Skocz do zawartości
Gość

Po przerwie 450l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
5 godzin temu, RafiX napisał:

Graty, fajnie wyszło.?

Ja wreszcie postawiłem kropkę nad "i" i odbieram swój pierwszy baniaczek na początku października - z II ręki 150l - na razie sam skleiłem sump ok70l i jestem zadowolony (3komory) i zakupiłem skałki.

Więc czekają mnie wydatki na hydraulikę, sól, piasek oraz z 2kg żywej skały i może już w październiku uda się odpalić do dojrzewania.

To jeszcze wszystko przed Tobą . Powodzenia życzę i cierpliwości . Bo nie zawsze wszystko wyjdzie i trzeba coś przerobić , poprawić , lub mamy długi czas glony i chciało by się by już znikły . Ja mam nadal glony tylko mało , praktycznie wszystko na szybach . Lecz akwarium jest nadal niestabilne i po dodaniu ryby wyskakują trochę glony na skale . Tylko ja narazie się nie przejmuje i nie stosuję nic . Nawet wody jeszcze nie podmieniam , akwarium musi dojrzeć , a wodę podmienię gdzieś za miesiąc lub dwa . Jeśli będzie taka potrzeba . A jak będzie więcej ryb i korali , to będą podmiany i baling . 

 

25878265-122F-495D-8F55-E12775909EE4.jpeg

439F067B-8036-4587-A39F-017C7C0A3291.jpeg

C9A510FF-8968-490F-A7CA-7B72522952A4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja , doszły nowe korale , karmienie zwiększone a no3 i po4 nadal zero . Martwiłem się , że może sklep ma walnięte testy więc poleciałem i kupiłem sam . Testy z dzisiaj no3 i Po4 na zero. Mam nadzieję , że oba parametry lekko podskoczą . Samiec pterapogona drugi raz nosi ikrę w pysku , warunków na odchowanie młodych brak , więc wiadomo jak to się skończy . Glony nadal w odwrocie . Doszła jeszcze jedna pompa cyrkulacyjna , ustawiona z tyłu skały gdzie wcześniej zbierał się syfek . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa aranżacja, na kolejnych fotkach widać, że akwarium stopniowo nabiera kolorów.
Czym mierzysz PO4?

P.S. Filmy z poprzednich postów zniknęły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Pawlick napisał:

Ciekawa aranżacja, na kolejnych fotkach widać, że akwarium stopniowo nabiera kolorów.
Czym mierzysz PO4?

P.S. Filmy z poprzednich postów zniknęły?

