Skocz do zawartości
mike10

Poziom wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Kreski z prawej u góry to przelew/grzebień? Pompa będzie w pierwszej komorze od lewej?
Wtedy poziom wody będzie taki jak przegroda 30 cm. Z resztą w odwrotnym przypadku (pompa z prawej, przelew z lewej) poziom wody będzie taki sam tylko po drugiej stronie przegrody :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z prawej górnej strony to przelew. Pompa będzie po lewej stronie.

Aby zwiększyć poziom wody mogę wydłużyć ta przegrodę 38cm do 42cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ale wtedy wyrównasz poziom z przelewem z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ,że w akwarium, gdzie mam wysokość 49cm to poziom wody będzie taki sam co w panelu?

Czy mogę jego regulować pompą.

Pompę mam Jebao DCP-2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze rozumiem to całe akwarium ma wysokość 49 cm, a dolny próg przelewu do panelu jest na 42 cm?
W takim przypadku jeśli podniesiesz wspomnianą przegrodę z 38 cm do 42 cm to poziom wody w panelu zrówna się z poziomem w akwarium. Dodatkowo na przelewie możesz spiętrzyć wodę za pomocą grzebienia i tym samym podnieść jej poziom w akwarium.
Pompą umieszczoną w pierwszej od lewej komorze nie da się regulować poziomu wody w panelu ponieważ pobiera ona tą wodę która przeleje się przez przedostatnią przegrodę, a jej wysokość jest stała.
Żeby regulować poziom wody w panelu musiałbyś dołożyć grzebień lub płaski kawałek pcv/szkła na przedostatniej przegrodzie i wsuwając lub wysuwając go zmienisz poziom wody w komorze.

Edytowane przez lemur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak akwarium ma wysokość 49cm. Czyli jak ustawie próg spływu z akwarium na 47cm a przegrodę o której piszemy podniosę na 42cm to mam poziom wody:

- akwarium 47cm

- panel 42cm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Edytowane przez lemur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za pomoc. Teraz idźmy dalej w temacie. Oto projekt panelu uwzględniając sprzęt i media ( linie przerywane skrzynki z pleksi na media)
Pod pompą: siporax.
Pod odpieniaczem: mix żywej skały z matrixem.
Pod spływem:
- dwie warstwy włókniny 1cm
- węgiel
- chemi pure

Odpieniacz Tunze 9002 z tego co wyczytałem musi być zanurzony między 18cm a 22cm.

IMG_20180809_210134.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce w którym wrysowałeś grzałkę nie jest dla niej dobre, bo poziom wody tam nie będzie stały i może dojść do sytuacji, że grzałka włączy się nie będąc całkowicie zanurzona.
Żywą skałę daj do akwarium, jeżeli w panelu chcesz mieć matrix i jeszcze siporax to skała jest tam zbędna. Dobrze, że przewidziałeś miejsce na węgiel, czy absorbenty, ale nie musisz ich od samego startu tam pakować, wg. mnie takich wkładów używa się w razie konieczności a nie na zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

A gdzie byś umieścił grzałkę?

I jeszcze kwestia odpieniacza, piszą że musi zaleca się zaburzenie 18-20cm. Jak będzie mniej to nie będzie dobrze pracować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej samej komorze co odpieniacz. Jeżeli nie będziesz się trzymał zalecanego przez producenta zanurzenia przy montażu odpieniacza to będą duże problemy z wyregulowaniem go, o ile w ogóle się to uda. Będzie się przelewał, albo wyrzucał suchą pianę, zależnie od tego czy dasz go głębiej czy płycej niż zalecany poziom.

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dodałem zdjęcie panelu po modernizacji w oparciu o informacje i sugestie, które podsunęli mi koledzy z większym doświadczeniem.

Scimeer- Tunze 9002.                          Pompa - Jebao DCP 2500.                  Grzałka- Eheim Jager 100W

IMG_20180903_203231.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz lepiej. Grzałka będzie zanurzona, skimmer też powinien być na odpowiedniej głębokości. Na matrix i siporax będziesz robił jakieś specjalne przegrody z plexi/szkła, czy po prostu wrzucisz je do komór w panelu filtracyjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według zaleceń producentów:
- 500 ml Matrix jest na 200 l wody,
- 1 l Siporax też na 200 l wody.
Możesz się trzymać w okolicach tych wytycznych.
Jeżeli chcesz stosować oba wkłady jednocześnie to też trzeba brać na to poprawkę, ich działanie jest w pewnym sensie podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy moich 130 litrach, to może na początek 

- 250ml Matrixa

- 500ml Siporaxu

Mam jeszcze pytanie w sprawie 2 otworów, które są widoczne w lewej komorze na zdjęciu.

One są zrobione fabrycznie. Kiedy akwarium będzie zalane będą znajdowały się poniżej poziomu wody w akwarium, a powyżej poziomu wody w panelu.

Mam dwie opcje rozwiązania tej sprawy: 

1. zaślepienie. 

2. Urzycie tych otworów jako powrót wody i bezpośrednio podpięcie do pompy ( oczywiście urzywając zaworu zwrotnego)

 

IMG_20180806_203328.jpg

Edytowane przez mike10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×