Skocz do zawartości
jarek_1987_

Pierwszy projekt Morski 200+ sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciał bym założyć morskie akwarium o wymiarach 100/50/50 lub 80/40/40

co do wielkości zbiornika to nie jest ona dyskusyjna muszę liczyć się z małym metrażem a te 20 cm długości wiele zmieni w moim życiu :)

Chciałem zacząć od projektu sumpa/ sampa gdyż to właśnie on wydaje mi się najważniejszy i pod niego będę projektował dalej szafkę.

Myślałem o zbiorniku 80 dł na 40 szer i 35 wysoki, poziom wody w pierwszej komorze wlotowej 26 cm przelew górą do komory 25 cm h z od pieniaczem przelew góra dół, do DSB głębokość DSB 5 cm starczy czy dać więcej nad DSB wolna przestrzeń również 25 lub 24 cm co będzie lepsze? i tam będzie refugium i jakaś żywa skała, po tym przelew górą o szer. 5 cm żeby można było zamontować gąbkę żeby się glony nie przedostały dalej a w pierwszej fazie zostawić bez gąbki dołem 3 cm przelot dalej i do góry 24 cm ściana przelewowa górą do komory 15x30 gdzie będzie stała pompka i grzałka i ewentualnie będize troszkę wolnego miejsca na dodatkowy ekwipunek. Jakie oświetlenie byście mi zaproponowali do Refugium ? 

pompę zaplanowałem 

Poniżej dwie grafiki przedstawiające jak ma to na oko wyglądać, proszę o podpowiedzi co byście zmienili a co zostawili jak jest ??

DSC_0352[1].JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 cm na dsb mało . 10cm ok.Ta pierwsza komora to do czego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam ma pływać woda myślałem na jej sensem i uznałem że może w przyszłości tam rurkę dam wpływu wody do dna i nad nią zamontuję pierwszą gąbkę żeby przez nią woda przepływała dopiero do odpieniacza. Jak zrobię 10 cm DSB o nad nim będdzie 15 cm wody to wystarczy na refugium i skałę czy myle pojęcia i nie może być nad DSB Refugium?

Edytowane przez jarek_1987_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pierwsza komora zbędna. Nad dsb refugium oki. Ale bez skały . Nad dsb woda musi  przepływać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie do refugium to halogen led 10 / 20w 6000k zwykły z castoramy.

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy refugium nad dsb może być a skalę zrobić oddzielne miejsce za czy przed refugium najlepiej? W sumie mógł bym jeszcze zrobić tak żeby przenieść dolewkę tam umieścić pompę a w miejscu gdzie była pompa wstawić skałę (zależy mi na tym żeby mieć tam skałę :) )

Edytowane przez jarek_1987_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnych gąbek tylko wata. Ja bym skały do sumpa nie dawał jak coś to siporax za dsb.

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytko już prawie gotowe, :) czekam tylko aż wszystko już będzie i zaczynamy :)

 

1. Cyrkulator Jebao RW 4 jeden już kupiony od kolegi z forum :) czy wystarczy ?

2. odpieniacz  Deltec SC 1351 

3. pompa obiegowa Jebao DCS-3000 z kontrolerem o wydajności 900-3000 L/h

4. sump 80*35*40 podzielony na 3 komory odpieniacz grzałka DSB z refugium Dolewka.

5. akwarium 100*40*50 z kominem wewnętrznym  rury 32/32/25 

6. oświatlenie 4*39W T5 daje to 156 W jakie świetlówki byście mi zaproponowali (tak jestem leniwy idę teraz na łatwiznę :) )

7. Sucha Skała 32 kg

8. Żywa Skała 6 kg

9. żywy piasek warstwa około 2 cm

10. testy PH, KH, CA i PO4, No2, No3, zasolenia czy jeszcze jakieś ?? 

11. grzałka 200W (tutaj będę experymentował muszę sporo podnieść wodę w stosunku do pomieszczenia. przynajmniej przez pierwsze 3 miesiące)

12. Dolewka grawitacyjne z mniejszego akwarium o poj około 20 L umieszczonego nad sumpem.

13. FILTR RO/DI 75 zamówiony z  żywicą

Edytowane przez jarek_1987_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja również startuje. Akwarium 105x55x55 (330l). Start na samej suchej skale. Miałem przygotowane ok.40 kg. Teraz mogę stwierdzić, że to za dużo. Chyba, że ktoś lubi usypaną górę skały. U mnie poszło ok. 26 kg.

20180530_212845.jpg

20180524_184111.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×