Skocz do zawartości
Artur1981

Planowany początek przygody z akwarium morskim.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam w najbliższym czasie rozpocząć przygodę z akwarystyką morską. Do tej pory interesowałem się tylko słodkowodną więc w tym temacie jestem kompletnie zielony. Myślę nad zakupem używanego zestawu. Mieszkam w okolicy Kołobrzegu. Czy jest ktoś może w okolicy, kto chciałby sprzedać takie kompletne akwarium i ewentualnie pomógł z wystartowaniem?
Rozważam również wykorzystanie mojego 200l bez sumpa i do tego zakupić Tunze Reefpack 250... Co o tym myślicie? Chyba, że macie jakieś inne propozycje... Pozdrawiam.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od Twoich oczekiwań i budżetu na ich realizację ?. Jeżeli akwarium które masz jest w dobrym stanie to pewnie da się go wykorzystać. Z podstawowych urządzeń na pewno przydałby się odpieniacz, może być ten ze wspomnianego Reefpacka, albo coś podobnej lub nieco większej wydajności. Do tego jakiś filtr z opcją stosowania wkładów biologicznych, absorbentów. Kolejne dwa ważne elementy to lampa oraz filtr RO i DI do przygotowania wody.

Za używanym akwarium lub sprzętem możesz się rozejrzeć w forumowym targowisku.
Warto też poczytać wątki w dziale dla początkujących akwarystów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak lampa to będzie belka led tylko zastanawiam się jakiej ma być mocy tzn. ile potrzebne będzie wat na taki zbiornik... A jeśli chodzi o filtr RO i DI to możecie polecić mi jakiś rozsądny zestaw np. z allegro w dobrej cenie... (bo jest tego naprawdę sporo)  Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzasz kupić gotową lampę czy budować własną? Jeżeli chcesz składać sam to możesz się zasugerować gotowymi lampami przeznaczonymi do tej wielkości akwarium, np. Maxspect RSX R5-150, Spectra 2, itp.
Co do filtra RODI to nie polecę Ci konkretnego modelu bo nie wiem co tam teraz na allegro mają, a swój filtr składałem sam z wybranych elementów. Przy wyborze zwróć przede wszystkim uwagę na najważniejszy element, czyli membranę, nie kupuj najtańszych. Dobrej jakości membrany produkują takie firmy jak Aquafilter, czy Filmtec. 50 GPD spokojnie wystarczy przy takim baniaku, im mniejsza wydajność membrany tym zazwyczaj dłuższa jej eksploatacja, oczywiście pod warunkiem regularnej wymiany prefiltrów dobrzej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też za jakiś czas zamierzam startować ze swoją solniczką jestem z Koszalina. Na OLX widziałam baniaczki do sprzedania w Kołobrzegu, a jak coś to jest koleś w Koszalinie co prowadzi sklep akwarystyczny i ma dużą wiedzę o morskich - zakłada na zamówienie itp

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :) Zdecydowałem, że wykorzystam mój obecny baniak. Właśnke jestem na etapie kompletowania sprzętu. Będę chciał wystartować na części dojrzałej wody. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mi takiej użyczy ;) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę robił podobnie ;) i właśnie od tego kolesia ze sklepu będę  brał ... coś mówił że 15pln za 20l chce ...

A na "żywej skale" czy gruzie robisz ?

 

W dniu 1.08.2018 o 22:27, Artur1981 napisał:

Tak lampa to będzie belka led tylko zastanawiam się jakiej ma być mocy tzn. ile potrzebne będzie wat na taki zbiornik... A jeśli chodzi o filtr RO i DI to możecie polecić mi jakiś rozsądny zestaw np. z allegro w dobrej cenie... (bo jest tego naprawdę sporo)  Z góry dzięki za pomoc.

Artur może ten link Ci pomoże ja robię na tej podstawie swoje oświetlenie

https://az-led.pl/kalkulator1/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że fajny kalkulator ale chyba tylko do zbiorników słodkowodnych. Napisałem też mail do ich biura z zapytaniem. Może oni coś pomogą. A o którym sklepie zoologicznym mówisz? I fajnie, że będzie opcja zakupu wody od niego. Ja planuję start na suchej skale, żywym piasku i wodzie 50% dojrzałej. Może to wszystko szybciej ruszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki masz rację... napisałem do nich czy maja podobny do solniczek czekam - jak dostanę dam znać.

Mam też takie info może się przyda to na pewno do morszczaka ?

https://ecotechmarine.com/products/radion

Tu masz link do YT koleś ma na imię Mariusz - obejrzyj (3 części) :

https://www.youtube.com/watch?v=TaJzsxg9M-M

to sklep:

http://www.wodny-swiat.pl/

Ja od niego za starych czasów słodkowodnego baniaka brałem palety i zawsze zdrowe i dogadać się szło... ;)

 

ehhh

może kiedyś się takiego dorobię ;) Fajnie koleś wykombinował...

 

Ten sklep ze Świdwina znasz ?

https://www.akwarystyczny24.pl/

 

znalazłem fajny sklep ze sterownikami i masz w linku o budowaniu LED listwy wraz ze sterownikiem - wschody/zachody

http://magu.pl/aqma-led-control

https://aqma.pl/

Edytowane przez RafiX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam i życzę sukcesów .

Szkoda , że na stronie sklepu z Koszalina nic nie ma , moja dróga połówka jest z Łekna . Może jak przyjadę to odwiedzę sklep . 

Zastanów się czy chcesz mieć graty w środku , bo zawsze możesz kupić otwornice do szkła i wywiercić otwory na spływ . Ja u siebie sam wierciłem , w poprzednim też i paru znajomych również , jak do tej pory nic nie pękło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Witam i życzę sukcesów .

Szkoda , że na stronie sklepu z Koszalina nic nie ma , moja dróga połówka jest z Łekna . Może jak przyjadę to odwiedzę sklep . 

Zastanów się czy chcesz mieć graty w środku , bo zawsze możesz kupić otwornice do szkła i wywiercić otwory na spływ . Ja u siebie sam wierciłem , w poprzednim też i paru znajomych również , jak do tej pory nic nie pękło .

Właśnie widzę że nic nie ma :(

A co do sumpa bo pewnie chcesz mnie na niego namówić to nie dzięki jak będę zakładał takie powyżej 300l to na 101% z sumpem ALE to będzie bez

Polecam na YT Aqua Amator... koleś pokazuje od założenia do obecnego stanu co i jak... - zresztą i tak na sumpa bym teraz do tej solniczki nie miał miejsca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikogo nie namawiam , dałem tylko propozycję . Jest sporo fajnych zbiorników bez sumpa . A kanał widziałem , wątek na forum też . Sam miałem okazję oglądać 300l bez sumpa i było super . Brałem wtedy od tego pana szczepki do mojego starego zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×