Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, znajomi mowią mi Monty i po paru latach przygody ze slodziakami mi  oraz mojemu synowi zamarzyła się solniczka. Nie powiem moj 4 letni syn miał ogromny wpływ na tą decyzje po ogladnięciu Gdzie jest Nemo - wiadomo... wieć w akwarium napewno zagąszcza te 2 gatunki, ale przechodząc do sedna mam do dyspozycji akwarium które obecnie zajmuje imitacja morszczaka a więc Malawi. Baniak ma wymiary 120 x 40 x 40 wiec nieco niski jak na morszczaka ale taki jest i już. Grubość szkła 10 full Opthi. Oświetlenie to jakaś ala retro fit tuba led o mocy bodajże 20 W pyszczaka wystarcza. dodam że jest to akwarium zamkniete pokrywa aluminiowa. Szkło stoi na jakiejś szafce akwarystycznej która musi pozostać więc mowiąc ktutko sump odpada ze względu na bardzą małą ilość miejsca w szafkach. Filtruje tam obecnie Kubeł Eheima  Professional 4+... ale z tego co slyszałem i czytałem raczej odradza się kubłów do Soli więc zapewne go sprzedam przed zmianą i to zasili mi budzet na zmiane - dodam że filtr ma niecały rok więc szkoda ale cóż. Całość planuje rozpocząć w Kwietniu 2018 wiec teraz zaczynam lekką rozpytkę wśród doświadczonych solarzy.

A teraz Lista pytań które mnie dręczą

1.Filtrację planowałem przyjąć Tunze 0250.000 Reefpack 250 czyli odpienicz plus filtr wewnętrzny chyba że macie jakieś inne propozycje - przypominam sump odpada

2.Oświetlenie ze względu na pokrywe która już tam jest postanowiłem wyposażyć w 3 retrofity od Aquaela 18 W Marine oraz Actinic z tym że nie wiem w jakiej proporcji które 2 a która jedna

3.Cyrkulatory - nie znam się na tym wogóle i myślalem o  Jebao SW-8 x 2 albo o Jebao / Jecod Cross Flow CP-40 i tu prosze o rady... przypominam że jest to dlugi zbiornik 120 cm

4.Ze sprzętu było by na tyle i teraz najważniejsze pytanie jak najlepiej wystartować na  wszystkim suchym czy  zywe jak polecacie... Do tego jaka sól jest najlepsza na start z waszego doświadczenia. 

4.Wiadomo że jak Morszczak to woda Ro. Widziałem zestawy za około 200 zł...  wystarcza do dobrego oczyszczania?

5.Pytanie dotyczące "Spagetii" - jest niezbedne do dobrego prowadzenia  Solniczki??

6.Na taki baniak jaka ilość skały i piachu

7.Jakie polacacie testy "zestaw" do solniczki kiedyś widziałem jakieś JBL w walizce ale nie wiem czy  takowie jeszcze coś istnieje

8. Czy urządzenia do pomiaru steżenia zasolenia wystarcza te szklane za 40 zł czy lepiej je sobie darowac i wydac więcej $$

 

To by było na tyle jak narazie jak coś wpadnie mi jeszcze do głowy to nieomieszkam podpytać bo przypominam jestem kompletnym amatorem soli jak dotychczas któlowały u mne ciemne wody i pseudomorszczak Malawi wiec pora to zmienic i zasmakowac soli. Pozdrawiam wszystkich i z góry dziekuje za pomoc Łapa

 

 

 

DSC_1518.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Moja reakcja na post może nie najszybsza, ale spróbuję coś podpowiedzieć :).

