Skocz do zawartości
fafik

czy to ma sens

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM WSZYSTKICH
hej jestem tu nowy wiec gotowy jestem na krytyke i oczywiscie dobre rady.

Jakos sie stalo ze zaczolem interesowac sie morskim akwarium i chcialbym takowe posiadac u siebie w domu mysle o akwaium 150x50x50
oczywiscie z sumpem (tylko jeszcze nie doczytalem jaki bylby odpowiedni do takiego (chyba duzego ) akwarium

szukalem czytalem i moze sie pomylilem czy dobrze dobralem prosilbym o ocene i o rady

1 Filtr RO+DI 75 firmy aquarius
2 Reef Octopus NW-110-6520B odpieniacz

Pojemność akwarium: 300 – 400l
Wymiary: 270x170x500mm
Średnica tuby: 120mm
Ilość zaciąganego powietrza: 200l
Model pompy: OTP-1000S
Pobór mocy: 13W
3 Grzalka Aquael - Easy Heater Plastikowa Grzałka z termoregulacją
4 pompa Jebao/Jecod DCP-10000
5 Popma dozujaca Pacyfik Sun Kore 5th
6 pompa cyrkulacyjna Maxspect Gyre Generator XF-250 ( niewiem czy z tym obejdzie sie bez falownikow bo to raczej z gornej polki a mam mozliwosc taniej dostac wiec pomyslalem o tym )
7 automatyczna dolewka Pacific Sun - Sentry ATO, automatyczna dolewka
8 oczywiscie swiatlo (NIE MAM POJECIA ) czytam czytam i nie mam pojecia co i jak dopasowac do tego rodzaju akwarium
9 no i ten nieszczesny sump bo tyle jest rodzajow ze moze poslucham bardziej doswiadczonych kolegow jaki opracowac do tego typu litrazu
10 skala zywa czy nie ale raczej bede za zywa i zywym piaskiem tylko nie wiem ile skaly by bylo tak akurat nie za malo i nie za duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zacznijmy od tego co chcesz mieć w akwarium. Sump standard 3 komory. Pompa obiegowa 3-4tyś wystarczy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak . Lampa 6x54 t5 starczy. Odpieniacz to stary deltec ap , apf 600 starczy lub samo body I dać pompę tunze wystarczy ta najsłabsza.Ten octopus też oki.Skała tak z 30 kg . Co do cyrkulacji to sam maxspet może być mało.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a jest coś o czym zapomniałem lub coś co mogło być przydatne w tego typu akwarium no i zastanawiam się grubo nad kominem cze wewnętrzny na krótkim boku czy zewnętrzny ponieważ nie wiem do końca czy akwarium będzie stało szersza częścią do ściany czy ta krotka aby moc oglądać je z dwóch stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrał bym zewnętrzny . Zastanòw się nad metodą prowadzenia akwarium żeby wybrać raz I nie kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze takie cos mi sie nasuwa czy ten odpieniacz no napisalem moze byc i ta pompa obiegowa czy np nie kupic mocniejszego bo chyba jest jakas opcja regulacji tych dwoch urzadzen bo z jednej strony miejsce mam i niewiadomo jak to bedzie dalej czy nie zechce powiekrzyc danego akwarium co sadzicie o tym pomysle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę szkoda taką mocną max 5-6tys regulowana . Odpieniacz szkoda dawać jakiegoś potwora . Możesz dać tego z pompą regulowaną.Ale bez przesady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz akwarium 300-400 litrów to szukaj odpieniacza, który jest przeznaczony do akwarium 600-800 litrów wg. producenta. Ten Reef Octopus NW-110-6520B będzie zdecydowanie za mały do takiego litrażu. Prędzej już wspomniany Deltec APF600. Zwróć uwagę na pobór powietrza, szukaj czegoś ~400 l/h. Jestem zdania, że na odpieniaczu nie warto oszczędzać, lepiej mieć zapas wydajności i odpowiednio wyregulować niż planować na styk. To najważniejszy element filtracji.
Jedna pompa cyrkulacyjna Gyre XF250 może nie wystarczyć przy tych wymiarach akwarium, biorąc pod uwagę  typ przepływu jaki generuje. Dużo zależy jeszcze od tego jak ułożysz skałę i w jakiej ilości, ale mogą się przydać dodatkowe pompy do wyeliminowania martwych stref.
DCP-10000 jako obieg powinna być ok, trzeba brać poprawkę na to, że jej rzeczywista wydajność jest niższa oraz pojawiają się straty w przepływie zależnie od tego jak poprowadzisz rury powrotu.
Do oświetlenia 6-8 x 54W T5, albo jak masz budżet to LED i zapominasz o wymianie świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli te 30 kg skały by było ok a co z piaskiem jakoś nie potrafię policzyć ile by to było potrzebne oczywiście myślałem o żywym i o jakim grubszej ziarnistosci tego jest tyle że aż głowa boli 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×