Skocz do zawartości
Amphilyon

akwarium 40x40x40 (około 60l) i jak to wygląda ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jest to mój pierwszy post tutaj
ostatnio jakoś przypadkiem natknąłem się na akwaria morskie w internecie, trochę poczytałem o tym i bardzo fajnie to wygląda, mieć takie coś w domu to naprawdę szacun :)
pomyślałem że zaloguję się, bo chciałbym was zapytać jakie są tego koszta, i co dokładnie i na pewno byłoby niezbędne
dodam że posiadam od pół roku krewetkarium Aquael'a 30l i po ciężkich początkach w końcu mam spokój od 2 miesięcy (wcześniej chyba za dużo tam mieszałem przy podmiankach i padała mi obsada neocardin) ale nie ważne, aktualnie jest ok i wszystko żyje, nawet zaczęły się mnożyć więc myślę że czują się spoko :) ale wracając...

ile takie akwarium kosztuje ?, chciałbym coś małego, ale większego niż to co mam teraz i chciałbym właśnie kostkę (podoba mi się taka koncepcja niż typowe prostokąty) i myślałem o 60l, czyli 2x takie jak to co mam dla krewetek aktualnie :)

i teraz ile by to kosztowało ?

-akwarium 40x40x40 = 64 litry opti-white
-pokrywa do tego, jaka ? bo chyba nie szkło podparte narożnikami jak u krewetek, tylko jakaś kompletna zabudowa z lampami ?
-grzałka, jakaś specjalna ?
-filtr ? rozumiem że do tak małego akwa nie trzeba szaleć, nie chce się bawić w żadne kominy, dodatkowe zabudowy itd bo nie mam na to miejsca, czy da radę obejść się bez tego ?
co do filtra to czy jakaś kaskada starcza ?, rozumiem że tylko filtry z wkładami wchodzą w rachubę, i żadne gąbki jak u krewetek typu pat-mini + gąbki U Jet 3 to nie ma opcji (wiem że to głupie pytanie)
-odpieniacz, czyli ta przeźroczysta tuba do zbierania jak mniemam osadu na powierzchni z tego białego kożucha\nalotu, jest niezbędne ?
-filtr (?) to śmigięłko do robienia " pralki " w akwa, napędzania przepływu wody ?

czy coś jeszcze ze sprzętu ? i ile by to kosztowało ? ogółem i jakieś przykładowe propozycje ?

co do obsady:

-żywy piach -ile kilo ? nie mam pojęcia, pewnie tyle aby usypać z 2cm dna zbiornika, 8kg wystarczy ?
-żywe skały - rozumiem że powierzchniowo od 20-30% zbiornika, czyli potrzebował bym jakieś 15kg
-korale miękkie, któreś z mniej wymagających, wybaczających błędy, pewnie kilka " sadzonek " na początek

co do zwięrząt:

-2 błazenki
-3 krewetki
-2 kraby ?
-ze 3-4 ślimaczki

i raczej starczy, wyobrażam to sobie jako wyspę na środku akwa porośniętą na około rozrastającymi się koralami :)

ile takie coś by kosztowało ? i o czym zapomniałem ? -wiem że pewnie suplementy, pokarm, bakterie itd -na tym się nie znam w tym wypadku kompletnie
i rozumiem że w takim akwa głównie żywa skała pełni rolę filtra naturalnego + podmiany cotygodniowe 20% wody ?
woda w takim akwa to musi być też obowiązkowo woda RO ??  + rozpuszczona sól w odpowiednich parametrach do tego ? -tego się bałbym chyba najbardziej bo nie wiem skąd bym mógł taką wodę ogarniać co chwila na podmiany, bo z tym filtrem RO to też problemy gdzie to podłączyć i gdzie wodę zbierać do baniaka 30 litrowego, to bardzo problematyczne i bałagan w łazience itd

dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :)
Trudno stwierdzić ile dokładnie kosztuje, jest wiele zmiennych. Nie zawsze też małe = tanie. Można powiedzieć, że koszt minimalny jest porównywalny z prowadzeniem akwarium roślinnego. Oprócz takich podstaw jak energia elektryczna, woda, czy pokarmy są jeszcze sól, preparaty, testy + co jakiś czas koszt wymiany prefiltrów i membrany w osmozie, świetlówek (odpada przy oświetleniu LED), węgiel, adsorbenty, itp.

W akwarium o takich wymiarach masz w zasadzie 2 możliwości jeśli chodzi o oświetlenie: świetlówki power compact lub diody LED, na upartego jeszcze HQI 70W, ale w tym przypadku nie polecam. Źródła światła pod standardową pokrywą lub lampa podwieszona nad akwarium.
Grzałka, zwyczajna akwariowa, dobrej jakości.
Podstawą filtracji jest odpieniacz (Tunze 9001, Hydor Slimskim 135.35, lub coś tego pokroju), kaskady nie potrzebujesz.
Do robienia "pralki" w akwa potrzebne Ci pompy Cyrkulacyjne.