Dzięki , testy salifetra . Po4 mierzone było też u znajomego na Hance . Filmy zniknęły za sprawą mojego synka ? , huba mu się nie podobały .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 Ostatnio pech mnie prześladuje i miałem problem z elektryką w mieszkaniu , jak by tego było mało , zaczęły wariować mi sterowniki od cyrkulatorów . Ustawione na minimum , chodziły na 100% , po przestawieniu na minimum same potrafiły się przestawić na maxa , lub odwrotnie . Po kilku dniach padły i kilkanaście godzin akwarium chodziło na obiegówce . Cała ta akcja odbiła się na koralach . Jedne sflaczały , inne się pochowały . Po powrocie z pracy zadzwoniłem do znajomego i poratował mnie czterema małymi pompami , kilka prób i 5 cyrkulatorów chodziło w akwarium, jednak nadal było źle . Ciągle syf zbierał się za skałą lub na niej . Jak zwiększyłem cyrkulację , było w miarę dobrze , lecz źle dla korali. Wcześniej na jednej małej Tunze , dwóch cyrkulatorach Aqua medic i obiegówce nie mogłem ustawić tak cyrkulacji , by syf leciał na przód akwaria . Jak wiało mocniej z tylu , to robił się silny prąd wody i było źle dla korali . W dodatku miałem ciągle zerowe No3 , mimo syfu w akwarium . Dwa tygodnie starałem się więcej karmić , by lekko podbić No3 i Po4 . Skutek tego zamętu ? Wywaliło cyjano i brązowe glony . Czyszczenie szyb , odpieniacza i pierwszej komory sumpa , dodanie bakterii i widać poprawę . Ale syf nadal w akwarium , w dodatku jeżowiec siedzi na małej Tunze i się nie rusza , wyłączyłem pompę po chwili zszedł . Kilka dni go nie widziałem , wiec przeglądam zbiornik z każdej strony i widzę , że jest z tyłu , lecz ma dziwny kolor . Słabo było go widać , po godzinie nadal siedzi w tym miejscu . Mój ciagle chodził wiec stwierdziłem , że coś jest nie tak . Jednak nie dostał bym się do niego bez wyciągnięcia skały . Po kilku minutach poprzestawiałem korale i wyciągnąłem ponad połowe skały . I tak jak się spodziewałem , Trup !!! Jak go wyciągałem puścił do wody pomarańczową maź . Ryby zestresowane , korale zamknięte mułu w zbiorniku mnóstwo , nic prawie nie widać . Jak wszystko opadło , trochę wyczyściłem szyby , odmuliłem dno i wsadziłem tylko część skały . Dolałem 35 litrów solanki i dodałem bakterie od Tunze . Teraz chodzą 3 cyrkulatory , małe Tunze 2500l/h i dwa sterowalne po 8000l/h . Jest dużo lepiej , a korale nigdy nie były tak napompowane . Mam nadzieje , że nic nie padnie . Węgla nie mam by dodać , więc narazie pozostaje tylko czekać i obserwować co się dzieje . Skałę , którą wywaliłem leży na balkonie i starczyło by jej pewnie na 300 litrowy zbiornik . Teraz muszę zamówić sterownik do moich Aqua medic , lub kupię nowe pompy . Myślałem nad dwiema Aqua illumination nero 5 , lecz one dmuchają tylko przed siebie . Czyli tak samo jak vortech . Uważam , że to wada , bo czasami trzeba zmienić kierunek strumienia a tu się nie da . Wiec myśle nad Tunze ze sterownikami 3 lub 4 sztuki , albo 2 Maxspect gyre . Jednak Maxspect ma wadę , jak wejdą ślimaki to jest lipa , oraz ludzie się skarżą na problemy z prawidłowym złożeniem i ustawieniem pomp . O Tunze jest mało negatywnych opinii . 

 

08879042-5DA1-401B-B2F5-458EE3675269.jpeg

3E6845AD-A995-4E71-882C-EFFFD7F28E03.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła kumulacja nieszczęść Ci się trafiła niedługo po starcie, ale dobrze, że akwarium wychodzi na prostą.

Nieźle wygląda ta Nero 5, w opisie obiecują szeroki strumień, pytanie tylko jak szeroki i na ile jest on silny przy tej szerokości? Ma regulacje kąta, ale z tego co widać to w bardzo niewielkim zakresie w porównaniu chociażby z Tunze. Vortechy są mocowane całkiem na na płasko, ich największa zaleta to silnik i kable na zewnątrz baniaka.
Tunze robi pompy od lat, z mniejszymi lub większymi zmianami, ale bez rewolucji i to po prostu działa. Jeżeli nie potrzebujesz aplikacji na smartfona do sterowania pompami to się sprawdzi :).
 

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, Flipper napisał:

Niezła kumulacja nieszczęść Ci się trafiła niedługo po starcie, ale dobrze, że akwarium wychodzi na prostą.

Nieźle wygląda ta Nero 5, w opisie obiecują szeroki strumień, pytanie tylko jak szeroki i na ile jest on silny przy tej szerokości? Ma regulacje kąta, ale z tego co widać to w bardzo niewielkim zakresie w porównaniu chociażby z Tunze. Vortechy są mocowane całkiem na na płasko, ich największa zaleta to silnik i kable na zewnątrz baniaka.
Tunze robi pompy od lat, z mniejszymi lub większymi zmianami, ale bez rewolucji i to po prostu działa. Jeżeli nie potrzebujesz aplikacji na smartfona do sterowania pompami to się sprawdzi :).
 

