Skocz do zawartości
PaTis

Pomoc przy oświetleniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkującym akwarystą, a właściwie nawet jeszcze nie. Od jakiegoś czasu kolekcjonuje przyrządy do mojego pierwszego zbiornika 60l (takie znalazłem ktoś wywalił to wziąłem). Kupiłem już filtr kaskadowy z odpieniaczem Dophin PS2012. Chcę zastosować metodę berlińską więc kupiłem taki filtr z odpieniaczem który będę mógł "turbodoładować" bąbelkami dla jak największej wydajności samego odpieniacza, producent podał wydajność 500L/H. Wiem że sama filtracja w przypadku tej metody jest zbędna wiec wybrałem kaskadę ze względów estetycznych a że jest to małe akwa to wole powiesić taki filtr/odpieniacz za zewnątrz. Kupiłem też pompę cyrkulacyjną chińską sunsun 2kL/H (wiem że długo nie posłuży i i tak ją zmienię prędzej czy później) mam nadzieje że uda mi się jedną wykluczyć martwe strefy. Grzałka eheim Jagger 50W. Sól którą kupiłem to Red Sea Salt (nie Coral Pro, ta jest uboższa). Filtr RO/Di oczywiście. Piach i skały kupie na sam koniec.

I teraz pytanie moje: Jakie oświetlenie powinienem dokupić do takiego akwarium? Jest to zbiornik sześciokątny, nie chce stosować pokrywy więc chciałbym jakieś światło montowane na krawędzi. Szukam czegoś w przedziale cenowym do 40 funtów. Jeśli ktoś mógłby spojrzeć na Ebaya i coś dla mnie wybrać/dpradzić byłbym wdzięczny. dodam że odległość ścian równoległych wynosi 45cm więc może to być panel. Nie chce hodować nic wymagającego, chciałbym aby był to panel diodowy, dodam że jestem elektronikiem i jeśli to będzie miało sens to mogę kupić np diody cree i zrobić sam panel ale wolałbym coś gotowego jeśli nie zrobi to dużej różnicy, chodzi o estetykę.

Co do lokatorów chciałbym tam mieć krewetkę, rozgwiazdę, jakieś ślimaczki, ogórka morskiego, może jakąś klemę, generalnie takie "ciewaksze" stworzonka których nie ma w akwariach tropikalnych. W doborze wszystkie propozycje mile widziane jako że jestem zielony i jeszcze nie zdecydowałem dokładnie co tam ma być. Z rybek bardzo chciałbym mieć mandarynkę ale czytałem że są problematyczne więc dobór ryb jeśli w ogóle jakieś mogę mieć w tak małym litrażu też pozostawiam wam.

Z góry BARDZO dziękuję za wszelkie porady i pomoc przy założeniu zbiornika.

Znając forumowiczów ktoś się doczepi "był już taki temat"
więc pisze: szukałem nie znalazłem, a o oświetleniu jest milion tematów ale nie mogę się doszukać jednoznacznej odpowiedzi.

 

post-5532-0-81157300-1466279980_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać oświetlenia raczej punktowego. Coś w stylu Kessil A160WE. Na ebay znajdziesz coś w szukanym przedziale cenowym. Nie będzie to hit, ale do podstawowych korali da radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie cuś:
http://www.ebay.co.uk/itm/AQUARIUM-LED-OVERTANK-LIGHT-SALTWATER-MARINE-LIGHTING-45-CM-EXTENDABLE-18-/181913923620?hash=item2a5aea3024:g:QFUAAOSwAYtWLlMJ

 

albo takie:

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-BeamsWork-10000K-33-LED-clip-light-for-aquarium-fresh-marine-fish-tank-/251880703859?hash=item3aa5428773:g:WxoAAOSwstxVBcb4

Czy to będzie dobre?



Czy lepszym wyjściem będzie kupić szyjkę z mocowaniem na PAR30/38? Jeśli PAR30/38 będą lepszym rozwiązaniem, jakiej żarówki powinienem szukać?

Edytowane przez PaTis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×