oświetlenia to są 2x retrofity o długości ~42cm. Te z linków powinny chyba pasować?

https://sklep.aquaelzoo.pl/oswietlenie/9127-aquael-lt-retrofit-10-w-module-zamiennik-18w-t8-24w-t5-marine-5905546303958.html

https://sklep.aquaelzoo.pl/oswietlenie/9132-aquael-lt-retrofit-10-w-module-actinic-5905546303941.html

Myślałem żeby odpalić zbiornik na 1x marine i 1x actinic, sukcesywnie dodając kolejne 2x actinic. Domyślam się, że koniec końców 4x10W w ledach i tak będzie za mało i trzeba będzie przerabiać i dokładać dodatkowe oświetlenie?

Tunze 6020 też już jest, jeszcze tylko Reefpack 250 i powoli odpalamy :D

20180911_195455.jpg

20180911_194954.jpg

20180911_194841.jpg

20180911_181658.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie troche zdziwiłeś. Nie miałem okazji przjrzeć się zestawom Cube z bliska, ale sądziłem, że jeśli sa w pewnym sensie produktem premium za taką też premium kasę to większych niedoróbek tam nie spotkam...
Co do tych retrofitów to ceną też mnie trochę zdziwili, bo nie ma tam skomplikowanej technologii, ot kilka przeciętnych ledów i zasilacz. Nie podają też jednego z najważniejszych parametrów, czyli ile one dają lumenów (albo ja kiepsko szukałem do tej pory). 
Nad tematem oświetlenia warto się jeszcze zastanowić, akwarium  Glossy Cube jest dosyć głębokie i pewnie będzie ciężko z doświetleniem dolnych patrii, nawet jeśli tych modułów dasz z 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się takich niedoróbek nie spodziewałem, chyba że to mnie się akurat trafił taki egzemplarz...

Jeżeli chodzi o światło, to będę musiał kombinować w ramach oryginalnej pokrywy (mam w domu kota i akwarium musi być przykryte). 

Te ledowe belki umiejscowione są bardziej na środku zbiornika i myślałem jeszcze nad zamontowaniem T5 24W 45cm + odbłysniki, na tych bocznych plastikowych skrzydłach pokrywy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kot łowi ryby i nie lubi pływać? :)
Te skrócone T5 24W to niezła opcja, nigdy wcześniej o nich nie słyszałem. Widzę, że są dostępne w sklepach i mimo, że nie ma aż tak wielkiego wyboru jak przy standardowych to są wersje nadające się do akwarium morskiego, choćby Sylvania czy Juwel od 9000 K do 20000 K.
Twoje retrofity powinno udać się w miarę korzystnie sprzedać i w ich miejsce wstawić odpowiedniki dla morszczyzny, a do tego dołóż ze dwie T5 i światła wystarczy na start.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kot jest na tyle ciekawski że na 100% zaliczyłby nie jedną kąpiel w akwa, mimo że nie znosi wody (w wannie lądował już kilka razy).

Awkarium już stoi, cały sprzęt chyba skompletowany - dzisiaj montuje filtr RO DI i w sobotę planuję wyjazd po żywą skałe i rozruch.

Parę pytań przed uruchomieniem:

1. Czy ktoś z Wrocławia/okolic miałby może wody użyczyć do urchomienia zbiornika?

2. Jak z ustawieniem odpieniacza z zestawu Reefpack? Rozumiem, że powinnien być lekko nad lustrem wody (koszyk wraz z tłumikiem)? Kupiłem używkę i niestety nie posiadam żadnej instrukcji odnośnie montażu/ustawień, a to co jest na stronie producenta jest dla mnie średnio przejrzyste.

3. Czym najlepiej wypełnić filtr? Wata+jakieś pochłaniacze+ceramika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody powinien sięgać mniej więcej do połowy przelewu/kratki wlotowej odpieniacza, jeśli mowa o modelu Comline DOC 9004 z Reefpacka 250.
Do filtra na początek wata + jakieś złoże (np. Siporax lub Matrix), a po jakimś czasie, kiedy zaczniesz robić testy możesz w razie potrzeby stosować adsorbenty.
Z wodą niestety nie pomogę, ale spróbuj zapytać w sklepie gdzie będziesz brał skałę, powinni mieć pod dostatkiem :wink:.

Edytowane przez lemur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powoli się zalewa :). Po wlaniu części wody na szybie pojawiło się takie "coś", przypominające małą rozgwiazdę. Usuwać czy zostawić?

20180915_230557.jpg

20180915_195739.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda groźnie, a pewnie jeszcze z czasem trochę innych gapowiczów wypełznie, później możesz zrobić selekcje.
Zaczyna to wyglądać :). Co zrobiłeś z oświetleniem w końcu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te małe rozgwiazdy to asteriny . Mnie zastanawia jak kolega rozwiąże temat zakrycia zbiornika i chłodzenia . Bo w czasie upałów będzie ciężko , nawet jak w pokrywie są wentylatory , to t5 i tak będzie mocno grzało wodę . Led grzeje mniej , na forum jest kilka zbiorników Led i t5 zakrytych . Dobrze by było , popatrzeć jak rozwiązane jest chłodzenie . Jak będzie lampa a nie belki , można wtedy przykryć akwarium plexy i dać ją lekko pod kontem , wtedy skroplona woda ładnie spływa i nie blokuje dostępu światła . Jak będzie się zbiornik przegrzewał , zamontować wentylatory , albo odkryć akwarium na czas upałów , albo wyciąć otwory w plexy na wentylatory i przymocować je na stałe , a po przeciwnej stronie wywietrznik . W pokrywie pewnie są też otwory na kable i węże od filtra , wiec może wystarczą jako wywietrzniki . Lecz chłodzić będzie trzeba . Jest oczywiście opcja z chłodziarką , tylko dość droga i sporo prądu ciągnie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×