Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jetem w trakcie zakładania morskiego i mam pytanie jaką polecacie skalę żywą czy suchą i gdzie najlepiej kupić , proszę o doradzenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa ma dużo plusów w tym ze to  jest dodatkowa filtracja biologiczna, są na tym rożne glony ,gąbki , mogą się też trafić żywe zwierzęta(kraby,ślimaki) , szczepki koralowców.

Sucha to zwykła sucha skała ,,martwa" albo syntetyczna na której niema nic, ale że są sztuczne to jest większy wybór do aquascapingu.

1.Nigdy nie zostawiaj żywej skały bez wody (chyba ze na chwilę) bo to co jest pożyteczne to wszystko zdechnie i skała do wyrzucenia 

2.Zawsze startuj na żywej skale, pomoże ci w ustabilizowaniu zbiornika. Jak startujesz to daj od razu tyle skały ile ci koledzy z forum powiedzą bo jak później dodasz to może być załamanie ekosystemu i zaczną się kłopoty. Możesz założyć zbiornik z suchą i żywą, ale żywej musi być więcej 

3.Najlepsza skała to jest taka z działającego zbiornika bo już są bakterie na niej, poszukaj na targowisku na forum albo na olx lub allegro

-Możesz po pytać na forum kto jest z twojej miejscowości może ktoś odstąpi trochę skały z sumpa i wody na start 

-Później są sklepy lokalne że byś mógł pójść do tego sklepu żeby taką skałę pomacać, po dotykać, określić ile waży, jaki ma zapach. Skała wysokiej jakości jest lekka, porowata i pachnie morsko ale nie śmierdzi, jak śmierdzi to od razu ją skreśl

-Na końcu są sklepy internetowe typu: erybka, jadwigamorska, twoja-rafa.pl(sklep z mojego miasta, polecam, trochę drogo :wink:) itp.

A no i pamiętaj żeby uważać na ,,aiptasia" bo z nią to ciężko 

No chyba tyle, ja ci życzę udanego zbiornika i czytaj czytaj i czytaj 

Powodzenia z morszczyzną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Ja na poczatek chce uzyc martwej skaly, marwe galezie koralowcuw i inne szkielety wapienne, chce dodac bakteri i tym sposobem powoli saktywoac martwa skale. 

Pozdrowienia 

20190117_184855.jpg

IMG-20181218-WA0003.jpg

20190117_184745.jpg

20190117_185026.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×