Skocz do zawartości
Gość

Po przerwie 450l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam , udało mi się namówić żonę i dostałem zielone światło na zmianę słodkowodnego na morskie , lub postawienie drugiego zbiornika i przeniesienie moich pupili ( mam zbrojniki L46 ) do niego. Wcześniej miałem zestaw Sera 130 ( padł tak szybko jak go postawiłem , przez spalony zasilacz . Po zmianie mieszkania przez prawie półtora roku stało Eheim proxima 175 po tuningu plus sump 60l i to było to, od czego powinienem zacząć swoją przygodę z morskim. Światełko Razor 130w , odpieniacz aqua medic 1.0 , 2 pompy cyrkulacyjne Tunze i obiegówka Eheim 2000. Tego akwaria nie było słychać i wyglądało pięknie.

Zbiornik który już jest 450l ( 150x50x60 wysokość ) z kominem wewnętrznym , spływ i rewizja , otwory 45mm , grzebień 5 cm poniżej krawędzi akwarium. Zawór kulowy , w szafie jest też bramowy i po przerobieniu hydrauliki mogę go wstawić . Sump 206l  ( 94x40x55 wysokość ), po przerobieniu się nada. Pompa obiegowa Aqua medic 5.1 . Osmoza jest 2200l/Dobę wystarczy dodać żywice 

Obsada jaką planuję to w sumie same małe ryby , korale miękkie , LPS i jakiś ukwiał . 

I to co planuję dokupić:

- odpieniacz Aqua medic 1.5 ( miałem Aqua medic 1.0 dobrze pienił i był cichy ) lub deltec 1456

- cyrkulacja 2x Tunze 6065 lub coś cichego . Ponoć Tunze stream 3 są ciche , ale wielkie

- Światełko Maxspect rsx 300w tylko jest mało informacji jak to cudo świeci , lub razor 2 x 130w jak by było mało dodał bym 2xt5  , mam też możliwość kupna giesemann matrix 2 8x54 w lecz nic o niej nie wiem , prucz tego , że ponoć działa

- dolewka Tunze ( tylko pompa jest głośna )

- Skała jaka i ile jeszcze się zastanawiam , nie chcę gruzowiska.

Może coś doradzicie. Z góry bardzo dziękuje .

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium zalane 10.05.2018 , mała zmiana planów odnośnie sprzętu i na dzień dzisiejszy wygląda to tak :

Szkło i sump bez zmian , pompa obiegowa AM 5.0 to miałem na stanie ze słodkiego , cyrkulacja 2 x AM 8.1 ( kupiona jako używane , bo leżały u znajomych w kartonie aż się gwarancja skończyła ) , odpieniacz Buble Magus Curve 9 ( kupiony jako używka , lecz wody nie widział , zapakowany w kartonie , po rozpakowaniu okazało się , że brakuje uszczelki , od ustawienia wysokości piany w odpieniaczu , koszt nowej 2,8€ . A gwarancja na odpieniek wystawiona nowa przez znajomego ) , skały miało być mało , ale jest dużo . Dokładnie nie wiem bo kupowałem w ratach ale +/- 50 kg oczywiście sucha / martwa . Sól TM , grzałki Eheim 2x150W , dwa wentylatory z regulacją obrotów Cool Breeze , dozownik pokarmu JBL , sterownik temperatury AM , lampa Maxspect Razor 160W , zostanie zmieniona na ATI 8x54W , która jest już zamówiona . Dolewka Tunze .

