Skocz do zawartości
endi007

Koralowce zamykają się po południu... ( dziwne zachowanie )

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio natknąłem się na dojść specyficzny problem którego nie potrafię wyjaśnić. Nie wiem też czy należy się nim przejmować. W akwarium światło w nocy mam całkowicie zgaszone. Skutkuje to tym że koralowce na noc się zamykają. Rano po zapaleniu światła ładnie się pompują. Wszystko jest ok do godziny 15. Wtedy to nie wiadomo dlaczego  briareum oraz Sarcophyton się chowają. Następnie w okolicach 18 briareum pompuje się ponownie ale już słabiej niż z rana. Sarcophyton pozostaje zamknięty do wieczora, może wypuści tam z kilka polipów i nic się nie dzieje więcej. Ciekawe jest to że zoa i Xenia pozostają napompowane cały dzień. W akwarium żyją jeszcze dwa błazenki, krab pustelnik i kilka ślimaków. W ich zachowaniu nie zaobserwowałem nic niepokojącego. Świecę od rana do wieczora LED'ami łącznie 65W. Akwarium ma 70 litrów. Zasolenie na poziomie 1.23, temperatura stała 26 stopni. Amoniak, azotyny, fosfor niewykrywalne. Azotany = 2. Ph 7,7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może masz zbyt dużo światła i przez to się chowają , ja musiałem trochę skręcić lampe , bo było tak jak u ciebie. Dodam , że akwa 175l i lampa maxspect razor 130w, ustawiona białe 65% / 90% niebieskie. W mniejszym 60l świecił też razor 70w białe 35% / 75% niebieskie . Jak dałem więcej to briareum się chowa , a xenia i zoa są otwarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to kłopot z światłem, po przygaszeniu i testach efekt jest ten sam. Zacząłem mierzyć parametry wody kiedy jest otwarte i kiedy się zamyka. 

 

1. Rano około 7 wszystko wygląda pięknie ( w zasadzie najlepiej ), korale aż trzeszczą. PH = 8, No3 = 2. Temp = 26 stopni

2. Po południu ( godziny 14 - 18 ), briareum zaczyna się zamykać, po Sarcophyton nie ma już nawet śladu. PH 7,8, No3=0, temp = 27 stopni

3. Wieczorem około 10, briareum zaczyna się otwierać ale to już nie to samo co rano, Sarcophyton zamknięty dalej, Ph=8, No3=2, temp=27 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie dziwna sprawa. Z chęcią poznam rozwiązanie problemu. Niestety nie mam żadnych innych pomysłów. Też bym powiedział, że to problem ze światłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie znalazłem przyczynę...

Na moment chwilowo w dzień ph skacze aż do 10,5 i wtedy koralowce się zamykają. Quadricolor wypompowuje się też i wygląda jak trup. 

Taki stan trwa z godzinę i ph spada. Czemu tak się dzieje nie mam pojęcia. Zmieniłem wczoraj 10litrów wody na świeżą RO. Zobaczymy czy to coś pomoże. Kh wczoraj mierzone wynosi 10. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odgrzanie tematu ale przyczyna nie została poznana bądź nie padła na forum. Mam podobny problem. Rano wszystko ładnie, po południu briareum, sarco kurczą się. Skręciłem lampę niby trochę lepiej ale to chyba nie to 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×