Tunze ma już nowy smart controller 7000 sterowany normalnie lub przez wii fii . Nero przyczepiany jest na dwóch magnesach i raczej nie ma żadnej regulacji , bynajmniej na wszystkich filmach i fotkach jest ustawiony na wprost . Tunze i tak dmucha szerzej od jebao lub Aqua medic , wiec by było lepiej niż jest . Wiec myśle by zamówić dwie 6055 lub 3 .

Nowe pompy już zamówione 2 x Tunze 6095 z kontrolerem 7095 , to ten starszy model z pokrętłami . Wole ten od usb , bo nie jest akwarium uzależnione od komputera . A trochę mocniejsze niż potrzebuje , wiec nie będą chodziły na pełnej mocy . Do tego zamówiłem 10l Maxspect bio-Sphere , by zastąpić skałe , która wyleciała ze zbiornika .  Nowy kontroler od Tunze smart 7000 może sterować dwiema pompami , lecz ma pare innych funkcji . 7095 i 7096 steruje czterema .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kilka dni minęło , doszły nowe korale i ukwiały . Jeden koral ma uszkodzone polipy , bo u poprzedniego właściciela spadł na piasek . Po kilku dniach już wyglada lepiej , mam nadzieje , że dojdzie do siebie . Inne czasami grymaszą i jeden dzień pięknie wyglądają , a innym razem zamykają się na godzinkę i znów napompowane . Tunze przy mojej obsadzie są zbyt mocne i starcza jedna . Może uda się wymienić na słabszy model . Po wyciągnięciu skały nastąpił nawrót glonów , na skałe już prawie znikły , lecz na tylnej szybie dalej są . Dolcia oddana do sklepu ukwiały łażą po akwarium , quadri tylko po dnie a nowy rock anemone przesówa się w nocy 5 cm w prawą stronę , a w dzień wraca na swoje miejsce . 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja , na poprzednim filmie widać jak jedna euphylia ma uszkodzoną tkankę . Dałem jej spokój i nic nie robiłem z wyjątkiem lania dwóch kropel jodu dziennie i dokarmiania , dziś wyglada super , odrzuciła obumarłą tkankę i pięknie się pompuje . Doszło też kilka rybek i następny ukwiał . 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć , aktualizacja będzie jak coś się zmieni w baniaku . Narazie doszło tylko kilka korali , lps fajnie rosną i widać , nowe główki . Sól nadal TM , bakterie zmienione na prodibio . Zostały tylko dwa ukwialy , bo inne cały czas chodziły . W zbiorniku mało grzebie , bo dostałem uczulenia , a rękawice nie pomogą ( zbyt krótkie ręce ? ) wiec trochę syfku jest na skale i dnie . Lecz czyszczę wszystko przy podmianach . Myślałem nad zmianą zbiornika na niższy , lecz lekaż nie ma pewności czy to od wody w zbiorniku , bo nigdy takich problemów nie miałem . Pożyjemy , zobaczymy .

376DCBA7-A57D-45BA-941E-E1801B09D6E5.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwariun jeszcze istnieje , chociaż wygląda średnio . Narazie znajomy pomaga mi przy zbiorniku , osobiście robię tylko to , co da się zrobić w rękawicach . Po kilku konsultacjach , lekarskich wynika , że przez szczepionkę mam problemy . Bo nigdy nie byłem uczulony na nic . A teraz jak grzebie przy zbiorniku , to robią mi się rany , w miejscach gdzie skóra miała styczność z wodą . Na 100% ta reakcja minie , ale nie wiadomo kiedy . A to przecież nie pierwszy zbiornik , który mam . Mam na dziś dwa wyjścia , likwidacja , lub zakup jamnika . Jeszcze zobaczę co zrobię . Na dzień dzisiejszy zbiornik przy 2 świetlówkach , korale jeszcze nie napompowane . Zobaczymy za tydzień jak będzie wyglądać , bo dziś jadę na urlop . 