W akwarium jedyne co zmieniłem , to ściągnełem pokrywę , w sumpie wyciełem jedną z przegród i wymyłem wszystko . Jak przyszły nowe wkłady do filtra RO zostały wymienione , trwało to kilka minut i został założony pojemnik na żywicę . Potem standardowo układanie skały i zalane wodą i tu was zwalę z nóg , bo nie zasoliłem , tylko wpuściłem ślimaki . Do słodkiego , jadły resztki , które zostały na skale . Tak się to kręciło ponad miesiąc , jak ślimaki zaczęły zdychać z głodu , zostały wyłapane i oddane znajomemu , co ma akwarium słodkowodne . Potem ułożyłem skałe tak jak miała być i zasoliłem . Glony wywaliło po 3 dniach i porosły po 20-30 cm . Po miesiącu wpuściłem ślimaki , kraby , jeżowca i mojego ulubionego ślimaka dolabella ( cudo nie ślimak ) , teraz glonów prawie nie ma , najpierw były koszone przez ekipę czyszczącą , a potem przestały rosnąć .

Z ryb na dzień dzisiejszy :

parka kunderni , Solaris , krówka i pudełko . 

Doszły też trzy miękasy i quadri . 

W akwarium prócz wymiany waty , wylewanie syfu z kubka odpieniacza i czyszczenia przedniej szyby , oraz przedmuchiwania skały nic nie robiłem . Oczywiście dolewam jeszcze wodę do zbiornika dolewki .

Testy robione w sklepie , dzisiaj również :

No3-0 , No2-0 , Po4 0,2 , zasolenie 1,024 , reszta narazie mnie nie dotyczy , bo korali praktycznie brak . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Narazie czekam na lampe i reszta glonów musi zejść . Wtedy będzie można robić fotki ?

46558F04-725F-4460-84C4-7AF649E06B23.jpeg

495D9E39-8654-4C35-A69A-9328530D2DC8.jpeg

97B941DF-BC61-4C70-BB85-826B5572225A.jpeg

9EE42CCB-F932-4DF2-8394-56A187950DA9.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow.... nie powiem, że zazdroszczę .. chociaż nie mówiąc bym skłamał haha?

Już się nie mogę doczekać kiedy swoją odpalę i będę obserwować okres dojrzewania..... Ten pierwszy baniaczek robię jako przedszkolny, żeby się nauczyć morskiego - mam doświadczenie ze słodkiego dość długie. Wolę na razie małe wziąć poznać co i jak, potem będzie jako solniczka na ukwiały i może kewetkarium ;)

A jak już będę miał wiedzę praktyczną i się przekonam że nie taki diabeł straszny to postawie 300-400l o i wtedy sump i można hodować.

Powodzenia !!!

 

ps.

Ładna kostera - wróciłem niedawno z Egiptu naoglądałem się tych rozdymek są super.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wielkie dzięki , rybka naprawdę ładna i śmiga po akwarium aż miło . Zobaczymy jak wszystko będzie szło w dobrym kierunku , tak jak do tej pory , to za rok będzie piękny baniaczek z miękkimi i LPS

D85E8AA4-AF01-4D89-81BA-4A938493CE0C.jpeg

7C864E55-A6FD-42BC-94A2-597D4E593FA8.jpeg

Edytowane przez Gość
Problem z pudełkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś przyszedłem do domu a moja rybka pudełko siedzi na cyrkulatorze i nie może się odczepić . Więc szybko wyłączyłem cyrkulator , spakowałem rybcię i zawiozłem do sklepu . Byłem umówiony ze sprzedawcą , że jak ryba nie da sobie rady z cyrkulacją , to ją oddam . Był to kolejny raz jak była na cyrkulatorze . Cyrkulacja była od paru dni skręcona na minimum . Za każdym razem nie było mnie w domu więc nie wiem ile czasy tak siedziała . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Była malutka około 2 cm , sporo o nich czytałem i sporo osób ma ten problem . Tylko trochę mnie to dziwi , bo cyrkulacja u mnie jest dość słaba . W dodatku była mocno skręcona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tej poszukaj, a najlepiej parka - ja niestety będę miał za mały zbiornik no chyba że młodziaka kupie ;)

Centropyge bispinosa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 25.08.2018 o 21:53, RafiX napisał:

to tej poszukaj, a najlepiej parka - ja niestety będę miał za mały zbiornik no chyba że młodziaka kupie ;)

Centropyge bispinosa.jpg

Piękna rybka , tylko mogę mieć potem problem z koralami ?

