Skocz do zawartości
Tomek1980

Pierwsze akwarium 40x40x50 + ewentualnie sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie koleżanki i kolegów.
W najbliższej przyszłości po skompletowaniu wyposażenia będę chciał odpalić moje własne małe akwarium, niestety z braku miejsca w mieszkaniu uda mi się upchać na szafce tylko takie i na większe nie ma szans.

Akwarium: 40x40x50h - 80L
Szafka pod akwarium 41x41x80h rzeczywiste wymiary (36x36x74h) w pełni do wykorzystania na sump testy etc.

W akwarium będzie żywa skała 15kg, żywy piasek 1,5cm około 10kg, chciałbym mieć miękkie korale i lps  3-4 rybki ekipa czyszczącamoże kiedyś sps .

Pytanie mam do doświadczonych morszczaków czy w tak małym akwarium wystarczył by tylko odpieniacz lub taki TUNZE https://erybka.pl/product-pol-14392-Tunze-0100-000-Comline-R-Reefpack-100.html ? 
Czy lepiej od razu zrobić sobie mały 3 komorowy sump z odpieniaczem o wymiarach (35x35x30h mała szafka pod akwarium) niestety akwarium już mam gotowe wiercenia się boję żeby nie pękło, czytałem o pudełkach przelewowych i skłaniam się je zastosować w moim przypadku.

Jeżeli akwarium ma 80l to czy w tym momencie odpowiednie będzie takie pudełko przelewowe:http://allegro.pl/tc-pudelko-przelewowe-80mm-1200l-h-pn-i5313111449.html ? przelot 1 cal
W sumpie w pierwszej komorze 20cm odpieniacz tutaj prosił bym o pomoc w wyborze czy taki:https://erybka.pl/product-pol-7755-Blau-Scuma-0635.html czy może taki https://erybka.pl/product-pol-698-Aqua- ... lotor.html a może https://erybka.pl/product-pol-5802-Tunz ... -9004.html jakieś inne sugestie ??
i grzałka: http://allegro.pl/grzalka-termostat-nie ... 16714.html 
w drugiej komorze 4cm siporax i w trzeciej komorze 7,4cm pompa obiegowa EHEIM COMPACT 1000 wymiary: 54x94x65mm 
Wysokość szyb w sumpie będzie zależna od ustawień odpieniacza dlatego nie podawałem ale różnica pomiędzy poziomami będzie 1-2cm
Co sądzicie o takim rozwiązaniu załączam projekt w załączniku sugerowałem się projektem z innego forum.

W kwestii wody na razie będę się zaopatrywał z pobliskiego sklepu z działających zbiorników oraz filtrów RODI.
Co do światła do akwarium jestem w trakcie czytania forów i analizowania tak że to będzie jako kolejny zakup po wybraniu odpowiedniego
Jeśli czytają to osoby z okolic Bytomia (Śląskie) i miały by czas i ochotę się spotkać (ewentualnie pokazać swoje akwaria) i porozmawiać było by mi miło.

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :)

Moim zdaniem więcej stracisz na takim małym sumpie niż zyskasz. Nie chodzi tylko o koszty sklejenia sumpa, zakupu pompy obiegowej, orurowania, pudełka przelewowego, ale też o zwiększoną ilość punktów gdzie coś może pójść nie tak czyt. rozlać się , zatkać, etc. Jest to też dodatkowe miejsce, które trzeba ogarniać podczas akwariowych porządków.
Zyskujesz tak naprawdę komorę na siporax :), co można spokojnie załatwić za pomocą kaskady jeśli się na siporax upierasz. W moich oczach bilans takiego rozwiązania jest zdecydowanie ujemny.
Jeśli chodzi o odpieniacz do takiego akwarium zastosowałbym np. Hydor Slimskim Nano 135.5 albo Tunze DOC Skimmer 9001. Każdy z nich sobie poradzi, estetykę też mają nie najgorszą.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :), co do kasy to wiem, że trochę to kosztuje, nastawiałem się na sumpa żeby w akwarium było jak najmniej rzeczy.

Co do odpieniacza to myślałem o tej wersji Tunze 9004 jest bardziej wydajny a tylko 115zł droższy niby się przyjęło, że wydajność odpieniacza trzeba podzielić na 2 tak że 9001 ma max 150l/h natomiast 9004 250l/h lepiej chyba mieć więcej w zapasie niż mniej tak mi się wydaje. :)

Czyli odradzasz sumpa, a może dało by się go jeszcze jakoś zmodyfikować żeby coś jeszcze do niego weszło :) pomniejszyć komorę na odpieniacz i w komorze na siporax na spód dać np jeszcze skarpetę z węglem ? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiasz przede wszystkim na ładny wygląd baniaka i jak najmniejsza liczbę nienaturalnych gadżetów w środku? Wtedy to rozwiązanie nabiera większego sensu. Pokusiłbym się jeszcze o komin zewnętrzny. Musisz się jednak liczyć z tym, że w tak małym sumpie nie poszalejesz zbytnio ze sprzętem i mediami filtracyjnymi.
Ten 9004 do 80 litrów będzie ze sporym zapasem. Komorę dopasuj jak już się zdecydujesz na konkretny model odpieniacza. Węgiel w skarpecie możesz dorzucić, ale proponuję na siporax, a nie pod spód. Nie będziesz przecież rozgrzebywał siporaxu co kilka tygodni, żeby węgiel wymienić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sump jednak by dał radę, np do sumpa włożyć Tunze 9004 zmniejszyć komorę zlewową tak żeby odpieniacz się zmieścił i grzałka tym samym powiększył bym komorę na siporax z 4 na 6 cm wtedy już by to minimalnie lepiej wyglądało :) 

Niestety nie mogę sobie pozwolić na komin za mało mam miejsca i tak te 40cm szerokości to sobie wydłużyłem bo wstępnie miało być 35cm tak że panel odpada. Poza tym szafka już gotowa i większa nie będzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić sumpa z troche mniej standardowym układem przegród, np. w ten sposób:
sump.thumb.jpg.24d14ba337be372362870079f5e3fe2a.jpg

Komora na filtracje czy inne dodatki będzie wtedy zdecydowanie bardziej ustawna, te 4 czy 6 cm o których piszesz to straszna ciasnota nawet na siporax. Pompa powrotu jest niewielka więc nie potrzebuje komory o szerokości 35 cm, zmieści się obok odpieniacza spokojnie.
Pudełka przelewowego Ci nie polecę, dla mnie jest to element szargający nerwy, albo się zapowietrza, albo siorbie czy tam bulgocze, wiecznie trzeba do niego zaglądać. Nigdy więcej :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza opcja z tym sumpem chyba jednak taki zastosuję tylko jeszcze ogarnę wymiary odpieniacza i pompy, jakiego pudełka przelewowego używasz (używałeś) ? takiego jak podałem w linku ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dokładnie takiego, ale konstrukcyjnie one się wiele nie różnią. Praktycznie przy każdej zmianie poziomu wody w akwarium pudełko łapało powietrze, trudno było wyregulować spływ i pozbyć się hałasu. Inna sprawa, że w cenie zbliżonej do tego pudełka przelewowego możesz kupić akwarium z wklejonym normalnym kominem wewnątrz lub kominem zewnętrznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak będzie komin w kominie spływ i rewizja 25mm Z pompy powrotu będzie dopływ z zewnątrz baniaka szkoda mi miejsca na większy komin :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×