Skocz do zawartości
sebb75

Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Wreszcie spełniłem swoje małe marzenie i założyłem małe (póki co) akwarium morskie. W kilku zdaniach zrelacjonuję co w nim słychać i poproszę o dalsze wskazówki.

Akwarium z wyposażeniem dostałem w prezencie - to Newa More 30R, używane.

Po solidnym wyczyszczeniu wszystkiego pojechałem do sklepu i zakupiłem 4kg żywego piasku, 2 żywe skały i w prezencie dostałem wodę z akwarium do zalania.

Dowiedziałem się, że wpierw będzie czysto, potem brudno i znów czysto i po tej sekwencji i zrobieniu testów można myśleć o pierwszych zwierzakach.

No więc po kilku dniach skała na górze obrosła małymi glonami, pojawiły się 2 maleńkie "brązowe "rurki" długości ok 5mm, po 10 dniach wylazły 2 błękitne wieloszczety, jeden mały, drugi większy, z tym, że małego widziałem ze 3 razy w ciągu kilku dni, a większy pokazał się tylko raz. 2 dni temu, czyli po 16 dniach pojawiły się na szybach chyba oczliki i są do teraz.

Poza tym nic więcej nie zauważyłem i tu pierwsze pytanie: czy skoro dostałem żywą skałę nie powinno pokazać się więcej życia? Muszę zaznaczyć, że skała trafiła do zbiornika po ok 1,5 godziny od zakupu, była przewieziona w szczelnie zamkniętym worku, ale bez wody więc nie wiem czy to mogło spowodować wymarcie jakiejś części życia.

Co 2 dni sprawdzam temperaturę i gęstość salimetrem - temperatura 24C, gęstość 1.020

Drugie pytanie: akwarium jak było czyste tak jest nadal, jedynie na szybach widzę lekkie naloty glonów.

Trzecie pytanie: czy dołączony do zestawu cartridge z węglem od filtra trzeba wymieniać na nowy czy wystarczy go dobrze wypłukać?

Poniżej zamieszczam 2 zdjęcia - całości i wieloszczetów, z których póki co mocno się cieszę:)

 

 

akwarium.jpg

wieloszczety.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy ta skała była z frachtu czy taka ze sklepu . A glony jeszcze przyjdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kajto napisał:

Hej. Czy ta skała była z frachtu czy taka ze sklepu . A glony jeszcze przyjdą.

Cześć, to skała że sklepu. Jaka jest różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża. Całe życie jest w tej prosto z frachtu . A ta ze sklepu to taka od gazowana gdzie wszysto dobro sobie poszło.

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, kajto napisał:

Duża. Całe życie jest w tej prosto z frachtu . A ta ze sklepu to taka od gazowana gdzie wszysto dobro sobie poszło.

Ok, czy w takim razie coś z tego jeszcze będzie? Czy ewentualnie życie można tam wprowadzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obserwuj w nocy. Powinny robaczki chodzić. MOrzesz wprowadzać.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kajto napisał:

Po obserwuj w nocy. Powinny robaczki chodzić.

 

Nie wystraszą się światła jak zapalę latarkę?

Edytowane przez sebb75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły dot. zawartości życia w skale, czasem są gratisy innym razem ich nie ma :). Skała z frachtu oprócz tych tzw. gratisów ma też sporo minusów, można z nią przynieść to czego nie chcemy w akwarium. Jeśli już tworzymy kontrolowane środowisko jakim jest akwarium to dobrze jest też samemu dopilnować doboru jego mieszkańców, a nie zostawiać tego przypadkowi.
Wkłady filtracyjne z węglem należy wymieniać, traci on z czasem swoje właściwości i nie da się go wypłukać/zregenerować.
Rada na przyszłość, najpierw skała, później piach :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, naFiji napisał:

Nie ma reguły dot. zawartości życia w skale, czasem są gratisy innym razem ich nie ma :). Skała z frachtu oprócz tych tzw. gratisów ma też sporo minusów, można z nią przynieść to czego nie chcemy w akwarium. Jeśli już tworzymy kontrolowane środowisko jakim jest akwarium to dobrze jest też samemu dopilnować doboru jego mieszkańców, a nie zostawiać tego przypadkowi.
Wkłady filtracyjne z węglem należy wymieniać, traci on z czasem swoje właściwości i nie da się go wypłukać/zregenerować.
Rada na przyszłość, najpierw skała, później piach :wink:.

Ok dzięki za odpowiedź i poradę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOntynuuję temat:) akwarium się kilka dni temu zagloniło, nieznacznie ale są glony na szybach, piasku i przybyło ich na skale. Jakie są teraz wymagania co do działań? Czy powinienem wpuścić do zbiornika bakterie? Jeśli tak jakie będą najlepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam bakterie specjal blenda I ślimaki cerydium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2018 o 14:54, kajto napisał:

Ja polecam bakterie specjal blenda I ślimaki cerydium.

Dzięki

23 minuty temu, jarek_1987_ napisał:

Podpisać się jakie bakterie łac na start zbiornika? 

Czy chciałeś napisać "podpowiedzieć jakie bakterie na start"? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jarek_1987_ napisał:

Podpytać się chciałem jakie bakterie lać na start zbiornika? 

Aha :) ja właśnie tez zbieram informacje, Kajto podpowiedział, właśnie przeglądam

Edytowane przez sebb75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie mogłeś właściwie lać od razu na starcie, ale i teraz nie ma przeszkód. Wybierz coś sprawdzonego co masz łatwo dostępne i w normalnej cenie, bo i tak cudów w tych płynach nie ma, ot zwykłe bakterie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będę robić wszystkie potrzebne testy i jeśli wszystko będzie ok myślę o zakupie pierwszych zwierząt.

I tak wypisałem sobie listę, co może zadomowić się w moim małym akwarium:

 

Koralowce: zoanthus, palythoa,

SPS - acropora, montipora

LPS - euphyllia (błazenek)

Miękkie - sinularia, sacrophyton, rhodactis (błazenek, gobiodon)

Ślimaki: tectus, trochus, cerithium, nassarius, astralium, babylonia

Krewetki: calcinus (krab), parhippolyte, lysmata wurdemani, lysmata amboinensis, alpheus randalli (pistoletowa)

Ryby: błazenek, gobiodon historio / okinawae, cryptocentrus cinctus, amblyeleotris wheeleri

Inne: wężowidło, rurówka sabellastarte, jeżowiec mespilla globulus,

 

Oczywiście lista dotyczy gatunków, które mogę uwzględnić, myślę najwyżej o dwóch może trzech zwierzakach (np. 2 błazenki i wężowidło) jeśli oczywiście to wchodzi w grę.

Proszę o podpowiedź co i w jakiej kolejności powinienem wprowadzać.

 

A ze 2 dni temu pojawiło się coś takiego (ciemnoróżowy wyrostek na samym środku zdjęcia), proszę o identyfikację:

 

coś.jpg

Edytowane przez sebb75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×