Skocz do zawartości
Daro73

Obsada do przetrzebienia makroglonów

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję obsady która zajmie się przetrzebieniem makroglonów w 250l zbiorniku. Do tej pory robię regularną przycinkę ale są miejsca do których trudno mi się dostać . W chwili obecnej w akwarium pływa para błazenków. Jako że akwarium mam raczej skromne mimo że marzy mi się dużo większe to szukam obsady która nie będzie się w tym akwarium męczyć. Większość ryb które znalazłem wymaga dużo większego zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakim gatunkiem glonów trzeba walczyć?
Niestety większość zjadaczy zieleniny wśród pokolcowatych potrzebuje większego niż 250 litrowe akwarium do życia.
W Twoim przypadku mógłbyś spróbować z Escenius stigmatura albo ślimakami Trochus sp. ale z tymi zwierzakami to loteria. Z przeczytanych relacji wynika, że w jednym akwarium wyjadają zieleninę, a w innym nie chcą tknąć. Jest jeszcze Elysia crispata, ale trudno dostępny w handlu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o walkę z krasnorostami i caulerpa w postaci takich kuleczek przypominających winogrono. No właśnie z tym jest problem że szukałem i większość potrzebuje dużo większej przestrzeni niż mój 250l zbiornik. Trochusy  mam, żadnego nie widziałem aby zabrał się do roboty. Właśnie czytałem że wspomniany Escenius stigmatura radzi sobie z także z glonami, zaryzykuję, może coś pomoże .   A czy istnieje jakaś inna metoda aby ograniczyć populację glonów. może jest coś czego nie lubią ???

Edytowane przez Daro73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa racemosa?
Inne metody istnieją, trzeba glonom zabrać pokarm. Robiłeś testy na NO3 i PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest to ten glon Caulerpa racemosa. Testy na NO3 robiłem, są na poziomie praktycznie niewykrywalnym, testów na PO4 nie robiłem bo za bardzo nie mam czym, zresztą z tego co wiem to testy PO4 są niedokładne. W swoim akwarium dodaje bakterie Bacto Reef Balls w postaci takich rozpuszczalnych w wodzie kuleczek tak by bakterie odbierały pokarm glonom, robię to po to aby nie dopuścić do rozwoju niższych glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie to trudna walka :). To dość ekspansywny glon i jeśli nie ma w akwarium naturalnych wrogów, a dodatkowo ma się czym żywić to będzie go stopniowo zarastał. Pozostaje Ci ręczne usuwanie i szlifowanie parametrów. Jeśli masz możliwość wyciągnięcia niektórych porośniętych nim skał to tak zrób i oczyść je dokładnie.
Jak długo działa to akwarium? Jakich testów NO3 używasz?
Typowe pudełkowe testy na PO4 są bardzo nieprecyzyjne, właściwie pozwalają jedynie oznaczyć obecność fosforanów w wodzie. Najlepiej gdybyś miał w pobliżu kogoś z testerem hanna lub równie dokładnym sprzętem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie robię że wyciągam kawałki skały i ręcznie usuwam to co tylko mogę. Akwarium działa około 3 lat z tym że docelowe akwarium zasiedlane było stopniowo. Zaczynałem od 60l zbiornika z którego przenosiłem skałki do docelowego  Używam testów Salifert, myślałem o zakupie adsorbera PO4 ale przy zerowym poziomie NO3 nie ma to za bardzo sensu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Salifert to zrobienie innych testów raczej nic nowego nie wniesie, to dobrej jakości testery. Spróbowałbym jeszcze z Purigenem albo podobnym absorbentem, walczyć głodem z zieleniną. Inaczej pozostaje Ci albo usuwanie ręcznie albo przeprowadzka do większego baniaka i zakup borsuka :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś a w zasadzie wczoraj kupiłem miernik do pomiaru PO4, zrobiłem dwa testy na próbę. Pomiar wyszedł mi 0.02. Przy okazji zakupu miernika dowiedziałem się że przyczyną kłopotów może być zbyt duża ilość białego światła. Lampę mam Maxspecta Razora, 160W. Być może trzeba będzie zmniejszyć białe światło. Problemu z NO3 oraz PO4 nie mam a globy jak rosły tak rosną dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×