Skocz do zawartości
Zbyszek62

Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie się zarejestrowałem i kłaniam się wszystkim miłośnikom akwarystyki morskiej. Jestem posiadaczem akwarium roślinnego 162 litry 90/40/45 i jak pewnie wiecie bez żadnego doświadczenia z akwarystyką morską . Moje pytanie na początek jest takie, czy przy tej wielkości dam radę z utrzymaniem zbiornika bez sumpa nie mam gdzie zmieścić w szafce ( przegroda wzmacniająca w szafce). Nie ukrywam że interesują mnie korale, proszę o poradę bo nie wiem czy zacząć robić zakupy w kierunku osprzętu. Na pewno będę miał jeszcze wiele pytań i liczę na wyrozumiałość . Pozdrawiam wszystkich forumowiczów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Musiał Byś zastosować filtr kaskadowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wystarczy, pytanie czy planujesz zastosować również odpieniacz, czy samą kaskadę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przesadzisz z obsadą to poradzi sobie. Co do kaskady to równie dobrze możesz zastosować FZN-3 Aquaela, pojemność filtra jest bardzo zbliżona a cena zdecydowanie niższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę  jeszcze o Sumpie ale w szafce mam miejsce na 35/25cm i nie wiem czy jest sens robienie czegoś takiego .Lepszy był by filtr Przelewowy? Na początek chciał bym zacząć z koralami oczywiście  coś łatwego s żeby cieszyło oko. Jeszcze bym się poradził co do lampy bo moja od rosliniaks się nie nadaję.

Może odpieniacz Aqua Medic Evo 500 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym AM Evo 500 i trudno mi cokolwiek o nim powiedzieć, spróbuj poszukać opinii w internecie. Ew. może ktoś na forum go ma i mógłby temat rozjaśnić.
Bardzo mało miejsca jak na sump, jaką wysokość zmieścisz? Po odjęciu miejsca na pompę powrotu, odpieniacz, grzałkę zostanie niewiele przestrzeni dla wkładów filtracyjnych, chociaż na pewno więcej niż w kaskadzie. Musisz też wziąć pod uwagę, że potrzebne byłoby wklejenie komina, zastosowanie przelotów oraz przygotowanie całego orurowania.
Jaką lampę masz z roślinnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź na moje pytania, lampa jest ledowa myślałem o rozbudowanie lampy o dodatkowe diody do morskiego.

Co do wysokości sumpa to spokojnie 40cm..Myślałem o zastosowanie pudełka przelewowego Overvlow tylko czy nie będzie za głośno? Co do zastosowania led to zastanawiam się nad Royal Blue  450 i Aktynice 425 Dziękuję za  wszystkie podpowiedzi  napewno mi pomogą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierz lepiej kaskadę. Mikro sump + pudełko przelewowe wróży więcej problemów niż korzyści. Jedyny plus w tym przypadku to pozbycie się odpieńka i grzałki z baniaka, pojemność filtra po odjęciu miejsca na sprzęt będzie niewiele większa niż kaskady.
Co do ledów, chyba najbardziej popularne zestawienie to  białe + royal blue, w róznych kombinacjach ale z przewagą białych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dołożyłem do mojej lampy ledy Royal Blue  zostawiłem  Ful Spectrum i wszystkie białe zobaczymy jak to się zgra. Teraz szukam od pieniacza  Tuze 9004 i kaskady zostanę przy Sachem Tidal  110 ma większy przepływ i większą pojemność niż Fzn 3 . Muszę sprzedać swój roczny filtr Eheim Experiense 250 może ktoś jest zainteresowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobór cyrkulacji zależy m.in. od planowanej obsady, wielkości/kształtu akwarium i po części też od ułożenia skały. Podejrzewam, że na początek wybierzesz koralowce miękkie. Częściową cyrkulację zapewni kaskada, do tego powinny wystarczyć dwie pompy około 2000-3000 l/h. Dobrze gdyby miały regulację, wtedy możesz wziąć nawet coś mocniejszego z zapasem i odpowiednio zmniejszyć przepływ. Jeśli chodzi o konkretną markę to zależy przede wszystkim od budżetu :). Najtańsze są chińczyki JVP, Jebao, troche droższe Aquael, Newa, wyżej Hydor, Tunze i dalej Vortech.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Flipper za odpowiedź, z tymi tańszymi to mogą być kłopoty i jak mówi stare przysłowie że biednego nie stać na tanie rzeczy . Od  4000 l/h z regulacją powinno być dobrze co do firmy muszę przemyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem podobnego zdania, nie stać mnie na kupowanie byle czego. Kilka razy próbowałem i musiałem kupować drugi raz :).
Około 4000 l/h ok, ale też żeby była możliwość zmniejszenia przepływu do np. 2000, gdyby się okazało, że pompa robi pralkę w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsza część pytań , czy na początek zostać  przy  skale i zrezygnować z piachu żeby nie było niespodzianek? No i co zastosować pod skalę?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę możesz dać bezpośrednio na szkło. Jeśli nie do końca Cię przekonuje bezpieczeństwo takiego rozwiązania to możesz podłożyć np. kratkę rastrową lub miękkie PCV / spienione PCV. Chyba, że planujesz bardziej wymyślne, ażurowe konstrukcje, to możesz osadzić skałę na stelażu sklejonym z rurek PCV.
Na decyzję o dorzuceniu piachu na dno masz jeszcze czas, można dodać go po ułożeniu skały i wystartowaniu baniaka. Według mnie akwarium z piachem wygląda lepiej, nie jest tak "łyso", tylko bardziej naturalnie :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×