Skocz do zawartości
cingulum

Pytanie o oświetlenie .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , proszę o małą poradę .

Został mi 60 litrowy zbiornik po roślinniaku z belką T5 2*24 waty , oraz filtr do Ro . Chciałbym założyć jakiegoś prostego małego moszczaka . 

Co muszę dokupić i w jakich ilościach do tego zbiornika . Czy tą belkę mogę jakoś wykorzystać , zmieniając świetlówki .

Jaką obsadę prostych form życia proponujecie ?

Z gory dziekuję za poświęcony czas .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj
To w zasadzie sporą część już masz :). 2*24W na takie akwarium jest ok, wymień tylko świetlówki na dzienną 15000K + 25000K lub 20000K. ATI, Blau, Korallen-Zucht, Giesemann, Aqua Medic - jest spory wybór. Potrzebna Ci jeszcze cyrkulacja, jedna lub najlepiej dwie pompy. W sumie około 2000-2500 l/h powinno wystarczyć. Rolę zasobnika na wkłady filtracyjne różnego rodzaju może pełnić filtr kaskadowy (FZN-3 lub porównywalny model), jest to często stosowane rozwiązanie w niewielkich akwariach. Do środka można wrzucić np. siporax, watę do filtracji mechanicznej, czy też w zależności od potrzeb różnego rodzaju adsorbery. Sugerowałbym również zakup odpieniacza, ale nie jest to "must-have" przy takim litrażu.
Potrzebna Ci jeszcze sól, podstawowe testy i żywa skała. Około 5-7 kg na 60 l powinno wystarczyć. Podejrzewam, że grzałkę, termometr, czyścik itp. gadżety już masz :).
Jak to wszystko połączysz w jedną całość to za jakiś czas możesz pomyśleć o obsadzie. Na początek jak zawsze polecam koralowce miękkie, do tego później jakiś krab, krewetka, czy niewielka ryba :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź , jak wystartuję to dam znać oczywiście .

Gdzie zakupić żywą skałę , muszę brać wysyłką , co byś mi polecił ?

Edytowane przez cingulum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałem nigdy skały wysyłkowo, więc trudno mi polecić konkretny sklep, jest spory wybór. Najlepiej zapytaj w kilku, powiedz do jakiego zbiornika potrzebna Ci skała, powinni coś doradzić i wycenić :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też są różne szkoły. Jedni świecą od początku na 100% przez cały dzień, inni stopniowo wydłużają czas świecenia, a jeszcze inni na początku nie świecą w ogóle.
W swoim baniaku świeciłem od początku ok. 4-6 godzin, później wydłużałem ten czas. Skale i większości organizmów, które na niej zwykle przybywają do akwarium światło nie jest potrzebne, ale z kolei bez światła glony nie ruszą. Gdy pojawią się koralowce, oświetlenie jest bezwzględnie konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×