Skocz do zawartości
jarek_1987_

Start sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko o start sumpa.

Akwarium będę miał za 3-4 tygodnie, więc postanowiłem wystartować z samym sumpem. Najpierw osole wodę i przygotuję ja w oddzielnym zbiorniku później zasypia DSB i wieje wodę i teraz moje pytania.

1 czy do DSB mogę dać 8 cm drobnego zwirku praktycznie piasku może jakiś konkretny?  Dalej czy mogę na ten piasek dać warstwę 2 cm żywego piasku.

2. Czy mogę ma.to wstawić żywa skalę z 2-3 kawałki żeby potem przenieść ja do akwarium.

3 po jakim czasie można dodawać pierwsze życie do DSB będzie nad nom 25 cm wody i docelowo ma być tam refugium jak już skalę zabiorę :)

4. Czy dawać tam jakąś flizelinie wate cokolwiek aby dołożyć filtracji mechaniczna czy wstawić taka przegródke przy zrzucie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą wodę, którą zamierzasz wlać później do akwarium chcesz przepuszczać przez założone teraz DSB, czy uruchomić samo DSB w sumpie?
Nie zasypuj żywym piachem, kup zwykły, suchy, najdrobniejszy jaki dostaniesz, nawet 0,5 mm się nada. Skałę tymczasowo możesz umieścić na piachu. Życie sugeruję wprowadzać jak już system dojrzeje, niezależnie czy do refugium czy do zbiornika głównego.
Do filtracji mechanicznej możesz dać tzw. skarpetę na spływie albo przegrodę z włókniną filtracyjną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę uruchomić sumpa 100L z całym obiegiem i obok postawię akwarium 240L wleje do niego wodę i ją zasolę. Za 4 tygodnie przywiozę główne akwarium od szklarza 200L i wleje do niego wodę z 240L (dla uszczypliwych oczywiście tyle ile się zmieści) i podepnę pod komin Sumpa :) Żywą Skałę wstawię początkowo w miejsce odpieniacza tam będzie najlepszy przepływ ze względu na zrzut wody. DSB chciałem zasypać piaskiem kwarcowym 0,01-0,03 granulacja. Refugium zasiedlę dopiero jak woda dojrzeje czyli pewnie jak podepnę główny zbiornik już.

Wiecie wszystko jest podyktowane zwykłą chęcią patrzenia już na skałę :) która dojrzewa :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania co do piasku w DSB są różne, jedni mówią żeby dawać aragonitowy, inni mają od dłuższego czasu kwarcowy i żadnych skutków ubocznych nie widać, kolejną grupę zwolenników ma piasek żywy. Według mnie zwykły kwarcowy się sprawdza i to jego pierwsza zaleta, drugą jest niska cena :). Podstawowe warunki zastosowania są dwa: 1. jak najdrobniejsza frakcja, 2. bardzo dokładnie wypłukany.

Edytowane przez Pawlick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×