Skocz do zawartości
Kidman

Co zamiast komina?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam do Was pytanie ponieważ mam zwykłe akwarium 100x40x50 ale nie chcę budować wewnętrznego komina, który zajmuję trochę miejsca, ani też zewnętrznego ponieważ wiąże się to z wycięciem kawałka szkła i wpadłem na taki pomysł:) aby w tylnej części akwarium w lewym górnym rogu wywiercić 2 otwory fi30mm i w to miejsce wkleić coś na wzór balkonu z grzebieniem aby woda przez ten grzebień spływała jak do standardowego komina a później do sumpa.  Czy to wypali pytam ponieważ nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania a zajmuje ono mniej miejsca i wygląda jak pudełko przelewowe, oraz czy takie 2 otwory osłabia jakoś szybę?

post-5679-0-89861900-1483881771_thumb.jpg

post-5679-0-54958800-1483881776_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypali jeśli będzie dobrze skonstruowane :). Dobierz odpowiednio nadmiarowe średnice przelotów + dodaj kolana wewnątrz jeśli chcesz żeby to było w miarę ciche rozwiązanie.

Rzuć okiem tutaj:


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego miałem na myśli:) Kolanka wewnątrz tego czegoś to wiem. A czy szkło wytrzyma jeśli w górnym lewym rogu będą wywiercone 2 otwory, wiadomo tam wkleję ten szklany balkonik ale czy potrzebne będzie jakieś dodatkowe wzmocnienie? akw. ma wymiary 100x40x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej grubości szkło przewidujesz? Stosujesz wzmocnienia, czy akwarium bez wzmocnień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to mam 2 akwaria jedno ze szkła 6mm -juwel rio z koroną która działa jak wzmocnienie oraz normalne z 8mm szkła ze wzmocnieniami podłużnymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chcesz wykonać otwory w sklejonym już akwarium. To zawsze jest ryzykowne, ale jak nic nie pęknie podczas wiercenia to później raczej też nie :). Poza tym, jeżeli są wklejone wzmocnienia nie masz właściwie się czego obawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to ryzykowne ale jeszcze będę pytał u miejscowych szklarzy czy wywiercą otworki a jak nie to sam spróbuje:) tylko teraz nie wiem, które akwarium wybrać juwela ale ono ma szyby 6mm a to zwykłe akwarium jest z 8mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiercenie w szkle nie jest proste i wiem to z autopsji .

Szklarz najpierw wierci w wybranym kawałku a potem dopiero skleja ten kawałek do całej reszty. Nawet jemu zdarzy się że szkło pęknie.

Do tego potrzebne są specjalne wiertla nie każdy szklarz je ma np. w mim mieście tylko jeden miał na tyle duże .

Piszę tu bo sam też mam zbiornik bez komina i po różnych pomysłach zastosowałem i od roku prowadzę tak zbiornik na pudełku przelewowym i jest ok .

A co tam u Ciebie jak ty rozwiązałeś tą sprawę?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×