Doszły nowe korale , dwie eupylie , zoa , grzybek , rock anemone i jeden niefoto . Jego dostałem od znajomego , u niego przestał się pompować i marniał . Po kilku dniach u mnie ładnie napompowany , jeszcze pewnie nie jak powinien być , ale postępy widać . Mam nadzieje , że przeżyje . 

D4199514-31EF-4D63-9E4B-1372A492A70A.jpeg

639480AB-8936-4B3E-BD3D-3DC22227E8CC.jpeg

6A5F3BCB-3AD0-4651-BD1E-A03B4DB5D0A3.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie :). Chyba pierwszy raz się spotykam z tego typu skałą, zazwyczaj widywałem mniejsze/większe kawałki, czasem płaskie, ale nie takie, wyglądające jak kawałki wielkiego koralowca. Pod skałą robiłeś jakąś dodatkową konstrukcję, czy ją tylko układałeś w taki sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Flipper napisał:

Zapowiada się ciekawie :). Chyba pierwszy raz się spotykam z tego typu skałą, zazwyczaj widywałem mniejsze/większe kawałki, czasem płaskie, ale nie takie, wyglądające jak kawałki wielkiego koralowca. Pod skałą robiłeś jakąś dodatkową konstrukcję, czy ją tylko układałeś w taki sposób?

To co wygląda jak koralowiec było klejone , reszta tylko poukładana . Oczywiście w taki sposób by skała się lekko zaczepiła o następną.  W ten sposób mam możliwość wyciągnięcia skały , lub poukładania inaczej . Skały jest naprawdę  dużo , a mówiłem sobie , że tym razem zrobię lekką konstrukcje ? .

Dla porównania , jak akwarium wyglądało 5 miesięcy temu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ponieważ sporo jest tematów o dojrzewaniu , pozwolę sobię wstawić filmy jak to przebiegało i nadal przebiega w moim akwarium .

 

Edytowane przez Gość
Błąd ortograficzny ;-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sory za post , pod postem . Filmik po poprawie błędów . Posta edytować już nie mogłem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zieleniny jest ale widać, że ekipa czyszcząca dzielnie walczy :).
Wersja sprzed 5 miesięcy też bardzo ładna i klimatyczna, jak zaczynałem dawno temu ze słodkim to marzyły mi się Altumy jednak finanse nie pozwalały i stanęło na zwykłych Skalarach, kilka lat pływały u mnie i się szczęśliwie rozmnożyły.

P.S. Fajny montaż filmu, brakowało mi tylko na końcu: "w kinach już od .. października" :thumbsup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Flipper napisał:

Trochę zieleniny jest ale widać, że ekipa czyszcząca dzielnie walczy :).
Wersja sprzed 5 miesięcy też bardzo ładna i klimatyczna, jak zaczynałem dawno temu ze słodkim to marzyły mi się Altumy jednak finanse nie pozwalały i stanęło na zwykłych Skalarach, kilka lat pływały u mnie i się szczęśliwie rozmnożyły.

P.S. Fajny montaż filmu, brakowało mi tylko na końcu: "w kinach już od .. października" :thumbsup:.

Wielkie dzięki , trochę tych glonów było . Na dzień dzisiejszy już jest dobrze , skala czysta , jeszcze zostało trochę glonów na szybach . Grunt to zostawić akwarium w spokoju by miało czas na dojrzewanie i robić wszystko stopniowo   , a nie odrazu . Altumy fajne były , teraz pływają w większym akwarium . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Graty, fajnie wyszło.?

Ja wreszcie postawiłem kropkę nad "i" i odbieram swój pierwszy baniaczek na początku października - z II ręki 150l - na razie sam skleiłem sump ok70l i jestem zadowolony (3komory) i zakupiłem skałki.

Więc czekają mnie wydatki na hydraulikę, sól, piasek oraz z 2kg żywej skały i może już w październiku uda się odpalić do dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×