Baniak jak baniak 40 cm to nie dużo, ale skoro jesteś zmuszony przy nim pozostać to trzeba do niego dopasować resztę. Filtr kubełkowy, sprzedaj, w morskim się do niczego nie przyda. Na brak sumpa będziesz na pewno narzekał, ale da się bez niego :).
ad.1.  We wspomnianym zestawie Reefpack jest odpieniacz Tunze 9004, wedługo producenta 60 do 250 litrów, 150 l/h zasysanego powietrza. Do Twojego akwarium to tak na styk, musiałbyś mieć niewielką obsadę, żeby sobie poradził. Lepiej wziąć coś z zapasem np. Tunze 9012 albo Deltec MCE600.
ad.2. Nie miałem do czynienia z tymi produktami Aquaela, ale dla mnie to wygląda jak taśma ledowa w rurce. Próbowałem się doszukać na stronie producenta informacji o strumieniu świetlnym tego cuda, ale bez powodzenia. Masz fajną pokrywę i myślę, że spokojnie zmieszczą się tam klasyczne rury T5 54W, gdzie wybór świetlówek i różnorodność konfiguracji jest ogromna.
ad.3. Cyrkulacja jest w dużym stopniu zależna od ułożenia skały w akwarium. W jednym przypadku wystarczą dwa średnio wydajne cyrkulatory, a w innym ułożenie skały jest takie, że nie sposób wszędzie dotrzeć nawet strumieniem z mocnych pomp i konieczne są dodatkowe. Druga sprawa, że wydajność na etykietach pomp chińskich producentów odbiega jeszcze bardziej od realnej niż w przypadku np. niemieckich :).
ad.4. Zawsze polecam start pierwszego baniaka na żywej skale, daje niezłą szkołę i sporo frajdy jak różne "potwory" z niej wyłażą. Sól to temat rzeka, a sól na początek jeszcze szersza rzeka :), każdy ma swoją teorię, którą uważa za słuszną. Ja jestem zdania, żeby wybrać sól dedykowaną do akwarium morskiego, łatwo dostępną i dopasowaną do głębokości kieszeni :wink:. Bo jakiej byś nie wybrał, dojrzewania akwarium nie unikniesz.
ad.5. Nie jest.
ad.6. To zależy, jak planujesz to poustawiać i czy wolisz gruzowisko czy bardziej ażurowe konstrukcje. Możesz zacząć od włożenia 20 kg, które jak na Twój baniak powinno być optymalne.
ad.7. Z testów na pewno przyda się NO3 i pH (jeśli nie masz elektronicznego phmetru), w późniejszym etapie Ca, Mg i kH. Pomocny może być też test PO4, mimo, że te pudełkowe są wybitnie niedokładne, ale pozwalają mniej więcej oznaczyć czy jest wysokie czy niskie. Jeśli chodzi o producenta: Salifert, Tropic Marin, Seachem, JBL.
ad.8. Do pomiaru zasolenia najlepiej refraktometr optyczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzieki za odpowiedz. Z Tunze 9012 jest problem taki że nie wiem czy mi wejdzie do akwarium 40 wysokości plus moja pokrywa. A filtr od tunze 250 bedzie dobry czy może też kupic tego o klase wyższego. Co do oświetlenia to jedna z aquelowskich ledów ma barwe 10000K a druga 20000K, a jeżeli zwykłe t5 to czy 2 wystarczą na takie akwa czy trzeba  walić więcej - wiem głupie pytanie bo wszystko zależy od tego co bede trzymał, ale tak Twoim zdaniem... A wracając do 40 cm szerokości to teraz ogromnie żaluje ze nie wybrałem wtedy 50 :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowita wysokość Tunze 9012 to 416 mm, niestety nie wiem jaka jest wysokość samego kubka, a to tutaj będzie kluczowe. Może któryś z forumowiczów ma u siebie ten sprzęt i mógłby zmierzyć. Filtr z Reefpack 250, czyli Comline® Filter 3162, wg. mnie niepotrzebny, chyba że koniecznie chcesz mieć ładne, ciemne pudełko do schowania grzałki...
2 rury to mało, 3x54W lub 4x39W T5 na taki zbiornik powinny wystarczyć, jeżeli nie obsadzisz SPS'ami oczywiście.
Szerokość i wysokość mogłaby być faktycznie większa, ale i taki baniak da się ładnie urządzić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie aby zamontować 3 tuby 54W lub 4 to i tak górną częć pokrywy bede  musiał przerobić ( szynę aluminiową dać bardziej na środek). góra to debond wiec trzeba bedzie polistyre 3 mm i dociać a wtedy można przewidzieć nawet lekko wystający odpieniacz. Co do oświetlenia to jakie konkretrnie t5 polecasz firma i model ( pytam bo osobiscie z tego co wyczytalem to ogólnie powinien być kompromis i 15000K i z tego co  wyszperałem to sa takie dostepne swietlowki to takich 4 sztuki zakupic czy może dwie 20000 i dwie 10000).Wiadowmo teraz powiem że nie planuje SPS ale co bedzie po wystartowaniu czlowiek głodnieje w miare patrzenia na jedzenie :) Chodz nie powiem czasami mam ochote wypieprzyć tę szafkę (sprzedać) i kupic coś takiego:

A wtedy pomyśleć nad sumpem. Tylko przeraża mnie cięcie pokrywy aluminiowej na pudełko przelewowe a i to oczywiście dodatkowe koszty generuje ehhh nikt nie mówił że będzie tanio. wracająć do żywego piasek również lepiej live ???

 

 

podsumowanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki proponuję 2 białe + 1 niebieska lub fioletowa, np. 2x ATI Aquablue Special + 1 x Blue Plus lub Purple Plus, albo ich odpowiedniki dobrej jakości (Korallen-Zucht, Giesemann, Blau, Aqua Medic, itd. jest w czym wybierać). Z czasem sam pewnie poeksperymentujesz ze świetlówkami i dobierzesz takie które najbardziej odpowiadają.
Żywy piasek jakkolwiek to zabrzmi, weź żywy :D, nie dodaje się go od razu ze skałą więc masz jeszcze więcej czasu na wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump będzie na pewno dobrą opcją przy takim baniaku, zyskujesz zdecydowanie szersze możliwości jeśli chodzi o wybór i ilość sprzętu. Nie musisz się też zbytnio przejmować jego estetyką, bo schowasz za drzwiami szafki, no i masz większy wybór np. możliwych do zastosowania odpieniaczy. Warto się zastanowić nad tą szafką :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×