Skocz do zawartości
RafiX

Proszę o podpowiedź ws. listy LED "rękodzieło" ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie  pomóc czy taka listwa spełni wymagania tej solniczki - zamierzam miękasy i LPS mieć.

Pytanie również czy taka listwa będzie musiała posiadać chłodzenie ?

PLANOWANY ZBIORNIK 160-180L (80X60X50) Z TYLNYM PANETEM wewnętrznym 10cm (80L)

PS.

Proszę nie odsyłać do stron - chodzi mi o wypowiedź osób, które tworzą takie listwy czy dobrze kombinuję - co do źródeł sporo czytałem zanim zadałem to pytanie. ;)

DZIĘKI ;)

 

 RB – 24szt. (450 nm)

              CW – 10szt.  (8500-10000 K)

HW – 6szt. (6500 K)

UV – 2szt. (390 nm)

 

Led “cree” lub “epistar”

LED 3W - 42szt. = 126W

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie buduję lamp, więc nie wiem czy moja wypowiedź się przyda, ale spróbuję wtrącić 3 grosze :).
Mocowo myślę, że powinno być w porządku przy tej wielkości akwarium, chociaż wielkiego zapasu nie będzie. W składzie diod nie pasują te żółte  w morskiej skali 6500 K, pomyśl raczej o czymś 10000 - 12000 K lub 10000 - 15000 K.
Chłodzenie się przyda, niższa temperatura to większa wydajność oraz żywotność diod. Po ich przyklejeniu do radiatora dobrze by było zamontować na nim wiatraki np. komputerowe 120 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Flipper napisał:

Nie buduję lamp, więc nie wiem czy moja wypowiedź się przyda, ale spróbuję wtrącić 3 grosze :).
Mocowo myślę, że powinno być w porządku przy tej wielkości akwarium, chociaż wielkiego zapasu nie będzie. W składzie diod nie pasują te żółte  w morskiej skali 6500 K, pomyśl raczej o czymś 10000 - 12000 K lub 10000 - 15000 K.
Chłodzenie się przyda, niższa temperatura to większa wydajność oraz żywotność diod. Po ich przyklejeniu do radiatora dobrze by było zamontować na nim wiatraki np. komputerowe 120 mm.

 

post-23855-0-30847500-1469647482.thumb.jpg.7b5b46635d69e66d7cb940bf48941adb.jpg

Nie myślisz, że będzie za bardzo niebiesko ... nie chcę przekoloryzować ale też nie mieć za niebiesko. Zimne white ma odcień niebieskiego też, dlatego chciałem dodać te parę LED ciepłej barwy - ale że nie mam możliwości naocznego obejrzenia takiego czy takiego rozwiązania stąd te moje pytanie.

Co do chłodzenia to oczywiście, że się przyda... myślę nad 2x 140mm wiatrak do chłodzenia kompa - maja fajne w komputronik - bardzo cisze coś koło 9dB tylko ;).

Ostatnio kolega mi mówił że do takiej solniczki to spokojnie wystarczy max 100W i żeby robić TYLKO na 1W ledach bo te 3W mają za duże straty ..... to mi ćwieka zabił .?

 

Thx za odpowiedź ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12000 K jest bardziej niebieskie od 6500 K, ale nadal białe. Wyraźną różnicę zauważysz po powieszeniu takiej lampy nad morskim akwarium, część zwierzaków do pokazania swoich fluo barw potrzebuje więcej widma niebieskiego i fioletowego.
100 W pewnie wystarczy, moim zdaniem jednak lepiej mieć zapas mocy w razie potrzeby. Inną sprawą jest, że led'y świecące na np. 70% swoich możliwości będą chłodniejsze i podziałają dłużej niż te które od początku świecą blisko limitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś miał okazję pooglądać jak świecą ledy w sklepie lub u kogoś nad baniakiem i sprawdzić jaka temperatura barwowa odpowiada nie tylko zwierzakom ale i Twoim oczom. 6500 K wydaje się już mocno białym światłem, ale w morszczyźnie bliżej mu do żółtego :).
Zastanów się tez jeszcze nad diodami UV, a przynajmniej pomyśl o możliwości sterowania nimi na osobnym kanale i ew. wyłączenia. Moim zdaniem to zbędny gadżet, nadają takiego nienaturalnego klimatu rodem z dyskotek, gdzie biel świeci na fioletowo :rolleyes:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody UV mam u siebiie i szczerze, nie polecam. Tzn efekt świecenia jest, ale jednocześnie widać wszystkie zanieczyszczenia w wodzie. Ja ich używam na stałe tj. jednym kanale z RB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×