Skocz do zawartości
RafiX

Witam :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako "zielony" chciałbym się przywitać. Mam na imię Rafał.

Z akwarystyką morską mam wspólnego tyle, że mieszkam nad morzem ;) i lubię nurkować  - raczej nie w naszym akwenie ?.... ( mam ok 15 letnie doświadczenie w akwarystyce słodkiej - palety ).

Na razie w domu stoi szkło ale terrarium z gekonami :)

Obecnie jestem na etapie czytania...czytania..czytania o tej tematyce ? bo najpierw chcę zgłębić wiedzę, dostać "porady" od innych zanim odpalę własny baniaczek ...

Zamierzam " za jakiś czas" założyć solniczkę tak do 200l - 70x55x50 optiwhite ( ehh szkoda że brak miejsca na 500l ? - bo wiadomo im większe szkło tym łatwiej prowadzić ) .

Moje będzie bez sumpa - TAK wiem, że z sumpem jest na pewno wygodniej i bezpieczniej ALE .. właśnie ALE zawsze coś ... im dalej w las tym ciemniej haha.

Czytając wielu doświadczonych słonych, doszedłem do wniosku, że w baniaczkach obecnie, przy spełnieniu odpowiednich warunków,  można spokojnie budować solniczkę bez sumpa z takim litrażem.

Zastanawiam się nad skimmerem zewnętrznym ( np; Aqua Medic MIDIFLOTOR; EVO 1000 czy DELTEC MCE 600 ? - ktoś coś ? )  Poczytałem o BOYU DG-2520 i słabo wypada. Mam ze słodkiego filtr Eheim -  i kombinuję czy go wykorzystać jako dodatkowa pomoc.....

Cyrkulacja to np: Jebao/Jecod RW-4 + 2ge śmigło słabsze montowane na przeciw. taki do 2000-3000l/h

Oświetlenie chcę sam wykonać na LEDach listwa 60x16 alu - znalazłem fajny kalkulator LED  poniżej - TYLKO zastanawiam się czy np nie dodać/zastąpić : 2 LEDów zielonych oraz 3 z tyłu UV?? - proszę o sugestię :). I pewnie jakieś na 2giej listwie jako nocne z osobnym zegarem czasowym. Kurcze fajnie byłoby mieć do listwy głównej opcję świt/zmierzch ..... na YT widziałem koleś robi też pod zamówienie takie zegary gdzie można wsio razem podłeczyć... listwa LED, grzałka, sondy itp ... ale to już od kasiory zależy na co będzie stać.... Pewne fanty można dokupować z czasem ;)

 

W przyszłości założenie samodolewki oraz RO/DI oraz większa solniczka haha :)

https://az-led.pl/kalkulator1/

SUGEROWANA MOC LAMPY 66 W
Wybrany współczynnik moc-objętość 0.40 W / litr
Optymalny współczynnik moc-objętość 0.48 W / litr (obliczony na podstawie wymiarów)
Wybrano: metoda 4
Prąd zasilacza: 600mA
 
Diody 1W
prąd zasilacza
300mA
P~1.0W
Diody 1W
prąd zasilacza
350mA
P~1.12W
Diody 3W
prąd zasilacza
600mA
P~2.0W
Diody 3W
prąd zasilacza
700mA
P~2.4W
Ilość diod białych w paśmie 6000-6500K
12
11
6
5
Ilość diod białych w paśmie 7000-8000K
13
12
7
5
Ilość diod białych w paśmie 8000-10000K
20
18
10
8
Ilość diod white full spectrum VIS w paśmie 400-780n
15
13
8
6
Ilość diod niebieskich royal blue w paśmie 440-450n
5
4
3
2
Szacunkowy sumaryczny strumień światła całej lampy w lumenach
6225
5975
6077
5820
Szacunkowa siła światła w lumenach na litr
37.70
36.18
36.80
35.24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Okres wakacyjny. Kto nie na plaży to w górach albo w ogródku, a nie w internetach :).

Wracając do poważnych spraw.Dlaczego tak bardzo bronisz się przed tym sumpem? 200 litrów to już kawałek akwarium i sump zdecydowanie ułatwi wiele rzeczy. Począwszy od samego wyboru odpieniacza, poprzez szersze możliwości konfiguracji mediów filtracyjnych, a skończywszy na estetyce i wygodzie upchnięcia w nim grzałek, sond i innego ustrojstwa.
Z doborem cyrkulacji myślę, że zmierzasz w dobrą stronę, przy dwóch pompach łatwiej ustawić optymalny przepływ. Oprócz wielkości akwarium trzeba jeszcze brać pod uwagę ilość i ustawienie skały oraz późniejszą obsadę koralowców.
Filtr RO/DI przyda się od samego początku.
Eheim ze słodkiego to pewnie kubełek, w solniczce się nie przyda, ale możesz go zamienić na pieniądze, a pieniądze na coś do solniczki :icon_mrgreen:.
Ten kalkulator LED jest do słodkowodnego akwarium, diody 6000K i 7000K do solniczki się nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo ... wysłałęm im zapytanie czy do morskiego tez mogą kalkulator mieć... zobaczymy co odp. Na YT sporo materiało dot. składania LED. Szkoda, że to nie do morkiego bo fajny pomysł z tym kalkulatorem. Z tego co pamiętam do diody 8500K w zwyż tylko chyba pasują, oczywiście te Royal Blue, czy Full Spectrum tez.

A co powiesz o UV żeby na tylnej części panelu mieć z 3szt skoro moja listwa będzie miała ok. 60-65cm, Myślę też o 2giej jako nocne - pewnie pare blue. Ale z tym świtem i zmierzchem na głównej taśmie to myślę , żę będzie trafiony pomysł.

Co do filtra Eheim tak to kubełek ... - oczywiście sporo za niego mógłbym dostać bo to wysoki model ale zastanawiam się nad pozostawieniem jako alternatywa w razie W ;)

Co do sumpa... solniczka jak widzisz 70x50x50 lub 70x 55x55 będzie i tylko tak z żoną wybegocjowałem że w miejscu w któym ma być to sump sie nie zmieści w szafce pod... bo szafka albo sam zrobie albo na zamówienie będzie pod wymiar - więc małoby było miejsca na sump. Jeśli po 2 latach tak myślę wsio będzie OK to zrobie remont - w salonie  - i może uda się wtedy ok 400l wstawić a wtedy juz tylko i z sumpem ;) Wiele osób z powodzeniem takie do 200l bez trzyma więc skoro może yć trochę trudniej to lepiej teraz niż w tym wiekszym .. a to będzie jako szkolne, żeby się nauczyc ;)

Jeśli chodzi o skałki to jeszcze się zastanawiam . Sporo dzisiaj oczytałem tu na forum ZA i Przeciw żywej skale - więc to dopiero jak już edzie baniak zakupiony ustalę. Oczywiście startuję z wodą z już pracującej solniczki oraz trochę piasku też pewnie wycyganię hahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×