Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze,

Jestem w trakcie zakładania pierwszego akwarium morskiego i pojawia się wiele pytań, a wolę korzystać z doświadczenia innych, niż płacić za własne błędy i zrazić się do morszczyzny... Dlatego mam pytanie odnośnie filtracji.

Zbiornik ma pojemność 162 l i wymiary 90x45x40 cm (dł. x szer. x wys.). Z tyłu jest panel o wymiarach 55x12x40 cm.

Pierwsza komora: 15 cm długości, wlot wody przez grzebień przelewowy.

Druga komora: 25 cm długości, wlot wody dołem z pierwszej komory.

Trzecia komora: 10 cm długości, wlot wody dołem z drugiej komory (woda przelewa się górą, a następnie dołem wpływa do trzeciej komory panelu - podwójna szyba).

I tutaj moje pytanie o filtrację, a konkretnie sposób i media do takiego akwarium (chciałbym trzymać głównie koralowce miękkie, kilka prostych LPS-ów, 5-6 rybek oraz krewetki i ślimaki). Pierwsza komora panelu - odpieniacz Tunze DOC Skim 9004, grzałka i czujnik dolewki. Druga komora: refugium + DSB. Trzecia komora: media (Siporax, Chemipur Blue, ewentualnie absorbenty krzemianów, fosforanów, itp.) oraz pompa obiegowa.

Czy taka filtracja ma sens, czy radzilibyście coś innego? Np. zamianę refugium + DSB na Siporax + glony spaghetti w 2 komorze i Chemipur + węgiel w trzeciej?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam,

Adam ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam odpieniacz i regularne podmiany powinny wystarczyć. Jeśli chcesz jakieś wspomaganie to najlepiej refugium, dsb i siporax bym sobie darował. Pamiętaj, że lpsy i miekasy nie lubią zbyt czystej wody, więc nie musisz żyłować parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×