Skocz do zawartości
piotrek86

akwarium kostka 80l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W końcu nadszedł czas na zmianę akwarium słodkowodnego, na morskie. Aby zacząć nowy rozdział, warto by było się czegoś nauczyć i po testować, dlatego zanim założę coś większego (docelowo 250-350l) chciałbym spróbować swoich sił na tym co już mam: kostka 40/40/50 - 80l, filtr kubełkowy aqua nova NCF1200, grzałka z termostatem 200W. Chciałbym głównie skupić się na stworzeniu rafy + kilka drobnych rybek, jak np błazenki, kraby (do czegoś takiego jak poniżej chciałbym dążyć - zdjęcie z google) natomiast nie chciałbym wchodzić na razie niepotrzebnie w koszta:

nano1.thumb.jpg.817950d2d3d760cc83431b6354f5be59.jpg

moje pytania:

1. czy filtr kubełkowy, który posiadam da radę?

2. jakie oświetlenie dokupić?

3. falownik jeden czy dwa? Jakie polecacie?

4. czy odpieniacz jest potrzebny? Czy cotygodniowa podmiana wody wystarczy?

5. myślałem o kupieniu części żywej skały (ile wg Was powinienem kupić?) oraz uzupełnieniu/doklejeniu do niej suchej skały, do tego żywy piasek na dno

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. W morskim nieprzydatny, sprzedaj. Zamiast niego polecam kaskadę.
ad. 2. Przy tych wymiarach (40 x 40 ?) nie wejdą niestety T5 24W, ale możesz spróbować ze świetlówkami kompaktowymi 24W, albo lampą ledową.
ad. 3. Jeśli zastosujesz kaskadę to jeszcze jeden falownik. Jaki, to zależy od budżetu. Najtańsze są chińczyki Jebao/jvp, ale trwałość idzie w parze z ceną.
ad. 4. Da radę bez.
ad 5. Najlepiej kup tylko żywą, 7-10 kg powinno być ok, zależy od skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

 

pytanie kolejne: czy w oświetleniu opcja cykli wschodów, zachodów, burz itp jest potrzebna czy to bardziej marketing i ewentualnie względy urozmaicenia dla naszego oka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej to taki diwajs atrakcyjny dla ludzkiego oka. Być może jakiś minimalny wpływ na mieszkańców akwarium ma, ale nie wiem czy są na to poważne dowody naukowe :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @piotrek86 https://www.olx.pl/oferta/woda-ro-woda-odwrocona-osmoza-CID103-IDrnltH.html#eabc25c398

Zwykła ro, chyba się nada, lecz powinna byś jeszcze DI ale takie filtry żywicy pierwszy lepszy 90zł a cały ro+di to 190zł widziałem, popytaj na targowisku albo w odpowiednim dziale 

Edytowane przez adid0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×