Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na początek parę słów o mnie. Mam na imię Darek i chciałabym założyć morskie akwarium. Pochodzę z Wielkopolski na trasie Konin Września. Wcześniej przez kilka lat miałem akwarium słodkowodne. Problem w tym, że im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Mam w planie zakupić akwarium do 120 l. Proszę Was o rady jaki sprzęt do tego dobrać i jakich błędów uniknąć jako morski żółtodziób. Pozdrawiam 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Sama jestem jeszcze początkująca bo mam solniczkę od września zeszłego roku ale coś już mogę podpowiedzieć.

Myślę , że bardziej doświadczeni koledzy chętnie również pomogą.

1. Nie kupuj dużego akwarium bo np okazja ktoś wyprzedaje. Na duże będzie jeszcze czas. 120 l to w sam raz na początek.

2. polecam gotowy zestaw na początek. pełno tego w sklepach. (Na własny zestaw przyjdzie czas)

3. Jak już kupisz akwarium  to dodatkowo zaopatrz się np w żywą skałę.( żywa przyspiesza dojrzewanie akwarium. Można również zwykłą ale nie mam pojęcia

jak działą na parametry wody)

4. Znajdź w pobliżu miejsca zamieszkania sklep lub innego akwarystę w którym można kupić gotową wodę z solą i  wodę RO

( Na robienie własnej przyjdzie czas już niedługo)

5 Zalej akwarium gotową posoloną wodą i włącz wszystkie sprzęty

Zakładam że będziesz mieć gotowy zestaw więc nie będzie problemu.

Temperaturę wody ustaw na 25 stopni celsjusza.

Oświetlenie na początek 4-5 godzin dziennie

6. Kup testy wody. Na początek NO2, NO3, PO4, NH4, i salimetr (urządzenie do pomiaru zasolenia)

Możesz kupić tani spławikowy ale niestety pomiary są słabe albo porządny droższy.

Druga opcja na dłuższą metę bardziej się opłaca.

7-150. Cierpliwość cierpliwość, cierpliwość.

Na tym etapie robisz dwie rzeczy testy wody oraz uzupełniasz parującą wodę z akwarium wodą RO i najważniejsze

obserwujesz co ci tam z tej twojej żywej skały wyłazi....

(Woda RO to kolejny wydatek. Możesz kupić urządzenie do uzdatniania wody z wodociągu koszt około 300-zł w górę

Możesz też kupować gotową wodę RO/DI ze sklepu albo innego akwarysty.

Słyszałam że można używać wody demineralizowanej ale ja nie polecam.)

 

151 Po przynajmniej dwóch miesiącach możesz myśleć o ekipie czyszczącej.

(ja nie miałam i nie żałuję)i pierwszych prostych koralach.

Uwaga Przynajmniej dwa miesiące nie wpuszczasz żadnego życia.

Pewnie znajdą się doradcy, którzy powiedzą że po 2 tygodniach wpuścili i jest ok.

Pytanie jak długo jest ok i co już zdechło.

Ja uważam że szkoda kasy. Cierpliwość w tym hobby się opłaca.

Na początek tyle

pozdrawiam Oli

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Mam jeszcze pytanie. Co zamiast sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witaj. 

Tylko sump naprawdę posłuchaj i poczytaj opinie doświadczonych kolegów.  Sam startowałem na kubełku i uwierz mi po trzech miesiącach szybko uruchamiałem sumpa. Naprawdę warto. :yes:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o sumpie ale nie chcę wiercić w akwarium chyba że jest jakiś inny sposób zamontowania sumpa bez ingerencji w szkle

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Czy na początek mogę wstawić do akwarium odpieniacz, jakieś dwa falowniki, żywą skałę, żywy piasek a powiedzmy pi trzech miesiącach uruchomić sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witaj

Najpierw :

- przygotuj akwarium wraz z całym osprzętem (grzałkę, oświetlenie itp.)

- później przygotuj odpowiednią solankę ( nie wiem jaką sól będziesz używał i jakie planujesz zasolenie oraz obsadę akwarium)

- zalej akwarium przygotowaną solanką,

- włóż posiadane pompy cyrkulacyjne, oraz posiadany odpieniacz ( mniemam iż posiadasz odpieniacz wewnętrzny np. typu hydor 135 lub 250)

- uruchom oświetlenie na początek moim zdaniem około 8 godzin dziennie,

- po około minimum tygodnia nawet i więcej włóż żywą skałę, dozuj bakterie nitryfikacyjne,

- po około minimum dwóch tygodni wsyp żywy piasek,

- po tym wszystkim uzbrój się w cierpliwość, mierz parametry i obserwuj :thumbsup:

- po około trzech miesiącach pomyśl o pierwszej ekipie czyszczącej

Przynajmniej ja tak zrobiłem i jak do tej pory nie żałuję no nie ukrywam też mnie poprowadził kolega z forum za co mu bardzo dziękuję i do tej pory jestem z Nim w kontakcie.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Czy mogę liczyć na kolegi pomoc gdybym miał jakieś pytanie lub problem? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Jasne. Jak tylko będę w stanie pomóc to chętnie , ale moja wiedza w porównaniu do innych kolegów z forum to główka od szpilki gdyż mam dopiero solniczkę od roku i jeszcze długa droga mnie czeka żeby poznać większość zagadnień co do morszczyzny .:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darek1973 najpierw się zastanów na jak długo ci wystarczy te 120 litrów, ja tak zaczynałem zrobiłem morskie ze słodkiego na początku pudełko przelewowe i niestety problem nie rozwiązany jak to pisze szybki59, problemem jest ciągła obserwacja żeby się nie zapowietrzyło bo może być problem dlatego zalecam większe akwarium z kominem najlepiej zewnętrznym ja tak mam i wszystko gra jak ta lala (przerabiałem nawet odpieniacze zewnętrzne z pompą w akwa ale to prowizorki aczkolwiek działają tylko ta estetyka). Dlaczego piszę żebyś się zastanowił nad 120 ja szybko zapragnąłem większego i żałowałem że nie zrobiłem tego od razu przede wszystkim kosztowało mnie to więcej niż jak bym od razu zrobił większe. Co najważniejsze w większym akwarium jest łatwiej utrzymać parametry wody a to głównie o nią musimy dbać reszta sama sobie poradzi. Nie wiem co chciałbyś jeszcze wiedzieć pytaj ja już mam to za sobą więc jeśli chcesz chętnie pomogę. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Irax ty już lepiej nikomu nie pomagaj ale chociaż jesteś w dobrym dziale, powinieneś już tu pozostać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×