7B326793-761E-42E1-A5D6-38E6B05BD05C.jpeg

1B87E25B-F7BA-495C-BEE5-47B1B3BDD6D0.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na urlopie , podjęliśmy z Żoną decyzję o likwidacji zbiornika . Środek zostanie sprzedany , wraz z odpieniaczem i cyrkulacją . Reszta po wyczyszczeniu i dezynfekcji będzie na słodkie . Jeśli ktoś jest zainteresowany życiem wraz ze skałą może dać znać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie powiedziałbym żebyś się nie poddawał, ale jeśli w grę wchodzi zdrowie to sytuacja wygląda nieco inaczej i nie można z tym dyskutować. Akwarium miało potencjał :thumbsup:.
Wracasz do "korzeni" jak rozumiem, czyt. do słodkiego.

Swoją drogą ciekawe jaka jest dokładna przyczyna tak ostrej reakcji po moczeniu rąk w baniaku, jeżeli do pewnego momentu wszystko było ok. Nie próbowałeś dociekać głębiej?

Zdrówka życzę i powodzenia :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć , wracam do słodkiego . Jutro przyjedzie znajomy po cyrkulację , odpieniacz i cały środek. Pierw miałem wysypkę , na rękach i brzuchu , trochę swedziała , potem skóra zaczęła pękać . Miałem robione testy , standardowe nic nie dały . Lekarz kazał przynieść wodę z akwaria , ale nic tam ciekawego nie znaleźli . Zwykła solanka , jednak po kontakcie ze skórą jest nawrót . Tylko coraz silniejszy i po teście trafiłem do szpitala . Zacząłem mieć problemy z oddychaniem i krążeniem . Na jutro jestem też umówiony ze szwagrem , spuści mi wodę ze zbiornika , zaleje kranówką , poczynić i spuści wodę . Potem ja się zajmę czyszczeniem i dezynfekcją . Pójdzie najpierw chlor na 24h , wymiana wody i nadmanganian potasu na kilka dni . 

A tak wyglada zbiornik po kilku dniach urlopu. 

B19C874F-7250-441D-A6DD-394CCC214E00.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, trochę szkoda ☹️. Jednak fajnie, że będzie słodkie. Malawi czy jakiś roślinniak?

Powiem Ci, że to dziwna sprawa z tą wodą morską. Ja na nic nie jestem uczulona a po grzebaniu przy morszczaku jakiś dramat na rękach się robi.

Staram się robić wszystko w rękawiczkach a w akwa manipulatorem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Arashi_ napisał:

Kurczę, trochę szkoda ☹️. Jednak fajnie, że będzie słodkie. Malawi czy jakiś roślinniak?

Powiem Ci, że to dziwna sprawa z tą wodą morską. Ja na nic nie jestem uczulona a po grzebaniu przy morszczaku jakiś dramat na rękach się robi.

Staram się robić wszystko w rękawiczkach a w akwa manipulatorem 

Myślałem nad rosliniakiem , bo lampa jest i 1w/litr by było . Ale jednak będzie po staremu , czyli altum orinoco , lub palety . To pierwsze bardziej mi pasuje , są mniej problematyczne . Mam w piwnicy starą pokrywę od akwarium trzeba będzie wyczyścić i przemalować , z czarnego na biały , belki już zamówione . Będzie 4x31W Led , czyli cały zbiornik mniej weźmie prądu , niż sama lampa ATI 8x54W . Narazie udało mi się przerobić sump , zdezynfekować wszystko i poczyścić . Dziś malowanie , wklejanie pokrywy , jeszcze raz wyczyszczę zbiornik i osprzęt octem . Ale to jak wrócę z pracy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×