Żywy piach odłóż na później. Jeśli mówisz, że chcesz konstrukcję ze skały na środku baniaka to trudno będzie przyjąć ile kg, najlepiej gdybyś wybrał się do sklepu i wziął takie kawałki, które się na tą konstrukcję nadadzą. Może się okazać, że 10 kg wystarczy.
Woda musi być po RO i DI, jeśli nie masz filtra możesz spróbować taką wodę zdobyć w sklepie z morszczyzną, ale polecam kupić własny filtr.

Na początku przede wszystkim dużo czytaj i pytaj, poprzeglądaj wątki na forum, tematy z akwariami o podobnej pojemności. Dużo informacji można stamtąd wyciągnąć :wink:.

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info

A patrzyłem na te pompy cyrkulacyjne (450zł :/), i w zasadzie nie wiem do czego one dokładnie mają służyć w tak małym akwa ? Bo cyrkulacyjne to rozumiem mają służyć do napędzania wody, czy do przepompowywania przez sump ? (Którego ja nie chcę z racji dodatkowego bałaganu i braku miejsca) 

To sam filtr kaskada z wkładami, lub bez filtra i sama żywa skała jako naturalny filter nie wystarczą ? A do tego odpieniacz i ten falownik (to do poruszania wody wewnątrz akwa i robienia prądu morskiego) 

Ogółem ten filtr RO to spory problem, jak wiadomo sklepów morskich jest mało i trzeba jeździć daleko i gdzieś szukać więc z tym ciężko :/ a to RO i DI (to ostatnie co oznacza ?) Bo czytałem coś o jakiejś żywicy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacyjne służą zapewnieniu cyrkulacji wody wewnątrz baniaka, czyli jak to nazwałeś "robienia prądu morskiego". Nie koniecznie za 450 zł, można i bliżej 200 zł coś kupić, a nawet taniej.
Najważniejszy w filtracji jak już wspomniano wyżej jest odpieniacz białek. Wszystkie inne media, siporaxy, absorbenty i cała reszta to dodatki, nie są niezbędne do prowadzenia akwarium. Kaskada nie jest Ci do szczęścia potrzebna, w akwarium morskim filtracja przebiega trochę inaczej niż w słodkim.
W sklepach z akwarystyką słodkowodną też mogą korzystać z wody po RO, możesz rozpytać w okolicy. Najlepiej jednak mieć swój filtr, to nie jest taki duży wydatek 200-300 zł, czasem można dorwać tanio używane korpusy i dokupić nową membranę i wkłady. DI to filtr dejonizacyjny, wypełnia się go żywicą jonowymienną, która ma zapewnić dodatkowe oczyszczanie wody po osmozie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same koszta to nie problem, kafla bym mógł wydać czy 1200zł , chociaż wiem że to i tak jest tak średnio na akwa 60l
z tym RO\DI filtrem to przeraża mnie to że trzeba to zainstalować gdzieś w domu, a za bardzo nie widzę na to nigdzie miejsca, sam filtr to pół biedy, ale do tego baniak trzeba postawić żeby tam leciała woda i ta instalacja powoduje zamieszanie bo kompletnie nie widzę na to miejsca, a rodzice by pewnie nie byli zadowoleni jak bym łazienkę zawalił takim sprzętem

czy ten filtr musi być ciągle podłączony i używany ? bo rozumiem że do pierwszego zalania, zbieramy wodę po np 30 litrów w baniaczku i uzupełniamy odpowiednim zasoleniem, i potem druga porcja 30l żeby wypełnić kostkę 60l ? -potem sprzęt może nie działać i być tylko odpalany raz na tydzień lub dwa (nie wiem co ile czasu) aby uzupełnić i wydobyć wodę RO\DI np 15 litrów na podmiankę (uzupełnione solą) i tak w kółko ?
czy ta instalacja musi być ciągle używana ? chodzi mi w tym czy musi być przebieg wody żeby w środku filtracja i wkłady się " niezastały " itd ? 

najgorsze to i tak miejsce na to :\

i jeszcze mam pytanie, co z przykrywą do akwarium ? bo pewnie do kostki 4040x40 np to nie dostanę nigdzie jakiejś oryginalne pokrywy plastikowej i szczelnej z lampami lub miejscem na nie ?
bym pewnie musiał zrobić z góry szybkę jak u krewetek na narożnikach i dopiero nad tym zamontować lampę na krawędziach szyb po szerokości ? -chodzi mi w tym wypadku o estetykę, bo zapewne jak nie kupi się zestawu który jest od razu w ten sposób sklecony, to potem żeby dostać pokrywę pod swoje " niestandardowe " akwa to duży problem ?

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×